X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda: pokój między Izraelem a Palestyną tylko dzięki porozumieniu stron

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 19:30
- Uważam, że przyszłość musi zostać rozstrzygnięta w negocjacjach pomiędzy władzami Palestyny i Izraela. Tylko wzajemne ułożenie relacji pomiędzy władzami, ale przy akceptacji zarówno społeczeństwa Izraela jak i Palestyny, może przynieść trwały pokój - mówił Andrzej Duda po spotkaniu w Betlejem z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem.
Audio
  • Palestyńczycy krytykują Trumpa. Relacja z Betlejem Wojciecha Cegielskiego/IAR
Uroczyste powitanie w Palestynie prezydenta Andrzeja Dudy
Uroczyste powitanie w Palestynie prezydenta Andrzeja Dudy Foto: PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Polski prezydent podkreślił, że "żaden podmiot trzeci nie zdoła wymusić ani na Izraelu, ani na Palestynie tego, aby zaistniał tu trwały pokój".

- Jeżeli stanie się to wbrew narodowi palestyńskiemu czy izraelskiemu, wbrew władzom Palestyny czy Izraela, jeżeli zostaną przymuszeni, czy to jedna, czy druga strona, to pokój nie będzie miał charakteru trwałego, prędzej czy później zostanie złamany – powiedział Duda.

Andrzej Duda Jeżeli stanie się to wbrew narodowi palestyńskiemu czy izraelskiemu, wbrew władzom Palestyny czy Izraela, jeżeli zostaną przymuszeni, czy to jedna, czy druga strona, to pokój nie będzie miał charakteru trwałego, prędzej czy później zostanie złamany

Rok 2017 będzie przełomowy?

- Uważamy, że finałem procesu pokojowego powinno być istnienie dwóch niezależnych suwerennych państw: izraelskiego i palestyńskiego – podkreślił Duda. Jego zdaniem na zasadach, które zostaną ustalone między władzami Palestyny i Izraela, osiągniecie w przyszłości pokojowego sąsiedztwa będzie możliwe.

- Liczymy, że być może rok 2017 będzie pod tym względem rokiem przełomowy - wyraził nadzieję prezydent.

- Wpieramy dążenia pokojowe ze wszystkich sił jako Polska. Zarówno Izrael, jak i Palestyna mogą liczyć na Polskę. My nie mamy żadnych interesów w tej części świata, jesteśmy tutaj absolutnie neutralni. Staramy się obiektywnie oceniać sytuację – zapewnił Duda.

TVN24/x-news

Prezydent podziękował też Abbasowi za deklarację o poparciu Palestyny dla polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.

Rozmowy pokojowe po objęciu prezydentury przez Trumpa

Po spotkaniu z Andrzejem Dudą palestyński prezydent odniósł się do możliwości przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Większość krajów, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Izraelem nie uznaje izraelskiej okupacji wschodniej części Jerozolimy i ma swoje placówki w Tel Awiwie. Jeszcze w kampanii wyborczej obecny prezydent-elekt Donald Trump wyrażał poparcie dla Izraela i zapowiedział przeniesienie amerykańskiej placówki do Jerozolimy.

Pytany o tę sprawę Mahmud Abbas zaapelował, aby poczekać na działania Trumpa, który obejmie urząd za dwa dni.

Abbas zapowiedział jednak, że ewentualne przeniesienie ambasady oznacza koniec rozmów pokojowych z Izraelem.

- Gdyby to się stało, to proces pokojowy legnie w gruzach. Byłaby to decyzja bezprawna i ewenement w historii, bo wszystkie kraje mają swoje ambasady w Tel Awiwie. Gdyby Trump to zrobił, naruszyłby międzynarodowe rezolucje. Byłaby to kontynuacja myślenia Izraela, który bezprawnie włączył Jerozolimę do swoich granic - mówił Mahmud Abbas w Betlejem.

Mahmud Abbas Byłaby to decyzja bezprawna i ewenement w historii, bo wszystkie kraje mają swoje ambasady w Tel Awiwie

"Trzeba poczekać na zmianę w Waszyngtonie"

Polski prezydent Andrzej Duda w czasie rozmów z Mahmudem Abbasem także mówił, że trzeba poczekać, aż Donald Trump obejmie urząd. Podkreślał, że Polska jest gotowa pomóc w izraelsko-palestyńskim procesie pokojowym.

Andrzej Duda składa kilkugodzinną wizytę w Autonomii Palestyńskiej. Wieczorem wróci do Izraela.

Izraelsko-palestyński proces pokojowy od trzech lat jest w impasie. W kwietniu 2014 roku dotychczasowe rozmowy obu stron zostały zerwane. Ani Stanom Zjednoczonym ani ONZ nie udało się jak dotąd wznowić negocjacji.

izCzytaj także

Andrzej Duda w Izraelu: nie możemy się zgadzać na nienawiść, na antysemityzm

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 20:43
- Nigdy nie może być nie tylko wśród polityków, ale także i wśród zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na nienawiść, zgody na antysemityzm. Nigdy nie może być przejścia obojętnie wobec tych wszystkich ideologii, które prowadzą do takiej nienawiści – mówił Andrzej Duda w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.
rozwiń zwiń