X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Kawałek Słowacji w Polsce". Prezydenci Kiska i Duda na wystawie w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 21:23
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz z goszczącym w Krakowie prezydentem Słowacji Andrejem Kiską zwiedzili wystawę "Koszycka moderna". Szefowie państw ocenili, że ekspozycja zbliża Polskę i Słowację oraz pokazuje bliskość kulturową obu krajów.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda mówił, że ekspozycja prezentuje to co dziś nazywane jest "Wspólnotą Wyszehradzką”/IAR
  • Prezydent Słowacji zaznaczał, że jego kraj i Polskę łączną nie tylko sprawy ważne strategicznie [tłum: Rozmawiamy tutaj o tych ważnych sprawach. Jak połączyć nas dobrymi drogami, jak współpracować w kwestiach energetycznych, ale tutaj widzimy to co najbardziej nas łączy: kulturę]/IAR
Prezydent Andrzej Duda  oraz prezydent Słowacji Andrej Kiska zwiedzają wystawę Koszycka moderna
Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Słowacji Andrej Kiska zwiedzają wystawę "Koszycka moderna" Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Po obejrzeniu wystawy prezydenci rozmawiali z dyrektorem MCK, prof. Jackiem Purchlą, który równocześnie pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pytani przez profesora o wrażenia z wystawy obaj podkreślali, że wystawa zbliża Polskę i Słowację.

Wspólnota wyszehradzka

Andrzej Duda Każdy, kto zobaczy tę wystawę, widzi ewidentną bliskość kulturową, która jest wyraźnie widoczna w tych obrazach

- Każdy, kto zobaczy tę wystawę, widzi ewidentną bliskość kulturową, która jest wyraźnie widoczna w tych obrazach – mówił Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że miejsca prezentowane na obrazach w MCK nawiązują pod różnymi względami, chociażby architektonicznymi, do Krakowa, Lwowa i małych małopolskich miasteczek, często zwanych galicyjskimi, takich jak chociażby Stary Sącz.

- Tak jak powiedział pan profesor (Purchla) w trakcie zwiedzania wystawy, ona wspaniale pokazuje to, co dzisiaj nazywamy wspólnotą wyszehradzką, bo to są artyści czescy, słowaccy, węgierscy, polscy. Rzeczywiście na tej wystawie to jest niezwykle widoczne – zauważył prezydent Duda. W jego ocenie, wystawa jest bardzo ciekawa, ponieważ pokazuje wspólnotę kulturową krajów obecnej Grupy Wyszehradzkiej z początków XX w.

Andrej Kiska Dziękuję za to, że udało nam się zbliżyć nie tylko kraje, ale również ich mieszkańców

Andrej Kiska podziękował MCK za pokazanie "kawałka Słowacji" w mieście, w którym urodził się jego kolega Andrzej Duda. - Dziękuję za to, że udało nam się zbliżyć nie tylko kraje, ale również ich mieszkańców – powiedział prezydent Słowacji.

Podkreślił, że Polska jest największym, należącym do UE, sąsiadem Republiki Słowacji. Jak zaznaczył, z polskim prezydentem często rozmawia o "różnych sprawach", gospodarczych, o współpracy energetycznej, ale - jak dodał - "Koszycka moderna" pokazuje kulturę i historię, które łączą oba kraje.

*********

"Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. Koszycka moderna jako nurt rozwinęła się na Słowacji w latach 20. XX w.

W pracach artystów różnych nacji, którzy tworzyli w Koszycach, odnaleźć można m.in. elementy symbolizmu, ekspresjonizmu i kubizmu. Artyści ci chętnie wykorzystywali temat miasta (motyw kawiarni, sportu czy industrializacji), podejmowali wątki o charakterze społecznym, egzystencjalnym, a także snuli wizje na temat przyszłości człowieka.

Na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury jest prawie 80 prac malarskich i graficznych pochodzących ze zbiorów publicznych i prywatnych z Koszyc, Bratysławy i Preszowa.

Andrzej Duda i Andrej Kiska są patronami wystawy, czynnej jeszcze do niedzieli w Międzynarodowym Centrum Kultury (MCK) w Krakowie.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak