X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ma aż pięćdziesiąt dwie litery. Oto słowo roku w Austrii

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 16:24
Język niemiecki jest znany z łączenia niemal dowolnie wielu rzeczowników w nowe słowa. W tym roku słowem roku został termin, obrazujący perypetie Austriaków z wyborem prezydenta federalnego: Bundespraesidentenstichwahlwiederholungsverschiebung.
Flaga AustriiZdjęcie ilustracyjne
Flaga Austrii/Zdjęcie ilustracyjneFoto: coe.int

Tym jednym słowem ujęto "przełożenie powtórki dogrywki (tzn. drugiej tury) wyborów prezydenta federalnego". Tę przełożoną dogrywkę wygrał 4 grudnia niezależny kandydat Alexander Van der Bellen, pokonując kandydata eurosceptycznej, populistyczno prawicowej Austriackiej Partii Wolności Norberta Hofera.

Wybór słowa roku organizuje Uniwersytet Grazu we współpracy a agencją prasową APA, zapraszając Austriaków do głosowania. Tym razem "przełożenie powtórki ..." zdobyło największą popularność, zdobywając ponad jedną trzecią z ponad 10 tys. głosów oddanych w konkursie na słowo roku.

Jury konkursu podkreśliło, że Bundespraesidentenstichwahlwiederholungsverschiebung "zarówno pod względem treści, jak i z uwagi na długość jest symbolem i ironicznym komentarzem do tegorocznych wydarzeń politycznych", czyli dobrze oddaje konieczność powtórzenia drugiej tury wyborów prezydenckich, a potem także konieczność przełożenia jej terminu z powodu wadliwych kart do głosowania pocztą.

Wybrano też "antysłowo roku (niem. Unwort des Jahres). Został nim Oexit, który - utworzony na wzór Brexitu - zastąpił w mediach pojęcie ewentualnego "wystąpienia Austrii z Unii Europejskiej"; Austria to po niemiecku Oesterreich.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak