X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Akcja #GermanDeathCamps w odpowiedzi na manipulację ZDF

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 15:59
W związku z użyciem przez niemiecką telewizję ZDF zwrotu "polskie obozy śmierci", za co została pozwana przez byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę, internauci rozpoczęli akcję mającą na celu przypomnienie kto naprawdę tworzył obozy koncentracyjne podczas II wojny światowej.
Jedna z grafik krążących po internecie w związku z akcją GermanDeathCamps
Jedna z grafik krążących po internecie w związku z akcją #GermanDeathCampsFoto: redisbad.pl

15 lipca 2013 r. na portalu zdf.de w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego "Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager", posłużono się określeniem "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz".  

Czytał więcej
tendera.jpg
"Sukces obrońców dobrego imienia Polski". ZDF ma przeprosić więźnia Auschwitz

Pozew byłego więźnia Auschwitz

Z pozwem przeciwko ZDF wystąpił były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Karol Tendera, reprezentowany przed sądem przez Stowarzyszenie Patria Nostra.  

(Film - Wyrok sądu: ZDF ma przeprosić więźnia Auschwitz. Źródło: TVP INFO) 

W ocenie byłego więźnia publikacja naruszyła jego poczucie przynależności narodowej i godność narodową, które winny być chronione przez prawo na zasadzie przewidzianej dla dóbr osobistych.

22 grudnia 2016 roku krakowski Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok, na mocy którego ZDF powinna przeprosić Karola Tenderę za użycie sformułowań o "polskich obozach zagłady" i przeprosiny te zamieścić na miesiąc na swojej głównej stronie internetowej.

Treść przeprosin sąd przyjął zgodnie z propozycją Rzecznika Praw Obywatelskich, reprezentowanego na rozprawie przez głównego koordynatora ds. strategicznych postępowań sądowych w biurze RPO Zuzannę Rudzińską-Bluszcz.

Powód nie przystał na formę przeprosin, które nie zostały umieszczone na stronie głównej oraz umniejszały winę stacji. 

#GermanDeathCamps 

Polscy internauci postanowili zorganizować akcję mającą uświadomić publiczność z całego świata, kto naprawdę był autorem obozów zagłady. Najpierw facebookowy profil ZDF został zalany postami z hashtagiem #GermansDeathCamps. Telewizja usunęła wpisy oraz zablokowała niektórych użytkowników. Hashtag jest w tzw. trendach na Twitterze, czyli wśród najczęściej używanych na danym obszarze.

Trendy na Twitterze, screen z 19.01.2017 r. Fot: Twitter.com Trendy na Twitterze, screen z 19.01.2017 r. Fot: Twitter.com

 

"Polskie obozy" problemem 

Czytał więcej
auschwitz.JPG
Projekt wprowadzający karę więzienia za "polskie obozy śmierci" do komisji

Wiele mediów na całym świecie używa sformułowania "polskie obozy śmierci", przez co przeciętny odbiorca w niektórych krajach jest przekonany, że to Polacy tworzyli de facto niemieckie obozy koncentracyjne podczas II wojny światowej. W związku z tym w lutym br. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt wprowadzający do polskiego prawa nowy typ przestępstwa - publiczne i wbrew faktom przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej lub inne zbrodnie przeciw ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - za co groziłaby grzywna lub do 3 lat więzienia.

Taka sama kara groziłaby za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nie byłoby przestępstwem popełnienie tych czynów "w ramach działalności artystycznej lub naukowej". MS chce ponadto umożliwić wytaczanie procesów cywilnych, m.in. przez IPN czy organizacje pozarządowe, za używanie sformułowania "polski obóz" lub podobnych. Nad projektem wkrótce ma głosować Sejm.  

polskieradio.pl/studiowschod.pl/twitter.com/dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef MSZ: pokazywanie prawdy o pamięci XX wieku jest inwestycją

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 17:08
- Inwestycją w pozycję naszego kraju i narodu w przyszłości - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak na wtorkowej konferencji w Sejmie poświęconej zwalczaniu kłamstwa o "polskich obozach koncentracyjnych".
rozwiń zwiń