X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: znów uruchomiono 20 fotoradarów. "Nie działały przez 15 miesięcy"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 13:39
Urządzenia uruchomiła Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, która przejęła je od stołecznej straży miejskiej.
Audio
Uruchamianie jednego z fotoradarów przy skrzyżowaniu ulic Witosa i Sobieskiego w Warszawie
Uruchamianie jednego z fotoradarów przy skrzyżowaniu ulic Witosa i Sobieskiego w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Prędkość kontrolowana jest między innymi na skrzyżowaniu ulic Witosa i Sobieskiego, skrzyżowaniu Ostrobramskiej z Fieldorfa, skrzyżowanie Al. Niepodległości z Batorego, Radzymińska, Spacerowa, Armii Krajowej, KEN, Trakt Brzeski, Grójecka, Modlińska, Al. Krakowska, Dickensa i most Gdański. 

- Jestem bardzo zadowolony, że Inspekcja Transportu Drogowego uruchomiła te fotoradary i jestem przekonany, że dzięki tym urządzeniom warszawskie drogi będą bardziej bezpieczne. Zrobiliśmy pierwszy zdecydowany krok, przejęliśmy od straży miejskiej 20 urządzeń, które zostały włączone do automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym, który działa w ITD - powiedział dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem w Drogowym GITD Marek Konkolewski.

Dodał, że uruchomienie fotoradarów na warszawskich ulicach wymagało przygotowania projektu zmian organizacji ruchu drogowego, który musiał być zatwierdzony przez policję, Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Źr. TVP Info

- Fotoradary nie działały przez 15 miesięcy, trzeba było podpisać umowę, z zakładem energetycznym, odbioru urządzeń musiał dokonać elektryk - dodał. Jak mówił lokalizacja fotoradarów w stolicy nie zmieniła się, a na ulicach gdzie są fotoradary ustawione są znaki informujące kierowców o nich.

Konkolewski przypominał, że z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że 73 proc. kierowców przekraczało dopuszczalną prędkość w miejscach, w których do końca 2015 r. funkcjonowały fotoradary straży miejskiej. - Spora grupa kierowców zaczęła jeździć szybciej przekraczając dozwoloną prędkość o więcej niż 20, 30 km/h - powiedział Konkolewski.

Jak mówi Marek Konkolewski z ITD, kilka fotoradarów jeszcze nie działa. Chodzi o takie lokalizacje, jak ulica Przyczółkowa, Powstańców Śląskich, czy Górczewska.

Marek Konkolewski wyjaśnił, że fotoradary w tych miejscach były przejęte od straży miejskiej na początku kwietnia i nie było technicznych możliwości, by je dziś uruchomić. Zapowiedział jednak, że będą działać już niedługo.

W Całej Polsce działa ponad 470 urządzeń kontrolujących prędkość na drogach, należących do Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.

***

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejął od Straży Miejskiej wszystkie 27 urządzeń, która są zamontowane w Warszawie. To wynik zmiany przepisów - od 1 stycznia straże miejskie i gminne nie mogą używać fotoradarów. Kolejne 7 ma być sukcesywnie uruchamianych.

Odebranie strażom miejskim możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców jest realizacją postulatu Najwyższej Izby Kontroli, która w 2014 r. wskazała, że działania wielu funkcjonariuszy obsługujących te urządzenia podyktowane są chęcią pozyskiwania pieniędzy dla gminy.

Izba wskazała, że straże miejskie nie powinny używać mobilnych fotoradarów. NIK uważa, że zaangażowanie strażników w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych, "jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy" - podano w raporcie NIK.

NIK stwierdziła, że strażnicy działają w miejscach uzgodnionych z policją, ale tylko na początku i na końcu służby. "W trakcie wykonywania zadań strażnicy z fotoradarem mobilnym przenoszą się w miejsca nieuzgodnione z policją, za to przynoszące większe wpływy do budżetu gminy. Aktywność prewencyjna i represyjna niektórych straży gminnych czy miejskich niemal w całości koncentruje się na obsłudze fotoradarów" - wskazywała Izba. 

kh

Czytaj także

Warszawa: bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów podstawówek i gimnazjów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 16:39
- To nie jest tylko taki populistyczny program polegający na tym, że mówimy, że bilety będą za darmo. Liczymy, że będzie ok. 30 tys. przejazdów więcej komunikacją miejską - powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń