X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koncerty, spektakle, warsztaty. Rusza Festiwal "Nowe Epifanie"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 10:38
W sumie czterdzieści wydarzeń kulturalnych będzie można zobaczyć podczas VIII edycji festiwalu wielkopostnego Nowe Epifanie/Gorzkie Żale. Wydarzenie, organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II, rusza w środę i potrwa do 10 kwietnia.
Koncerty, spektakle, warsztaty. Rusza Festiwal Nowe Epifanie
Foto: materiał promocyjny

- Przygotowaliśmy na 40 dni Wielkiego Postu czterdzieści wydarzeń kulturalnych, które mają przybliżać tematykę tego okresu – mówi dyrektor Festiwalu Paweł Dobrowolski. Dyrektor artystyczny wydarzenia Redbad Klijnstra dodaje: "Festiwal jest przestrzenią dialogu, miejscem, gdzie artyści różnych wyznań i publiczność mogą się spotkać w ramach szeroko rozumianego postu".

Hasłem tegorocznej edycji są słowa wypowiedziane przez Chrystusa na Krzyżu do ucznia Jana: "Oto Matka Twoja". "Nowe Epifanie" prezentują więc egzystencjalne interpretacje motywu matki. "Wydarzenia festiwalowe obrazują Matkę Cierpiącą, Matkę Ziemię, Matkę Polkę oraz wszelkie osoby, które opiekują się innymi" - wyjaśnia Klijnstra. Inspiracją dla twórców Festiwalu były także słowa Jana Pawła II zawarte w "Liście do artystów".


W repertuarze znalazły się m.in. cykl koncertów muzyki dawnej, pasyjne spektakle teatralne, a po nich debaty. "Festiwal ma charakter interdyscyplinarny" - opowiada dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański. "Proponujemy wydarzenia muzyczne, sięgamy do utworów średniowiecznych, tradycyjnych, religijnych. Mamy też wydarzenia teatralne - kilka teatrów współtworzy te wydarzenia; mamy koncerty, które odbywają się w kościołach i są ogólnodostępne, warsztaty oraz zajęcia dla dzieci. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zachęca.

Partnerami Festiwalu są: Teatr Dramatyczny, Teatr Lalka, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatr Studio, Dom Spotkań Z Historią, Kinoteka, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Dom Polski w Zakrzewie.

Festiwal zainauguruje zorganizowane w Muzeum POLIN wydarzenie artystyczno-kulinarne "Miód na serce" przygotowane przez dziennikarkę kulinarną, kuratorkę projektu Monikę Kucię. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać konteksty kulturowe i inspiracje artystyczne związane z pszczołami i miodem, także w kulturze żydowskiej.W ramach Festiwalu obejrzeć będzie można osiem spektakli, w tym sześć premierowych. Ujęcie religijne i pasyjne tematu Matki Bolesnej przedstawią spektakle: "Lament" w reżyserii Tomasza Cyza w Muzeum Narodowym w Warszawie, a także "Pasja" w reżyserii Władysława Hejny i "Mater Dolorosa" w reżyserii Darii Kopiec. 

W premierach autorzy podejmują m.in. temat relacji między matką i dzieckiem - np. w sztuce "Matko jedyna!" Redbada Klijnstry oraz "Łomatko!" Mikołaja Mikołajczyka. Z kolei Matka Ojczyzna będzie motywem przewodnim "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Grabarczewskiego w Teatrze Studio.

Po spektaklach zaplanowano debaty o matkach. Nie zapomniano także o najmłodszych widzach, dla których przygotowano warsztaty muzyczne, plastyczne i architektoniczne, a także spektakle w Teatrze Lalka.W warszawskiej katedrze odbędzie się cykl koncertów muzyki dawnej. W koncercie "Stabat Mater" udział wezmą wybitni polscy i europejscy artyści oraz zespoły - m.in. Adam Strug, Agnieszka Budzińska-Benett, Maria Erdman, Grandelavoix, Ensamble Peregrina, Monodia Polska, Flores Rosarum. Będzie to okazja do usłyszenia prawykonania unikalnych utworów, m.in. polifonii pasyjnej kobiet z XVII w. i wirtuozerskich interpretacji repertuaru tradycyjnego - Jacopone da Todi, Marcina Leopolita i Karola Szymanowskiego. Okolicznościowy koncert „Totus Tuus” poświęcony Janowi Pawłowi II, zaprezentuje Chór CMJP II.

Festiwal "Nowe Epifanie" potrwa 40 dni, od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej. Szczegółowy program i dodatkowe informacje można znaleźć na stronie wydarzenia.

pp/PAP

 

Czytaj także

Prymas o Wielkim Poście: to czas nawrócenia i zmiany relacji z drugim człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 09:48
Abp Wojciech Polak powiedział, że Środa Popielcowa to szczególny dzień, w którym osoba wierząca rozpoczyna drogę pokutną. Popielec to uroczystość obchodzona w Kościele katolickim w różnych terminach, w zależności od daty Świąt Wielkanocnych. Wypada ona dokładnie 46 dni przed Wielką Niedzielą i rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym roku Środa Popielcowa przypada 1 marca.
rozwiń zwiń