X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem w tym roku 15 lipca

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 18:09
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło, że tegoroczna inscenizacja bitwy z 1410 roku odbędzie się - pierwszy raz od lat - zgodnie z historyczna datą wydarzenia, tj. 15 lipca. W inscenizacji od lat uczestniczą rekonstruktorzy z całej Europy.
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Rycerz krzyżacki na koniu
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Rycerz krzyżacki na koniuFoto: Pixabay

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem od lat odbywa się w sobotę najbliższą historycznej dacie wydarzenia, tj. 15 lipca. "W tym roku tak się składa, że 15 lipca przypada w sobotę. To będzie pierwszy raz od wielu lat, gdy rekonstrukcja odbędzie się w dokładną rocznicę bitwy" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej. Przyznał, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach wydarzenia.

Czytaj więcej
wladek.jpg
Władysław Jagiełło – Litwin, który zbudził w Polakach patriotyzm

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbywa się od kilkunastu lat i ściąga na pola Grunwaldu setki osób z całej Europy, a czasem i ze świata (np. USA, Kanady) pasjonujących się średniowieczem. Ci, którzy chcą żyć jak w XV w. (najczęściej są to członkowie bractw rycerskich) mieszkają przez kilka dni przed bitwą w obozach historycznych, zaś mniej radykalni - w obozach położonych na obrzeżach Pól Grunwaldu.

Czytaj więcej
orez.jpg
Bitwa pod Grunwaldem - największe zwycięstwo polskiego średniowiecza

Na kilka lipcowych dni pod Grunwaldem stają też kramy rękodzielników, którzy oferują wykuwaną ręcznie broń, łuki, ubrania szyte na modłę tych średniowiecznych, czy gliniane naczynia.

Samą inscenizację od lat oglądają tłumy widzów, którzy na to wydarzenie - okrzyknięte najbardziej znanym i atrakcyjnym letnim wydarzeniem na Warmii i Mazurach - przyjeżdżają z kraju i zagranicy. Inscenizacja odbywa się według scenariusza opartego na zapiskach kronikarskich Jana Długosza.

pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europejskie Dni Dziedzictwa. Przywrócić to, co zostawili przodkowie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 18:46
Półtora tysiąca wydarzeń związanych z naszym dziedzictwem narodowym w 500 miejscowościach w całej Polsce. W sobotę 10 września rozpoczynają się 24. Europejskie Dni Dziedzictwa.
rozwiń zwiń