X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Zamarzła kolejna osoba. Tym razem w Wielkopolsce

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 20:19
W podpoznańskiej miejscowości Chludowo funkcjonariusze policji znaleźli ciało 62-letniego bezdomnego mężczyzny, który zmarł z powodu wychłodzenia. W wyniku mrozów od początku października ubiegłego roku zmarło w regionie już pięć osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Ze statystyk RCB wynika, że od 1 listopada 2016 r. w całej  Polsce w wyniku wychłodzenia zmarły już 53 osoby. Z czego 7 zmarło minionej doby.

Dziś funkcjonariusze odnaleźli kolejne ciało bezdomnego 62-latka w pustostanie w podpoznańskiej miejscowości Chludowo.

Jak podała  Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji, obecny na miejscu lekarz medycyny sądowej wskazał jako najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci zgon z wychłodzenia.

- Policjanci znaleźli ciało w ramach monitoringu sytuacji osób bezdomnych. To są jedne z zadań policjantów w tym czasie, na które kładziemy dość duży nacisk biorąc pod uwagę warunki pogodowe – podkreśliła. Dodała też, że policjanci regularnie sprawdzają i kontrolują miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia.

- Według naszych informacji są to różnego rodzaju pustostany, działki, różnego rodzaju altanki bądź też inne miejsca, o których wiemy, że mogą tam przebywać osoby bezdomne. Sprawdzamy jak sytuacja u nich wygląda także wspólnie z innymi służbami, jak straż miejska – mówiła Liszczyńska.

Akcja dla bezdomnych

Podkreśliła także, że policja już w połowie grudnia przeprowadziła wspólną akcję z Caritas archidiecezji poznańskiej, podczas której bezdomnym przekazywano m.in. ciepłe koce, ciepły prowiant i odzież.

Liszczyńska podkreśliła również, że funkcjonariusze policji nie mogą być w każdym miejscu o każdym czasie, dlatego też policja apeluje do mieszkańców miasta i regionu, aby każdy kto widzi osobę bezdomną kontaktował się z policją lub strażą miejską, by funkcjonariusze byli w stanie w porę zainterweniować.

Apel minister pracy i RPO

Również Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznik Praw Obywatelskich i policja apelują o pomaganie ludziom, którzy w czasie mrozów mogą długotrwale przebywać bez schronienia.

Zimą ośrodki pomagające takim osobom - pomimo przepełnienia - starają się zapewnić schronienie każdemu potrzebującemu. W Pensjonacie Socjalnym "Św. Łazarz" w Warszawie nie ma już miejsc, ale dodatkowo dostawiono materace.

Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Społecznej mówi, że kiedy widzimy osobę, której może grozić niebezpieczeństwo, należy zawiadomić służby, ale też zatrzymać się przy niej i zapytać, czego potrzebuje. Apeluje też do lekarzy, aby nie wypisywali ze szpitali osób, które nie mają gdzie pójść.

RCB podtrzymuje apel o reagowanie na przypadki osób pozostających na mrozie i narażonych na wychłodzenie, a także o rozsądek w dogrzewaniu mieszkań.

ksem/

Czytaj także

Szef RCB: powinniśmy uratować wiele osób zmarłych z wychłodzenia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 12:48
- W sytuacji kiedy mamy do czynienia ze znacznym spadkiem temperatury, wprost proporcjonalnie niemal rośnie liczba osób, które umierają z powodu wychłodzenia - mówił na antenie radiowej Jedynki Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń