Ojciec Święty modlił się z młodzieżą w Brzegach

2016-07-30, 21:30

Ojciec Święty modlił się z młodzieżą w Brzegach
. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Rano papież Franciszek odwiedził Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II. Wieczorem przybył na Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie brał udział w czuwaniu modlitewnym.

Posłuchaj

Relacja z wizyty papieża Franciszka w sanktuarium w Łagiewnikach (Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

<<<Światowe Dni Młodzieży. Serwis Specjalny>>>

<<<Plan czwartego dnia wizyty papieża w Polsce>>>

Papież Franciszek modlił się z młodymi ludźmi w Campusie Misericordiae w Brzegach w sobotę wieczorem. Czuwanie ma im wskazać, że najważniejsze w życiu jest odnalezienie drogi do Boga.

22.50. Zakończyliśmy naszą relację. Zapraszamy do podsumowania piątego dnia ŚDM.

21.35 - Ojciec Święty dotarł już na Franciszkańską 3.

21.26 - Papież Franciszek zakończył swój udział w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą w Brzegach i wraca do Krakowa.

21.22 - Na terenie Campusu Misericordiae rozpoczął się ekumeniczny koncert "Credo in Misericordiam Dei", inspirowany 12. artykułami wyznania wiary, w którym wystąpią m.in. s. Cristina Scuccia, Kasia Wilk, Kuba Badach, Krzysztof Iwaneczko.

21.20 - Zakończyła się wspólna modlitwa z papieżem Franciszkiem. 

21.11 - Czuwanie kończy się modlitwą do Matki Bożej. Jest to Apel Jasnogórski śpiewany po łacinie, tak jak było to na ŚDM w Częstochowie, w 1991 r.

21.03

21.00 - Papież z młodzieżą z całego świata. Trwa czuwanie modlitewne.

20.36 - Rozpoczęła się adoracja eucharystyczna w Brzegach.

Papież Franciszek modli się w Brzegach z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. Sześcioro pielgrzymów ze wszystkich kontynentów klęczy przed ołtarzem.

Najświętszy Sakrament został wystawiony na ołtarzu zaprojektowanym przez Mariusza Drapikowskiego; przedstawieni zostali na ołtarzu: Matka Boża, św. Jan Paweł II i św. Faustyna.

Po Światowych Dniach Młodzieży ołtarz ten ma trafić do Kibeho w Rwandzie. Będzie elementem projektu "12 Gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju"; chodzi o 12 miejsc na świecie, gdzie ma trwać wieczysta adoracja w intencji pokoju na świecie.

20.35

20.31 - Papież zakończył przemówienie: niech Bóg błogosławi wasze marzenia!

20.29 - Zbudujmy ludzki most! - mówił papież Franciszek.

20.27 - Papież do młodych: miejcie odwagę nauczyć nas, że łatwiej jest budować mosty niż wznosić mury; prosimy, abyście od nas żądali kroczenia drogami braterstwa.

20.25 - "My, dorośli potrzebujemy was, byście nas nauczyli jak żyć w różnorodności. Wy jesteście nadzieją na nową przyszłość."

20.20 - Franciszek: Bóg przychodzi, aby złamać nasze zamknięcia, aby otworzyć drzwi naszego życia, naszych wizji; aby otworzyć wszystko co ciebie zamyka.

20.17 - Papież: Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą chodzić po drogach, o jakich się nigdy nie śniło.

20.16 - Papież: gdy wybieramy wygodę, myląc szczęście z konsumpcją, cena, którą płacimy, jest bardzo wysoka: tracimy wolność

20.13 - Papież do młodzieży: czy chcecie być młodymi otumanionymi? By inni decydowali za was o waszym życiu? Czy chcecie walczyć o waszą przyszłość? Nie przyszliśmy na świat, aby "wegetować", aby wygodnie spędzić życie; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić trwały ślad.

20.11 - "Paraliż powoduje, że tracimy radość ze spotkania z innymi ludźmi. Kiedy my jesteśmy w paraliżu, wtedy inni zaczynają decydować o nas."

20.05

20.02 - Ojciec Święty: Nie chcemy pokonywać nienawiść jeszcze większą nienawiścią. Nie przemocą, ale przyjaźnią.

20.00 - "Istnieją rzeczywistości,których nie rozumiemy,bo widzimy je tylko w mediach. Ale gdy mamy kontakt z istnieniami,wtedy dzieje się coś mocnego. Drodzy przyjaciele - zachęcam was do wspólnej modlitwy z powodu cierpienia tak wielu ludzi. Tej wojny, która się teraz dzieje na świecie. Drodzy przyjaciele - zachęcam was do wspólnej modlitwy z powodu cierpienia tak wielu ludzi. Tej wojny, która się teraz dzieje na świecie."

19.59 - - Cierpienie, wojna, którą przeżywa wielu młodych ludzi, nie jest czymś anonimowym. To nie jest informacja prasowa. One mają imię. Dziś, wojna w Syrii jest bólem i cierpieniem wielu ludzi. Tak jak Rand, która prosi nas o modlitwę - mówił Franciszek.

19.55 - Papież Franciszek: Drodzy młodzi, dobry wieczór! Wspaniale być z Wami na tym spotkaniu modlitewnym.

19.49 - Swoje świadectwo odczytuje 34-letni Miguel z Paragwaju.

19.46 - Przystanek piąty: Radość smutnym. Istotą jest wskazanie na smutek wynikający z problemów, uzależnień i monotonii życia w dzisiejszym świecie

19.40

19.37

19.35 -  - Coraz mocniej wierzę, że Bóg istnieje mimo całego naszego bólu - mówiła Rand Mattri.

19.25 - Swoje świadectwo odczytuje Rand Mittri - chrześcijanka z Syrii.

19.21 - 

19.20 - Rozpoczęło się widowisko muzyczno-taneczne "Droga do Jezusa". W jego trakcie młodzi ludzie z różnych krajów składają świadectwa.

19.18

19.13 - kard. Dziwisz: Ci młodzi czekają także na twoje słowo, wypowiedziane językiem miłości, tu i teraz w Krakowie.

19.05 - kard. Dziwisz: Jest ich niezliczona rzesza - uczniów i uczennic Pana. W tych dniach rozmawiają z sobą jednym językiem - wiary i miłości.

18.54 - Papież przeszedł przez bramę miłosierdzia.

Wśród młodych pielgrzymów były trzy kobiety i trzech mężczyzn. Papież zaprosił ich następnie do papamobile i z każdym rozmawiał. Gdy przechodzili przez bramę rozbrzmiewał hymn ŚDM "Błogosławieni miłosierni". Następnie śpiewano "Abba Ojcze".

18.51 - Papież jest już w Brzegach.

18.47

18.38

18.30

18.20

18.11 - Ojciec Święty opuścił kościół franciszkanów i już zmierza do Brzegów.

17.55 - Papież udał się do kościoła franciszkanów, położonego naprzeciwko Pałacu Biskupiego w Krakowie. Wizyta nie była wcześniej planowana w programie dnia. Papież przeszedł ulicę Franciszkańską i wszedł do kościoła franciszkanów. Tam ma spotkać się z rodzinami dwóch polskich męczenników, misjonarzy ze zgromadzenia franciszkanów, zamordowanych w 1991 roku w Peru przez bojówkę terrorystycznego ugrupowania Świetlisty Szlak. Ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek zostali beatyfikowani 5 grudnia w Peru.

17.53 - Papież Franciszek wyszedł z Bazyliki Ojców Franciszkanów w Krakowie i jedzie w stronę Brzegów. O 19.15 przejdzie tam przez Bramę Miłosierdzia i weźmie udział w modlitewnym czuwaniu uczestników Światowych Dni Młodzieży.

17.51 -  W oczekiwaniu na papieża Franciszka młodzi w Brzegach umilają sobie czas wspólnym śpiewem czy grą w karty. Niektórzy opalają się lub śpią na karimatach.

Od rana Kampus Miłosierdzia w podkrakowskich Brzegach, gdzie odbędzie się sobotnie czuwanie z papieżem, wypełniał się tysiącami pielgrzymów.

17.25 - Zakończyło się spotkanie w domu arcybiskupów krakowskich papieża z jezuitami. Franciszek wywodzi się z zakonu jezuitów. wstąpił do niego w 1958 r.

16.49 - Około godziny 17 w Pałacu Biskupim papież Franciszek spotka się ze swoimi braćmi - krakowskimi jezuitami.

16:44 - Ze sceny w Brzegach poinformowano, że w Campusie Misericordiae zgromadziło się około 1 miliona ludzi.

16.30 - Papież Franciszek spotkał się w Krakowie z prezes Polskiego Radia Barbarą Stanisławczyk. 

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia powiedziała po spotkaniu, że zwróciła się do papieża z prośbą (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

16.19 - Wędzony polski węgorz, filet z indyka i sernik - to potrawy, których mógł w czasie pobytu w Krakowie skosztować papież - zdradził PAP zastępca rzecznika metropolity krakowskiego ks. Piotr Studnicki.

Siostry sercanki, prowadzące kuchnię w domu Arcybiskupów Krakowskich w piątek przygotowały na śniadanie dla ojca świętego jajka a’la Franciszek. Jaki jest przepis na tę potrawę i jak ona smakuje to tajemnica. Wiadomo jedynie, że podano je z chrzanem.

- Bardzo nam zależało, żeby papież mógł spróbować polskich produktów, dlatego wśród potraw, które podano na stół były m.in. podhalańska cielęcina, wędzony węgorz, bundz marynowany z sokiem z pomidorów i jesiotr z kremem z kopru - zdradził zastępca rzecznika archidiecezji krakowskiej ks. Piotr Studnicki. Ukłonem w stronę kuchni włoskiej był w papieskim menu makaron garganelli, a argentyńskiej – stek z polędwicy wołowej.

Podczas obiadu z młodzieżą Franciszek mógł też skosztować pierogów z mięsem z ogonów wołowych, fileta z indyka oraz sernik – specjalność sióstr sercanek.
Papież jadł posiłki w towarzystwie swoich najbliższych współpracowników oraz gospodarza domu metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

15.38

15.34


15.30

15.20

15.12

14.45

Obiad z papieżem Franciszkiem był wielkim przeżyciem dla młodych pielgrzymów.

Papież zjadł obiad z przedstawicielami młodzieży. "To było jak rodzinny obiad z tatą". Źródło: TVP INFO

W Pałacu Arcybiskupim w Krakowie papież zjadł posiłek z dwanaściorgiem przedstawicieli młodzieży z różnych krajów: jednym chłopcem i jedną dziewczyną z każdego kontynentu oraz z chłopcem i dziewczyną z Polski.

14.17

Ponad 180 karetek, 17 namiotów szpitalnych, blisko 100 punktów medycznych i ponad 500 pieszych patroli medycznych zabezpiecza kulminację obchodów Światowych Dni Młodzieży. Do tej pory z pomocy medyków musiało skorzystać 3 tys. 50 osób.


Posłuchaj

Jutro w Brzegach Franciszek będzie przewodniczył mszy posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży. Do dyspozycji są 133 zespoły wyjazdowe, które przyjechały z terenu całej Polski - poinformowała Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Robert Gałązkowski - dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dodaje, że służby medyczne są przygotowane na najgorsze scenariusze (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

  

14.10

Tłumy pielgrzymów wędrują i dojeżdżają do podkrakowskich Brzegów. O 16:00 na tamtejszym Campus Misericordiae rozpocznie się modlitewne czuwanie młodych przed wizytą papieża, który dołączy do młodzieży o 19:00.

13.50

Jezuita ojciec Wacław Oszajca: papież przypomina nam, że głoszenie Ewangelii to nie jest cytowanie pisma świętego, ani nawet dawanie świadectwa wiary, ale że to jest niesienie pomocy ciepiącemu człowiekowi, to czynienie świata lepszym

13.45

Do Brzegów zmierza grupa pielgrzymów z Rabki, którzy całą ponad stukilometrową trasę pokonują pieszo.

Źródło: tvp.info

13.42

Wspólny posiłek papieża z młodymi ludźmi to tradycja Światowych Dni Młodzieży.

13.37

Papa Francesco" i "prosimy, prosimy" skandują osoby, które stoją przed siedzibą arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Liczą, że Franciszek podejdzie do okna i coś do nich powie. 

13.32

Jak dostać się na czuwanie z papieżem Franciszkiem w Brzegach? Posłuchaj>>>

13.30

Papież Franciszek cały oddał się młodzieży, tak zaświadczył o miłosierdziu Bożym - uważa dr Michał Legan, paulin z Jasnej Góry, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego JPII w Krakowie. Jego zdaniem przesłanie Franciszka to twórcza kontynuacja poprzednich pontyfikatów.

13.20

Ponad 180 karetek, 17 namiotów szpitalnych, blisko 100 punktów medycznych i ponad 500 pieszych patroli medycznych zabezpieczać będzie kulminację obchodów Światowych Dni Młodzieży w sobotę i niedzielę. Do tej pory z pomocy medyków musiało skorzystać 3 tys. 50 osób.

13.04

Pielgrzymi w drodze z Krakowa do Brzegów.

PAP/Marcin Obara PAP/Marcin Obara

12.54

12.48

Siostra Małgorzata Chmielewska poruszona wczorajszą wizytą papieża Franciszka w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu. Przełożona Wspólnoty "Chleb Życia" powiedziała KAI, że dała ona jej "nowego powera" i utwierdziła w przekonaniu, że pomaganie schorowanym i biednym jest słuszne.

12.06

Pielgrzymi w drodze na Campus Misericordiae w Brzegach.

12.01

Papież przypomniał na twitterze, jak ważne jest dla Boga miłosierdzie. "Miłosierdzia pragnę a nie ofiary" - napisał Franciszek, cytując Ewangelię św. Mateusza.

11.52

Papież Franciszek po odprawieniu mszy świętej dla duchowieństwa w sanktuarium św. Jana Pawła II wrócił do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. 

Źródło: tvp.info

11.40

Różaniec z chleba to wyjątkowy dar dla papieża od niepełnosprawnych dzieci z Małopolski. Podarunek został przekazany Franciszkowi przed bazyliką Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

11.35

W sanktuarium św. Jana Pawła II zakończyła się msza dla duchownych, odprawiona przez papieża Franciszka. Ojciec Święty jedzie teraz do Pałacu Biskupiego, gdzie po południu zje obiad z młodzieżą z różnych krajów.

11.14

Kardynał Stanisław Dziwisz podziękował papieżowi za homilię w sanktuarium św. Jana Pawła II. Jak podkreślił, polscy kapłani nie zamknęli się w sobie. Są otwarci na potrzeby innych kościołów. Liczne grono polskich misjonarzy głosi Chrystusa na wszystkich kontynentach, spłacając dług za Chrzest Polski.

Źródło: tvp.info

11.08

Rekordowa liczba dziennikarzy akredytowanych na wydarzenie w Polsce.

11.03


10.50

10.42

Papież mówił kapłanom o wypełnianiu dzieła Miłosierdzia. Podkreślał, że Ewangelia pozostaje księgą otwartą, do której pisania duchowni są powołani. Franciszek mówił, że kapłani otrzymali ducha miłości i są powołani do szerzenia Bożego Miłosierdzia.

10.34

- Jezus przynosi swój pokój, Ducha Świętego i odpuszczenie grzechów: jednym słowem, miłosierdzie Boga - powiedział papież do zebranych w sanktuarium.

Źródło: tvp.info

10.28

- Jezus oczekuje od kapłanów serc naprawdę konsekrowanych - mówi papież. Franciszek wygłosił homilię w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

10.00

Pielgrzymi w drodze na nocne czuwanie w Campus Misericordiae w podkrakowskich Brzegach.

9.52

W sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczyna się msza dla duchowieństwa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Papież wygłosi homilię.

Relikwie św. Jana Pawła II

9.47

Po zakończeniu mszy św. papież powróci do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie zje obiad z młodzieżą - to już tradycja Światowych Dni Młodzieży. Przy stole towarzyszyć mu będzie 13 osób - po dwóch przedstawicieli z każdego kontynentu i dodatkowo jeszcze jedna osoba z Ameryki.

9.45

Papież Franciszek przyjechał do krakowskiego Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie odprawi mszę św. dla duchowieństwa. Ojciec Święty przyjechał z Łagiewnik odkrytym papamobile, pozdrowił licznie zgromadzonych wiernych.

9.28

Rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Franciszek Ślusarczyk przekazał papieżowi obraz "Jezu ufam Tobie".

Źródło: tvp.info

9.30

9.25

- To zwykły papież i zwykły człowiek, który przez swoją prostotę jest wielki - tak o goszczącym w Polsce papieżu Franciszku mówiła w Radiu Kraków premier Beata Szydło.

9.22

Papież odmówił z wiernymi modlitwę Zdrowaś Mario w bazylice Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Prosił też o modlitwę w jego intencji, przy owacjach obecnych. Rektor kościoła przekazał mu obraz Jezusa Miłosiernego. Wcześniej Ojciec Święty pobłogosławił też niepełnosprawnych.

9.16

Papież Franciszek skończył spowiadać ośmiu wiernych w trzech językach, w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Wcześniej planowano, że będzie to pięć osób.

9.05

8.55

Papież Franciszek przeszedł przez Bramę Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Ojciec Święty wszedł do konfesjonału, gdzie spowiada ośmiu młodych pielgrzymów z pięciu kontynentów po włosku, hiszpańsku i francusku.

8.50

Papież Franciszek do wiernych zebranych przed Bazyliką Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach: Pan dzisiaj chce, żebyśmy jeszcze głębiej doświadczyli jego miłosierdzia, abyśmy nigdy nie oddalili się od Jezusa, nawet wtedy kiedy wydaje się nam, że ze względu na nasze grzechy jesteśmy najgorsi. On kocha nas jako takich, w ten sposób jego miłosierdzie staje się rzeczywistością dla nas. Wykorzystajmy ten dzień, byśmy wszyscy mogli otrzymać miłosierdzie Jezusa.

8.43

8.37

Papież przyjechał do bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Jechał papamobile z kaplicy siostry Faustyny, gdzie modlił się przy jej relikwiach.

8.32

Wpis papieża Franciszka do pamiątkowej księgi w kaplicy siostry Faustyny

8.29

Papież Franciszek złożył wpis do pamiątkowej księgi w kaplicy siostry Faustyny na krakowskich Łagiewnikach. Jest to drugi wpis w księdze. Pierwszy należy do św. Jana Pawła II.

Źródło: tvp.info

8.26

Papież przyjechał na krakowskie Łagiewniki. Na miejscu przywitały go śpiewem tłumy wiernych. Franciszek wszedł do kaplicy św. Siostry Faustyny, tam rozmawiał z siostrami zakonnymi, pomodlił się też przy relikwiach siostry Faustyny.

8.25

PKP udostępnia schemat dojścia na perony na dworcu w Krakowie w dniach 31.07-01.08

8.23

8.16

Latynoskie rytmy i energiczna, pełna temperamentu muzyka zabrzmi na Jasnej Górze. W niedzielę wieczorem chór i instrumentaliści wykonają "Mszę o pokój i sprawiedliwość" argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza. Wydarzenie, które odbędzie się w ostatnim dniu Światowych Dni Młodzieży, to muzyczne dziękczynienie za pielgrzymkę papieża Franciszka do Polski oraz jego wizytę w jasnogórskim sanktuarium.

8.12

Pielgrzymi ruszają w trasę, główne kierunki to Łagiewniki i Brzegi

8.03

Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Dzisiaj odprawiona zostanie tu msza św. z udziałem papieża Franciszka, kapłanów, zakonników, zakonnic i konsekrowanych ok. 2000 osób z całej Polski.

PAP/Grzegorz Momot PAP/Grzegorz Momot

8.00

Papież Franciszek wyjechał po godzinie 8. z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Jedzie samochodem. Wzdłuż trasy przejazdu stoją tłumy. Franciszek pozdrawia ich.

PAP/Andrzej Grygiel PAP/Andrzej Grygiel

7.53

Prymas Polski, abp Wojciech Polak był gościem "Sygnałów dnia" w radiowej Jedynce.

7.40

ŚDM to okazja do czynienia miłosierdzia. Jednym z dzieł dobroczynności, do którego mają przyczynić się pielgrzymi oraz zwykli Polacy, jest karetka - mobilna klinika na pomoc uchodźcom syryjskim w Libanie. Informacje o tym jak wesprzeć zakup karetki znajdują się na stronie www.we4charity.pl

7.31

Władze gminy w Brzegach mają nadzieję, że Franciszek zostanie tam na noc. Czeka na niego specjalnie przygotowany apartament.

Źródło: PAP

7.27

Zagraniczni pielgrzymi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży rozsmakowali się w polskim jedzeniu. Chwalą sobie szczególnie kremówki papieskie. - Jedzenie wspaniałe, ale ludzi lepsi - mówią Amerykanie.

Źródło: PAP

7.23

W ciągu dnia rzesze młodych ludzi będą na piechotę docierać z Krakowa do Brzegów. Każdy pielgrzym przed wyruszeniem w drogę powinien dokładnie sprawdzić trasę z Krakowa do swojego sektora. Władze Krakowa zapewniają, że w mieście jest odpowiednia liczba znaków, które mogą poprowadzić pielgrzymów do Brzegów. Krakowski ratusz wydał też 2 miliony map.

7.14

Plan czwartego dnia papieskiej pielgrzymki

Źródło: tvp.info

6.59

W czasie wizyty papieża Franciszka w Polsce bardzo aktywny jest papieski profil redagowany na Twitterze. Zamieszczane są tam fragmenty przemówień i homilii. Profil Franciszka obserwuje ponad 30 milionów osób na całym świecie.

6.50

Podczas wizyty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach papież otrzyma od sióstr specjalnie przygotowany "Dzienniczek" św. Faustyny w języku hiszpańskim.

6.40

Nawet milion dziewięćset tysięcy pielgrzymów może przyjąć miejsce modlitwy w Brzegach. Wieczorem papież Franciszek weźmie udział w nocnym czuwaniu w Campus Misericordiae w podkrakowskich Brzegach. W niedzielę odprawi tam ostatnią mszę świętą podczas Światowych Dni Młodzieży.

IAR/PAP/KAI, to, mfm

Polecane

Wróć do strony głównej