X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

18. rocznica wejścia Polski do NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 11:32
12 marca 1999 roku w mieście Independence (stan Missouri) w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do Paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry.
Audio
  • Polska wstąpiła do NATO 18 lat temu. Relacja Michała Fedusio (IAR)
  • 11 marca 1999 ówczesny szef rządu Jerzy Buzek oficjalnie ogłosił, że Polska staje się członkiem NATO (IAR arch.)
  • 26 lutego 1999 roku ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał akt przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do NATO (IAR)
Sekretarz stanu USA Madeleine Albright przyjęła 18 lat temu dokumenty akcesyjne z rąk szefów dyplomacji nowych państw członkowskich - Bronisława Geremka, Jana Kavana (Czechy) i Janosa Martonyiego (Węgry)
Sekretarz stanu USA Madeleine Albright przyjęła 18 lat temu dokumenty akcesyjne z rąk szefów dyplomacji nowych państw członkowskich - Bronisława Geremka, Jana Kavana (Czechy) i Janosa Martonyiego (Węgry)Foto: PAP/EPA/CLIFF SCHIAPPA

Madeleine Albright powiedziała, że ten dzień jest dla Sojuszu i krajów Europy prawdziwym świętem. - Dziś potwierdzamy naszym działaniem, że kraje Króla Stefana i kardynała Mindszentego, Karola IV i Vaclava Havla, Kopernika i papieża Jana Pawła II należą w pełni i nieodwracalnie do atlantyckiej wspólnoty dla pokoju - mówiła wtedy.  

W przeddzień przyjęcia Polski do NATO ówczesny szef rządu Jerzy Buzek, w obecności wszystkich premierów sprawujących tę funkcję po 1989 roku, oficjalnie ogłosił, że Polska staje się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego.

Akt przystąpienia do NATO


Czytaj więcej
NATO flaga.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

Droga Polski do NATO zaczęła się jednak dużo wcześniej, gdy w 1990 roku nasz kraj nawiązał stosunki dyplomatyczne z Sojuszem. Po dziewięciu latach, na początku 1999 roku, ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego przyjął polski parlament a następnie - 26 lutego 1999 roku - ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał akt przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do NATO. Uroczystość bezpośrednio transmitowało Polskie Radio.

W lipcu ubiegłego roku Polska była gospodarzem największego w historii szczytu NATO. Podczas obrad zapadła decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech grup batalionowych na terenie Polski i państw Bałtyckich. 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że za każdy batalion odpowiedzialny będzie inny kraj członkowski. - Miło mi ogłosić, że Kanada będzie państwem ramowym na Łotwie, Niemcy poprowadzą batalion na Litwie, Wielka Brytania w Estonii, a Stany Zjednoczone będą służyć jako państwo ramowe w Polsce - powiedział.

"Nasi żołnierze stoją zjednoczeni na polskiej ziemi"

7 stycznia 2017 roku do Polski przylecieli pierwsi żołnierze Paktu. Do naszego kraju przetransportowano także ciężki sprzęt, który skierowano w rejon Żagania w lubuskiem i Drawska Pomorskiego z zachodniopomorskiem. 14 stycznia w Żaganiu polskie władze z premier Beatą Szydło uroczyście przywitały amerykańskich żołnierzy.

TVN24/x-news

Za ciepłe przyjęcie dziękował generał Timothy McGuire. Zapewnił, że Amerykanie są dumni z obecności w Polsce. - Dzisiaj nasi żołnierze stoją zjednoczeni na polskiej ziemi, gotowi służyć razem, by odstraszać i bronić. Przyjazd 3. brygady bojowej z serca Stanów Zjednoczonych jest twardym dowodem naszego trwałego zobowiązania do obrony Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział.  

Donald Trump, nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, występując po raz pierwszy na połączonej sesji obu izb amerykańskiego parlamentu zapowiedział amerykańskie poparcie dla NATO. - Zdecydowanie popieramy NATO - sojusz wykuty podczas dwóch wojen światowych, które doprowadziły do obalenia faszyzmu oraz Zimnej Wojny, która zakończyła się upadkiem komunizmu - zaznaczył.

Donald Trump skrytykował jednak inne kraje Sojuszu za zbyt małe wydatki na zbrojenia, podkreślając, że nieproporcjonalnie duży ciężar finansowy utrzymania siły bojowej sojuszu spada na USA.

Przed przystąpieniem Polski, Czech i Węgier, NATO liczyło 16 państw. Obecnie do Sojuszu należy 28 krajów.

Następny szczyt organizacji zostanie zorganizowany w tym roku w nowej siedzibie NATO w Brukseli.

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejne wojska NATO w Polsce. 13 kwietnia powitanie w Orzyszu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 10:00
Batalionowa grupa bojowa NATO zostanie rozmieszczona w Polsce, w garnizonach w Orzyszu i Bemowie Piskim na początku kwietnia. Po drodze będzie się zatrzymywała i spotykała z mieszkańcami - zapowiada szef MON Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń