Wstrząs w kopalni Rudna. Nie żyje pięciu górników, trwa akcja ratunkowa

2016-11-30, 17:29

Wstrząs w kopalni Rudna. Nie żyje pięciu górników, trwa akcja ratunkowa
Szyb R VII w kopalni Rudna. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Trzech górników nadal jest poszukiwanych w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach (woj. dolnośląskie), gdzie we wtorek wieczorem doszło do silnego wstrząsu, w rezultacie którego pięciu górników poniosło śmierć.

Posłuchaj

Prezes spółki KGHM, do której należy kopalnia Rudna, Radosław Domagalski-Łabędzki podkreśla, że skutki wstrząsu są zaskakująco duże (IAR)
+
Dodaj do playlisty

O śmierci dwóch górników: 33 i 47- letniego poinformowano w nocy.

Dyrektor kopalni, Paweł Markowski powiedział w środę, że lekarz stwierdził zgon trzeciego górnika, do którego ratownikom udało się dotrzeć w godzinach porannych. Mężczyzna miał 23 lata.

Na konferencji o godz. 12.40 Markowski poinformował, że ratownicy dotarli do czwartego, 24-letniego górnika, który niestety także zginął w katastrofie.

Natomiast po godz. 17 wpłynęła informacja o śmierci piątego górnika

Według Markowskiego ratownicy są obecnie "maksymalnie kilkanaście metrów od pozostałych czterech górników poszkodowanych we wstrząsie". - Ratownicy próbują zlokalizować sygnały z urządzeń, które mają przy sobie górnicy. Obracamy się w obrębie kilkunastu metrów - powiedział.

Dyrektor dodał, że wyrobisko, na którym pracują ratownicy, w całości wypełnione jest skałami.

- Na tę chwilę nie znaleźliśmy w tym wyrobisku pustych miejsc, co nie wyklucza, że takie miejsca tam są. W jednym miejscu ratownicy pracują wspomagani przez maszyny, w drugim ręcznie - mówił.

W akcji bierze udział dziewiętnaście zastępów ratowniczych.

Źr. TVP Info

4-dniowa żałoba

Spółka KGHM ogłosiła 4-dniową żałobę w związku, z którą część imprez związanych z planowaną Barbórką zostanie odwołanych.

Podano również, że wstrząs w kopalni Rudna był bardzo silny i spowodował duże zniszczenia. Epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 1100 metrów, a jego magnituda wynosiła około 3,4 stopnia. - Siłę wstrząsu oceniono na poziomie 8 w 10-stopniowej skali - poinformowano.

TVN24/x-news

"Nie tracimy nadziei"

Markowski spotkał się rodzinami poszukiwanych górników. - Nie miałem dla nich ani dobrych ani złych wiadomości. Poprosiłem, żeby cierpliwie czekali i mieli nadzieję. My w górnictwie, dopóki nie zakończymy akcji, mamy nadzieję, że się uda uratować tych górników - zaznaczył dyrektor kopalni.

Źr. TVP Info

W zasięgu wstrząsu znalazło się około 30 osób. 20 spośród nich doznało obrażeń - w większości lekkich. 9 osób zostało odwiezionych do szpitali - z czego 4 nadal w nich pozostaje.

TVN24/x-news

Minuta ciszy

Sejm uczcił w środę minutą ciszy górników, którzy zginęli w katastrofie w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach. Wniosek w tej sprawie złożył przed porannymi głosowaniami sekretarz stanu w KPRM Adam Lipiński.

- Doszło do katastrofy, w jednej z kopalń KGHM-u zginęło dwóch górników, o kolejnych walczą służby kombinatu. Bardzo proszę o minutę ciszy za tych, co zginęli - zwrócił się do posłów pełnomocnik rządu ds. równego traktowania i społeczeństwa obywatelskiego.

Źr. TVP Info

Prezydent Andrzej Duda zapewnia o pomocy górnikom

Prezydent zapewnił, że władze kraju zaopiekują się rodzinami zmarłych górników z Polkowic. Prezydent, który jest teraz w Szwecji, powiedział polskim dziennikarzom, że zarówno on jak i rząd premier Beaty Szydło dołożą starań, by opieka nad rodzinami była jak najlepsza.

Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinom górników. Prezydent wyraził też nadzieję, że uda się uratować pozostałych poszukiwanych.




***

Jak podaje KGHM, kopalnia Rudna jest największą kopalnią miedzi w Europie i jedną z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie. Zasoby tej kopalni to 432 miliony ton rudy miedzi. Wydobycie prowadzone jest tam od 1974 r., a średnia produkcja w kopalni Rudna wynosi obecnie 12 ton rudy rocznie.

Eksploatacja złoża prowadzone jest w trzech rejonach wydobywczych: Rudna Główna, Rudna Zachodnia R-IX oraz Rudna Północna.

IAR,PAP,TVP Info,kh,mr

Polecane

Wróć do strony głównej