X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Od piątku rusza Lublin Jazz Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 14:47
Brytyjska grupa Melt Yourself Down, amerykański saksofonista Chris Potter, pochodzący z RPA perkusista Louis Moholo będą gwiazdami Lublin Jazz Festiwalu, który rozpocznie się w piątek, 21 kwietnia. Festiwal po raz dziewiąty organizuje lubelskie Centrum Kultury.
Chris Potter
Chris PotterFoto: fot. materiały promocyjne/Tamas Talaber

Ideą festiwalu jest prezentacja najciekawszych form współczesnego jazzu, głównego nurtu i awangardy, a także muzyki, która szuka w nim inspiracji.

- Tegoroczny program jest bardzo ciekawy, ale też bardzo świeży. Zaprosiliśmy do Lublina zespoły, które w Polsce nigdy dotąd nie były, będzie wiele premier, pojawią się kobiety, które grają jazz. Wystąpią muzycy z różnych części świata, z różną historią muzyczną, sięgnęliśmy nawet do kontynentu afrykańskiego, skąd pochodzi Louis Moholo – powiedziała dyrektorka festiwalu, Barbara Luszawska.

Louis Moholo, urodzony w Cape Town, który wyjechał z RPA i mieszka w Wielkiej Brytanii, wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Przyjedzie do Lublina z własnym kwartetem „4 Blokes”. Artysta uznawany jest za jednego z najlepszych perkusistów naszych czasów. Był członkiem zespołów Blue Notes i Brotherhood of Breath. Występował na całym świecie. Jego kwartet znany jest z intensywności wykonywanej muzyki.

Pierwszy występ w Polsce da na lubelskim festiwalu założona w 2012 r. brytyjska grupa Melt Yourself Down, której liderem jest saksofonista Peter Wareham. Grupa wykonuje muzykę w różnych stylach, od free jazzu i rockowej awangardy po motywy afrykańskie i arabskie. Wokalistka, Kashal Gaya, śpiewa w języku angielskim i kreolskim.

Pierwszy raz w naszym kraju wystąpi też włosko-francuski zespół Sudoku Killer, kierowany przez basistkę Caterine Palazzi. Ich najnowsza płyta „Infancide” została uznana najlepszym albumem jazzowym we Włoszech, a liderka grupy - jednym z najbardziej obiecujących talentów ostatnich lat.

Amerykański jazz zaprezentuje w Lublinie zespół Chris Potter Quartet. Jego lider uznawany jest za jednego z najwybitniejszych saksofonistów swojej generacji. Potter wydał 15 albumów, nagrywał z największymi muzykami jazzowymi, m.in. Herbie Hancockiem, Johnem Scofieldem, Davem Douglasem.

Premierowy materiał muzyczny zaprezentują na lubelskim festiwalu: polska saksofonistka Wiktoria Koziara, ukraiński saksofonista i muzyk eksperymentalny Michael „Manu” Balog oraz zespół Joseph Wieniawski Sextet, który potraktuje fortepianowy utwór Józefa Wieniawskiego „Souvenir de Lublin” jako punkt wyjścia do improwizacji jazzowej.

Specjalnie powołana na lubelski festiwal grupa New Polish Jazztet, pod kierunkiem saksofonisty Macieja Obary, przedstawi własną interpretację utworów z płyty z 1965 r. „Polish Jazz Quartet”, której liderami byli Wojciech Karolak i Jan „Ptaszyn” Wróblewski. To już tradycja, że na lubelskim festiwalu prezentowane są reinterpretacje kultowej serii płyt „Polish Jazz”. „Zwracamy uwagę na to, co było w polskim jazzie najlepszego. To stało się modne, muzycy zaczynają sięgać do tego materiału, cieszymy się, że byliśmy może pierwsi” – podkreśliła Luszawska.

Koncerty biletowane będą się odbywały w sali widowiskowej i podziemiach Centrum Kultury. Ponadto zaplanowano program bezpłatnych występów w różnych miejscach. „Staramy się wychodzić w miasto. W tym roku ten program będzie rozbudowany, z okazji obchodów 700-lecia Lublina. Koncerty będą m.in. w miejscach, które świadczą o wielokulturowej historii miasta, jak kościół Św. Ducha, kościół ewangelicki czy cerkiew prawosławna” – zaznaczyła Luszawska.

Festiwal potrwa do 29 kwietnia.

pp/PAP


Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA Lublin

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń