Zmarł Bohdan Smoleń - aktor, piosenkarz, satyryk, członek kabaretu "Tey"

2016-12-15, 13:55

Zmarł Bohdan Smoleń - aktor, piosenkarz, satyryk, członek kabaretu "Tey"
Bohdan Smoleń. Foto: PAP/Marek Zakrzewski

Od dłuższego czasu miał kłopoty zdrowotne. Przeszedł miedzy innymi udar mózgu. Miał 69 lat. Informację o śmierci Bohdana Smolenia podało Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu. Potwierdził ją także zastępca dyrektora wydziału kultury Urzędu Miasta Poznania Marcin Kostaszuk.

Posłuchaj

Artur Andrus wspomina Bohdana Smolenia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"To bardzo smutna wiadomość. Odszedł twórca wrażliwy, legenda kabaretu, artysta obdarzony niezwykłym talentem satyrycznym. Potrafił rozbawić do łez, wskazując jednocześnie na absurdy PRL-u. Pozostanie polską ikoną sztuki kabaretowej. Bardzo będzie nam go brakowało na polskiej scenie" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w specjalnym komentarzu.

W lutym prof. Piotr Gliński przyznał Bohdanowi Smoleniowi Nagrodę Specjalną "w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej, zwłaszcza sztuki kabaretowej". Wręczono ją 29 lutego podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kamienica, z którego dochód był przeznaczony na kosztowną terapię artysty.

Urodzony 9 czerwca 1947 roku w Bielsku Bohdan Smoleń był aktorem, piosenkarzem komediowym, artystą kabaretowym, członkiem słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" z Poznania, filantropem, założycielem "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią dla dzieci. Przez pięć lat prowadził polonijny program "Ludzie listy piszą" w TVP Polonia.

W latach 1968-1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem). Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez siedem lat w poznańskim kabarecie "Tey".

TVP

Lata występów w duecie z Laskowikiem to okres największej popularności Smolenia i corocznych kabaretonów na festiwalu w Opolu, które rozsławiły skecze, takie jak: "Pelagia", "Ani me, ani be, ani kukuryku", "Maluch", "Polska w kryzysie", "Z tyłu sklepu", czy "Aaa tam, cicho być!". Ten ostatni przyniósł Smoleniowi nagrodę główną w Opolu w 1983 roku i odgórny zakaz wykonywania zawodu, nałożony przez kierownika Wydziału Kultury KC PZPR.

Swoją przygodę z kinem rozpoczął od filmowej roli "fachowca" w komedii "Filip z konopi" Józefa Gębskiego (1981). Później zagrał jeszcze w kilku filmach, pojawiając się jako pan Stasio w "Kochankach mojej mamy" Radosława Piwowarskiego (1985), Komol w "Cesarskim cięciu" Stanisława Moszuka (1987), kierowca Jarząbek i gubernator Manuel Karmello de Bazar w filmie dla dzieci "Pan Kleks w kosmosie" Krzysztofa Gradowskiego (1988) oraz ojciec "Borsuka" w filmie dla młodzieży "To my" Waldemara Szarka (2000).

W 1999 roku związał się na prawie dziesięć lat z serialem komediowym "Świat według Kiepskich", gdzie kreował charakterystyczną rolę listonosza Edzia. Poza tym pojawił się gościnnie na planie sitcomów: "13 posterunek" i "Niania".

TVP

W połowie lat 80. Smoleń w duecie z Krzysztofem Krawczykiem stworzył kilka humorystycznych piosenek ("Mężczyzna po czterdziestce", "Dziewczyny, które mam na myśli"). Wraz ze Sławomirem Sokołowskim oraz Aldoną Dąbrowską w latach 1995-1997 nagrał trzy humorystyczne płyty, utrzymane w stylu disco polo. Piosenki te były emitowane wówczas w programie "Disco Relax".

20 maja 2009 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 3 czerwca 2012 roku odebrał Order Ecce Homo.

***

Uroczystości pogrzebowe Bohdana Smolenia odbędą się we wtorek, 20 grudnia, o godz. 13 w kaplicy na cmentarzu pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w podpoznańskim Przeźmierowie.

kk

Polecane

Wróć do strony głównej