Komisarz Unii Europejskiej do spraw żywności: CETA nie zagraża bezpieczeństwu żywności

2016-10-30, 20:05

Komisarz Unii Europejskiej do spraw żywności: CETA nie zagraża bezpieczeństwu żywności
Umowa wzbudza wiele obaw między innymi wśród rolników. Foto: Glow Images/East News

W niedzielę w Brukseli została podpisana umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie przewiduje zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią a Kanadą, dopuszcza firmy do przetargów, otwiera także rynek usług.

Posłuchaj

Vytenis Andriukaitis: "Bezpieczeństwo żywności jest w naszych rękach. Mamy swoje, europejskie przepisy bezpieczeństwa żywności i stają się one wzorem na świecie. Na przykład w restauracjach w Nowym Jorku, oni korzystają z europejskich pomysłów - jedzenie jest fit, mięso bez GMO, bez hormonów i bez antybiotyków (...)" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Polsce mówi się, że jest to zagrożenie dla rolników i na polski rynek trafi tania i niezdrowa żywność. Komisarz Unii Europejskiej do spraw Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Vytenis Andriukaitis nie zgadza się z tą opinią.


Powiązany Artykuł

ceta 663.jpg
Czytaj więcej o CETA

Zapewnia, że bezpieczeństwo żywności jest w rękach każdego z państw Unii, bo są europejskie przepisy, które zaopiniować muszą wszystkie kraje członkowskie. - Mamy swoje, europejskie regulacje i stają się one wzorem na świecie. Na przykład w restauracjach w Nowym Jorku, oni korzystają z europejskich pomysłów - jedzenie jest fit, mięso bez GMO, bez hormonów i bez antybiotyków to znaczy, że nasze standardy bezpieczeństwa żywności się rozprzestrzeniają - mówił.

Początkowo sprzeciw wobec CETA wyraziła Belgia, po kilkudniowych negocjacjach zgodziła się na porozumienie, dołączając do umowy swoje postulaty.


Powiązany Artykuł


12 miliardów euro dla Europy?

Porozumienie przewiduje zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią a Kanadą, dopuszcza firmy do przetargów, otwiera także rynek usług. Bruksela szacuje, że korzyści dla Europy to 12 miliardów euro.

Teraz, po podpisaniu, umowę ma zaakceptować Parlament Europejski i na początku przyszłego roku będzie ona mogła wejść tymczasowo w życie. Wdrożona zostanie tylko część handlowa porozumienia. Część inwestycyjna zacznie obowiązywać po zakończeniu ratyfikacji we wszystkich unijnych krajach, co - jak się przewiduje - zajmie kilka lat.

***

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.

Umowa budziła spore kontrowersje i protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności czy też wzmocnienia wpływów wielkich korporacji.

 

RUPTLY/x-news

IAR,kh

Polecane

Wróć do strony głównej