X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brexit, Trump, walka z ISIS. Korespondenci Polskiego Radia podsumowują rok 2016 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 12:17
Zagraniczni korespondenci i dziennikarze Polskiego Radia zgodni: zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, Brexit i konflikt na Bliskim Wschodzie najważniejszymi wydarzeniami mijającego roku. Dla portalu PolskieRadio.pl 2016 rok podsumowali: Wojciech Cegielski, Michał Żakowski i Paweł Lekki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/K.Dobuszyński/FLICKR/GAGE SKIDMORE/CC BY-SA 2.0

Zdaniem Wojciecha Cegielskiego jednym z najważniejszych wydarzeń o najbardziej nieoczekiwanym przebiegu w minionym roku był Brexit. Jak przypomniał dziennikarz Polskiego Radia, Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej pomimo starań ówczesnego premiera Davida Camerona, ale też przy sporym zaskoczeniu największych eurosceptyków, wśród nich Nigela Farage'a i Borrisa Johnsona. - To (Brexit) wzbudziło szereg obaw, również Polaków mieszkających na Wyspach: jak będzie wyglądała ich przyszłość, jak będą wyglądały relacje Wielkiej Brytanii z UE, czy będzie można swobodnie do Wielkiej Brytanii przyjeżdżać. Ale też wywołało falę ataków ksenofobicznych, w tym na członków polskiej społeczności - przyznał. Jak mówił Wojciech Cegielski, wciąż do końca nie wiadomo czego można się jeszcze po Brexicie spodziewać, ponieważ wiele będzie zależało od negocjacji na linii Londyn-Bruksela.

Ponadto wśród najważniejszych wydarzeń mijającego roku Wojciech Cegielski wskazał również wynik wyborów prezydenckich w USA oraz ofensywę przeciwko Państwu Islamskiemu.

Michał Żakowski o zwycięstwie Trumpa: ruch społeczny przeciwko elitom

Z kolei w ocenie Michała Żakowskiego najważniejszym wydarzeniem mijającego roku był wybór Donalda Trumpa na 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych. - To była nie tylko polityczna decyzja Amerykanów, ale także diagnoza społeczna: jak bardzo są oni jako społeczeństwo sfrustrowani i jak daleko mogą pójść, aby powiedzieć "nie" rządzącym w Waszyngtonie - uważa Żakowski zaznaczając, że wybór Trumpa jako kandydata spoza "establishmentu" to silny sygnał dla reszty świata.

Michał Żakowski zauważył również, że wśród najważniejszych wydarzeń 2016 roku znajduje się walka na Bliskim Wschodzie z dżihadystami oraz decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Paweł Lekki: świat w obliczu terroryzmu i ekspansywnej polityki Rosji

Zwycięstwo Donalda Trumpa w kontekście najważniejszego wydarzenia w 2016 roku potwierdza też Paweł Lekki. Jak zaznacza dziennikarz Naczelnej Redakcji Publicystyki zagranicznej Polskiego Radia, zwycięstwo, którego nikt się nie spodziewał, to rzecz niezwykła. Jednak w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Lekki zwraca uwagę, że równie istotnym zagadnieniem, z jakim zmierzył się świat w 2016 roku, był problem terroryzmu - Bardzo trudno z tym zjawiskiem walczyć, ponieważ pojawiły się, jak to określamy, "samotne wilki", czyli terroryści, którzy działają sami. Każdy może wsiąść do ciężarówki, uprowadzić taki ciężki samochód i przekształcić go w straszną broń - tłumaczył Paweł Lekki.

Zwycięstwo Donalda Trumpa w kontekście najważniejszego wydarzenia w 2016 roku potwierdza również Paweł Lekki. Jak zaznacza dziennikarz Naczelnej Redakcji Publicystyki zagranicznej Polskiego Radia, zwycięstwo, którego nikt się nie spodziewał, to rzecz niezwykła. Jednak w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Lekki zwraca uwagę, że równie istotnym zagadnieniem, z jakim zmierzył się świat w 2016 roku, był problem terroryzmu - Bardzo trudno z tym zjawiskiem walczyć, ponieważ pojawiły się, jak to określamy, "samotne wilki", czyli terroryści, którzy działają sami. Każdy może wsiąść do ciężarówki, uprowadzić taki ciężki samochód i przekształcić go w straszną broń - tłumaczył Paweł Lekki.

Ponadto Paweł Lekki przyznaje, że niezwykle istotnym wydarzeniem była w jego ocenie ekspansywna polityka Rosji, zwłaszcza w kontekście wojny w Syrii. - Bez wątpienia Władimir Putin wykorzystał polityczną słabość Baracka Obamy, a może też i zmianę warty w Stanach Zjednoczonych - zwracał uwagę Lekki. Jak dodał, Rosjanie sprawnie zaangażowali się w konflikt syryjski, pokazując wysoki poziom swoich możliwości militarnych. - Odzyskali tam wpływy. Bez wątpienia Władimir Putin będzie myślał o tym, jak ten tort podzielić z największą korzyścią dla Rosji - dodał dziennikarz.


dad