X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Były prezes stadniny w Michałowie przegrał w sądzie. Nie zostanie przywrócony

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 18:15
Były prezes stadniny koni arabskich w Michałowie Jerzy Białobok nie może wrócić do pracy – wynika z wtorkowego orzeczenia Sądu Rejonowego w Jędrzejowie (Świętokrzyskie), który badał pozew zwolnionego w lutym prezesa spółki. Powództwo oddalono w całości. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Sędzia Leszek Gumbisz ogłasza wyrok w sprawie o przywrócenie do pracy b. prezesa stadniny koni arabskich w Michałowie
Sędzia Leszek Gumbisz ogłasza wyrok w sprawie o przywrócenie do pracy b. prezesa stadniny koni arabskich w MichałowieFoto: PAP/Piotr Polak

Istotą sporu było ustalenie, jaka umowa o pracę wiązała b. prezesa ze spółką, a w związku z tym – trybu, w jakim można było ją rozwiązać.

W ocenie sądu, umowa o pracę jaką Białobok zawarł w 1997 r. obejmuje zatrudnienie na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu – dyrektora spółki. W takim przypadku stosunek pracy ulega rozwiązaniu na skutek odwołania członka zarządu lub jego rezygnacji.

Pełnomocnik Białoboka wniósł do sądu sprawę o przywrócenie Białoboka do pracy na poprzednich warunkach. Początkowo w pozwie znalazło się także żądanie o odszkodowanie dla b. prezesa za czas pozostawania bez pracy, ale cofnięto je.

Stosunek korporacyjny oraz stosunek pracy

Według autora pozwu, podanie jako przyczyny rozwiązania bez wypowiedzenia takiej umowy - uchwały walnego zgromadzenia wspólników spółki - naruszało prawo pracy. W takim przypadku wymagane jest bowiem złożenia oświadczenia woli, o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem. Zaznaczono także, iż Białobok podlega szczególnej ochronie stosunku pracy – jest w wieku przedemerytalnym.

Sąd nie podzielił tej argumentacji. Sędzia Leszek Gumbisz zwrócił uwagę, że sytuacja prawna Białoboka, jako prezesa zarządu pozwanej spółki, cechowała się dualizmem, wynikającym ze "stosunku korporacyjnego oraz stosunku pracy".


Jerzy Białobok: Chciałbym, żeby Michałów przetrwał, ale nie widzę tego w jasnych barwach

źródło: TVN24/x-news


Pierwszy, korporacyjny, podlega regulacji Kodeksu spółek handlowych i wynika z samego powołania na stanowisko prezesa zarządu. - To samo dotyczy jego odwołania uchwałą zgromadzenia wspólników, co pozostaje poza kontrolą sądu – mówił Gumbisz.

Umowa na czas wykonywania określonej pracy

Sąd badał jedynie charakter umowy o pracę, zawartej w czerwcu 1997 r. - Niewątpliwie, jak wynika z samej jej treści, powód został zatrudniony na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu – dyrektora spółki. Tym samym należy uznać, że strony zawarły umowę na czas wykonania określonej pracy – podkreślił sędzia.

- Tego typu kontrakty zaś, w odróżnieniu od umów na czas określony, w których wskazuje się dzień rozwiązania stosunku pracy, zawierane są na okresy, które kończą się z chwilą wykonania przewidzianych w tych umowach prac. Nie ma przy tym przeszkód prawnych dla związania czasu trwania umowy o pracę, z pełnieniem funkcji w zarządzie. W takiej sytuacji oznacza to, że stosunek pracy ulega rozwiązaniu na skutek odwołania członka zarządu lub tez jego rezygnacji – argumentował sędzia.

Charakter honorowy

Sąd wskazał też, że nie ma możliwości wypowiedzenia takiej umowy i dlatego nie może być tu stosowany przepis Kodeksu pracy, dotyczący ochrony osób w wieku przedemerytalnym.

Według sądu, brak było podstaw do uwzględniania powództwa, dlatego zostało ono oddalone. Sąd obciążył Białoboka kosztami procesu. Byłego prezesa nie było na ogłoszeniu wyroku.

Jak mówił dziennikarzom w czerwcu, gdy sąd rozpoczynał badanie jego pozwu, sprawa ma charakter honorowy. - Nie wiem, czy chciałbym wrócić do tej pracy, bo nie wyobrażam sobie pracy z ludźmi, którzy mnie zwolnili (…) Praca musi przede wszystkim polegać na zaufaniu i porozumieniu. Nie bardzo wiem, jak to miałoby się odrodzić (…) Bardziej tu chodzić o prawdę i honor – podkreślił, uzasadniając powód złożenie pozwu.

Białobok nadal mieszka w Michałowie. Założył firmę doradczą, zajmującą się konsultacjami spraw hodowli koni, głównie dla zagranicznych odbiorców, sędziuje też podczas wystaw koni.

Dymisje w stadninach

Białobok pełnił funkcję prezesa i dyrektora spółki Stadnina Koni Michałów, nadzorowanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych, od połowy 1997 r. 19 lutego br. został zdymisjonowany przez prezesa ANR; dymisje otrzymali również wieloletni prezes stadniny w Janowie Podlaskim, Marek Trela i inspektor ds. hodowli koni w Agencji, Anna Stojanowska. Jako powód zwolnienia podano m.in. utratę zaufania i niegospodarność. Oni również złożyli pozwy do sądów pracy.


Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel o odwołanych szefach stadnin: Źle gospodarowali majątkiem skarbu państwa

źródło: TVN24/x-news

Powodem zwolnienia przez ANR Białoboka i Treli z funkcji prezesów stadnin, była "utrata zaufania". Agencja uzasadniała też odwołanie "brakiem odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi w przypadku Janowa Podlaskiego", "dopuszczeniem przez zarządy obu stadnin do pobierania przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje" oraz "zawieraniem przez zarządy obu spółek umów dzierżawy klaczy z zagranicznymi ośrodkami hodowlanymi w sposób, który nie zabezpieczył w pełni interesów polskich podmiotów oraz ograniczał możliwości dochodzenia roszczeń".

Zwolnienie prezesów spotkało się z oburzeniem środowiska hodowców koni w kraju i za granicą, wiele krytycznych głosów padło ze strony polityków opozycji i mediów. O przywrócenie Białoboka na stanowisko zwrócili się pod koniec lutego w liście do premier Beaty Szydło samorządowcy z Ponidzia. Podkreślili w nim m.in., iż były szef stadniny "położył gigantyczne zasługi na rzecz rozkwitu" michałowskiej stadniny.

Konkurs w Michałowie

Pełniącą obowiązki prezesa stadniny w Michałowie – na mocy decyzji ANR – jest Anna Durmała, z wykształcenia zootechnik. W ubiegłym tygodniu ANR ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa michałowskiej stadniny.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik agencji Witold Strobel, władze ANR chcą w ten sposób "wzmocnić zarząd nad stadniną". Dodał też, że nie ma nieprawidłowość w działaniu obecnego kierownictwa stadniny, a ogłoszenie konkursu to "normalna działalność zespołu nadzoru właścicielskiego" nad placówką. - Treść ogłoszenia jest identyczna z warunkami wcześniejszego konkursu na prezesa stadniny w Janowie Podlaskim. Placówki w Janowie i Michałowie, to sztandarowe polskie stadniny. Zależy nam na tym, by był tam zarząd najwyższej jakości – dodał Strobel.

Zmiany w Janowie

Po zwolnieniu Treli, prezes ANR powołał na stanowisko prezesa janowskiej stadniny Marka Skomorowskiego z wykształcenia ekonomistę, który wcześniej m.in. był zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. Odwołanie Treli wzburzyło środowisko koniarzy w kraju i za granicą. Za tę decyzję krytykowano ministra rolnictwa oraz szefa Agencji m.in. wskazując, że nowy prezes nie ma kwalifikacji do prowadzenia stadniny.

W połowie kwietnia ANR ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa stadniny w Janowie. W konkursie, do którego zgłosiło się 17 kandydatów, zwyciężył naukowiec z Katedry Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. Sławomir Pietrzak. Jest on m.in. międzynarodowym sędzią w ujeżdżeniu i trenerem jeździectwa.

Zawiadomienia do prokuratury

Na początku marca ANR złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ws. nieprawidłowości w stadninach Janowie i Michałowie. Śledztwo dotyczące niegospodarności, jakiego miały się dopuścić odwołane w lutym władze stadnin, prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie.

W marcu w stadninie w Janowie padły dwie klacze – Preria i Amra – należące do stadniny koni Halsdon Arabians, której właścicielką jest Shirley Watts, stała bywalczyni dorocznej aukcji koni arabskich Pride of Poland. Oba konie zostały niegdyś kupione przez Watts właśnie na aukcjach w Janowie. Śledztwo w tej sprawie również prowadzi lubelska prokuratura; według dotychczasowych ustaleń konie padły z powodu skrętu jelit.

W październiku 2015 r. w podobnych okolicznościach jak klacze Watts, z powodu skrętu jelit, padła inna utytułowana klacz janowskiej stadniny – Pianissima – co było jednym z powodów odwołania Treli.

Największa w Polsce

Stadnina Koni Michałów hoduje konie czystej krwi arabskiej od ponad 60 lat. To największa w Polsce i jedna z większych w Europie, stadnina koni tej rasy. Od lat utrzymuje stado ponad 400 koni czystej krwi, w tym ok. 120 klaczy-matek. Oprócz arabów stadnina posiada grupę koni małopolskich o bardzo rzadkiej maści – tarantowatej oraz kilkanaście kuców szetlandzkich.

PAP/fc

Zobacz więcej na temat: sądownictwo konie anr
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podwójna licytacja na "Pride of Poland"? Sprawdzi to audyt

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 16:07
Kontrolę zlecił prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Sprawdzona ma być sprzedaż klaczy Emira.
rozwiń zwiń