X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Media w parlamencie. Propozycje ws. nowych zasad do 6 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 14:41
Marszałek Senatu zapowiada, że do 6 stycznia przedstawi nowe propozycje w sprawie organizacji pracy dziennikarzy w parlamencie. Do tego czasu mają obowiązywać obecne przepisy. Stanisław Karczewski spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami redakcji.
Audio
  • Stanisław Karczewski o spotkaniu z przedstawicielami redakcji/IAR
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z przedstawicielami redakcji
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z przedstawicielami redakcjiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Do Święta Trzech króli obiecałem przedstawić nowe propozycje. Przedstawić do wszystkich redakcji, a później usiądziemy i będziemy rozmawiać o ostatecznych rozwiązaniach - poinformował Karczewski po zakończeniu spotkania.

W ubiegłym tygodniu pojawiło się zarządzenie, które miało ograniczyć pracę dziennikarzy i zakazywać im dostępu do niektórych miejsc w parlamencie. W tej sprawie dziennikarze, opozycyjni politycy i działacze KOD protestowali zarówno w Sejmie, jak i na ulicach Warszawy.

TVP Info

Zrządzenie marszałka Sejmu

Marszałek Sejmu wydał w sobotę w związku z protestami i zamieszkami zakaz wstępu do Sejmu dziennikarzom.

Stanisław Karczewski mówił w poniedziałek, że decyzja o ewentualnym zniesieniu zakazu należy do marszałka Kuchcińskiego. - Rozmawiałem z panem marszałkiem Kuchcińskim. Rozmawiałem dziś rano, rozmawiałem wczoraj. Pan marszałek Kuchciński podtrzymuje swoje zarządzenie - powiedział Karczewski.

Jak zaznaczył, "zgodnie z zapisami konstytucji, zgodnie z obowiązującym prawem obrady dzisiejszych komisji, czyli prac parlamentarnych, będą możliwe do relacjonowania przez dziennikarzy".

- Jutro i pojutrze mamy posiedzenie Senatu, też będzie możliwość uczestnictwa w nim dziennikarzy. Natomiast to, czy zarządzanie pana marszałka będzie jutro o godz. 10 przedłużone czy nie, to jest pytanie do pana marszałka Kuchcińskiego - powiedział Karczewski.

Media sa przeciwne zmianom

Prezes Press Club Polska Jarosław Włodarczyk powiedział, że żaden z biorących udział w spotkaniu przedstawicieli mediów nie opowiedział się za zmianą zasad obowiązujących dziennikarzy w Sejmie.

- Na spotkaniu padło pytanie czy którakolwiek z redakcji chce zmian w Sejmie i w Senacie i odpowiedź była taka, że nikt się nie odezwał, nikt nie chce tych zmian - powiedział Jarosław Włodarczyk.

To było kolejne spotkanie

Do pierwszego doszło w sobotę późnym wieczorem. Jak wynika z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej, zwrócił się o to do Stanisława Karczewskiego prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

W trakcie rozmowy marszałek Senatu deklarował, że PiS jest gotowe wycofać się z dużej części ograniczeń, które chciało wprowadzić wraz z nowymi zasadami pracy dziennikarzy w parlamencie.

Jak mówił, w pracy dziennikarzy w Sejmie i Senacie nic się nie zmieni dopóki nie zostaną uzgodnione nowe zasady.

- Doszliśmy do wspólnego wniosku, że spotkamy się w poniedziałek o godz. 12, aby rozmawiać dalej na temat regulacji dotyczącej spraw organizacji pracy dziennikarzy w parlamencie, w Sejmie i w Senacie - poinformował Karczewski.

TVP Info

Podkreślił, że przekazał dziennikarzom, że intencją PiS jest to, by usprawnić ich pracę i poprawić jej warunki.

- Te warunki, prawie wszyscy stwierdziliśmy zgodnie, że nie są najlepsze, nie są dobre i że wymagają pewnych regulacji, pewnych zmian, które w żadnym stopniu nie ograniczą dostępu dziennikarzy do zdarzeń, jakie mają miejsce w Sejmie i w Senacie - wskazał.

- Nikt nigdy nie chciał ograniczyć dostępu dziennikarzy do ważnych zdarzeń politycznych, które mają miejsce w Sejmie i w Senacie - zapewnił marszałek.

Dodał, że na spotkaniu obie strony wyjaśniły sobie, że dotychczasowe zasady pracy dziennikarzy w parlamencie nadal obowiązują.


***

W poniedziałek mija miesiąc od listu redaktorów naczelnych, zainicjowanego przez Press Club i podpisanego przez 28 redakcji w Polsce, w którym dziennikarze protestowali przeciwko planowanym ograniczeniom.

Propozycje Kancelarii Sejmu

Zgodnie z planowanymi przez Kancelarię Sejmu zmianami, w budynku F, poza głównym gmachem Sejmu, miało powstać Centrum Medialne jako kluczowe miejsce współpracy polityków z mediami.

czytaj więcej
Sejm 1200.jpg
Zmiany w parlamencie. Od nowego roku inne zasady dla dziennikarzy

Dostęp do Centrum miał być nieograniczony dla dziennikarzy. Obowiązywać miały przepustki kadencyjne, roczne i jednorazowe.

Jednocześnie ważne wydarzenia w parlamencie (m.in. posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, wystawy, konferencje merytoryczne) miały być kwalifikowane do zwiększonej obsługi medialnej.

Wówczas po uzyskaniu zgody organizatorów, wejście na teren parlamentu zostałoby umożliwione dwóm stałym korespondentom parlamentarnym danej redakcji, byłoby też możliwe uzyskanie jednorazowej karty wstępu do Sejmu.

Zmiany zakładały ponadto powstanie grupy stałych korespondentów parlamentarnych. Miał to być najwyższy status dziennikarza relacjonującego prace Sejmu i Senatu, dedykowany osobom o udokumentowanej przeszłości reporterów politycznych, regularnie pracujących w parlamencie.

Stali korespondenci parlamentarni mieli otrzymać specjalne przepustki obowiązujące do końca kadencji, gwarantujące nieograniczony dostęp do Centrum Medialnego oraz głównego gmachu Sejmu i Senatu.

iz

Czytaj także

Publicyści o ostatnich wydarzeniach w polskiej polityce

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 10:24
Blokowanie mównicy przez opozycję, protesty przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim, oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy, wystąpienie byłego premiera Donalda Tuska i spotkanie marszałka Senatu z dziennikarzami to odpowiedź m.in. na wykluczenie posła PO z obrad Sejmu i zapowiedź rządu dotyczącą ograniczenia dostępu mediów do Sejmu. O sprawie rozmawiali w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Paweł Ozdoba (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń