Premier Beata Szydło bierze udział w pielgrzymce do Piekar Śląskich

2016-08-21, 13:54

Premier Beata Szydło bierze udział w pielgrzymce do Piekar Śląskich
Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej. Procesja z obrazem Matki Bożej na kalwarię. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Pod hasłem "Maryja Matką Miłosierdzia" odbywa się tegoroczna pielgrzymka kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śląskich. W uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Posłuchaj

Arcybiskup Wiktor Skworc zaprosił do udziału wszystkie kobiety i dziewczęta (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc podziękował szefowej rządu za jej obecność i wspólną modlitwę z pielgrzymami. Podziękował premier Beacie Szydło także za program mieszkaniowy, program 75 plus, a zwłaszcza "Rodzina 500+". - Odrzucamy krytyczne opinie o programie, ponieważ często obrażają one rodziny, zwłaszcza wielodzietne - mówił arcybiskup Wiktor Skworc. Jak dodał metropolita, można się domyślać, że dzięki programowi wiele dzieci przeżyło swoje pierwsze wspólne z rodzicami wakacje nad morzem.

Arcybiskup apelował także do rządzących, aby starali się poprawiać warunki bytowe polskich rodzin. Hierarcha po raz kolejny prosił także, aby poprzeć inicjatywę wolnej niedzieli. Jak mówił, chodzi o to, by zwrócić niedzielę człowiekowi. - Niedziela nie jest ekskluzywnym luksusem dla bogatych. Niedziela jest dla każdego, a państwo powinno ją chronić prawem - mówił arcybiskup Wiktor Skworc.


Premier Beata Szydło i szefowa KPRM Beata Kempa uczestniczą w mszy świętej przed Bazyliką NMP w Piekarach Śląskich, fot. PAP/Andrzej Grygiel Premier Beata Szydło i szefowa KPRM Beata Kempa uczestniczą w mszy świętej przed Bazyliką NMP w Piekarach Śląskich, fot. PAP/Andrzej Grygiel

Arcybiskup Wiktor Skworc zaznaczył też, że mieszkańcy Śląska zasługują na zaufanie, a w przeszłości dali wiele dowodów przywiązania do ojczyzny. - Zasługujemy na zaufanie i myślę, że wyrazem tego zaufania będzie ostatecznie ustawa o metropolii, która rozwiąże wiele problemów naszej górnośląskiej aglomeracji - mówił.

Po raz kolejny metropolita wezwał też do wspólnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza i "ekologiczny rachunek sumienia". Przypomniał, że wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 33 to miasta polskie.

- Wiemy, że istnieją także ekonomiczne przyczyny tych zjawisk. Wielu mieszkańców naszego województwa – mimo najlepszej woli – nie stać na wymianę pieców grzewczych i zakup lepszej jakości węgla. W tym zakresie oczekujemy programów i wsparcia od rządu oraz lokalnych samorządów - powiedział.

W dalszej części powitania hierarcha wezwał do umiaru w zakupie żywności. Jak powiedział, w Polsce marnuje się rocznie około 9 milionów ton jedzenia, w tym 2 miliony ton przypada na indywidualnych konsumentów.

Metropolita katowicki poinformował także, że tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia został językoznawca profesor Jan Miodek. Nagrodę ufundował w 1994 ówczesny metropolita górnośląski arcybiskup Damian Zimoń. Trafia ona do osób, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Podczas uroczystości arcybiskup Wiktor Skworc podziękował także mediom publicznym i zachęcał wiernych do płacenia abonamentu radiowo - telewizyjnego. Zwrócił uwagę, że jest to wyraz wsparcia dla misji publicznej, jaką pełnią nadawcy państwowi.


Źr. TVP Info


Arcybiskup Wiktor Skworc zwrócił wczesniej uwagę, że pielgrzymka jest okazją do podziękowania Bogu za Światowe Dni Młodzieży, za łaski chrzcielne w 1050. rocznicę chrztu Polski i do wspomnienia roli kobiet w dziele ewangelizacji. - W trwającym zaś Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia podziękujemy kobietom za to, że są apostołkami miłosierdzia - dodał metropolita katowicki.

Arcybiskup napisał w zaproszeniu, że uczestniczki pielgrzymki przyniosą sprawy swoich rodzin i lokalnych wspólnot, sprawy zawodowe i aktualne problemy społeczne, aby przedstawić je Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej z piekarskiego sanktuarium.

Homilię w czasie Mszy św. wygłasza arcybiskup ołomuniecki Jan Graubner, metropolita Moraw. Jego obecność nawiązuje do czeskiej księżniczki Dąbrówki, która poślubiła i wprowadziła w życie chrześcijańskie Mieszka I, władcę plemienia Polan.

Metropolita katowicki przypomniał związki obrazu Matki Bożej Piekarskiej z Czechami. Kiedy w Pradze wybuchła zaraza, cesarz austriacki Ludwig zwrócił się z prośbą o przywiezienie obrazu, który 15 marca 1680 roku w uroczystej procesji niesiono ulicami miasta. Zaraza ustąpiła, a arcybiskup Pragi uznał cudowność wizerunku.

Procesja z obrazem Matki Bożej

Wśród koncelebransów znajdą się także bp Jan Vokal z Hradec Králové oraz bp Wiesław Szlachetka z Gdańska, któremu niedawno Konferencja Episkopatu Polski powierzyła sprawy duszpasterstwa kobiet w Polsce.

Spotkanie zakończy się po południu nieszporami i procesją z obrazem Matki Bożej do bazyliki. Homilię podczas nieszporów wygłosi pochodzący z Cieszyna biskup Zbigniew Kusy OFM, pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej.

***

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Pielgrzymka kobiet i dziewcząt z całego regionu nadchodzi do Piekar w pierwszą niedzielę po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gromadząc co roku tysiące wiernych.

IAR,PAP,kh

Polecane

Wróć do strony głównej