Próba zamachu stanu w Turcji. Władze: zginęło 161 osób, a 1440 zostało rannych. Trwają aresztowania

2016-07-16, 18:30

Próba zamachu stanu w Turcji. Władze: zginęło 161 osób, a 1440 zostało rannych. Trwają aresztowania
Przewrót został udaremniony przez siły wierne prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Foto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Wieczorem w piątek część armii dokonała próby zamachu stanu w Turcji. Władze tureckie twierdzą, że zdołały opanować sytuację. Polskie MSZ stanowczo odradza wyjazdy do Turcji.

Posłuchaj

USA wspierają Erdogana. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

tu123as.jpg
DOSZŁO DO PRÓBY PRZEWROTU WOJSKOWEGO

Według ostatnich doniesień około 3 tys. żołnierzy zatrzymały tureckie władze po nocnym, nieudanym puczu wojskowym. Część wojska próbowała przejąć władzę i odsunąć od sterów prezydenta Recepa Erdogana. Przewrót nie powiódł się, choć sytuacja wciąż nie jest jeszcze stabilna. Rośnie też liczba ofiar.

Premier Turcji Binali Yildirim poinformował, że w trakcie puczu zginęło 161 osób, a 1440 zostało rannych.

Tureckie władze zapewniają, że panują nad sytuacją, jednak równocześnie prezydent ostrzega, że w najbliższych godzinach znów może dojść do próby przewrotu. 

Wciąż nie wiadomo, kto stoi za nieudanym zamachem stanu. Turecki prezydent obwinia o to "grupy wewnątrz armii” oraz "paralelne struktury”. Jest to odwołanie się do osoby Fethullaha Gulena, tureckiego duchownego, mieszkającego na emigracji w Stanach Zjednoczonych, uważanego za najgroźniejszego wroga prezydenta Erdogana. Sam Gulen w oświadczeniu potępił jednak próbę puczu.

Ostrzeżenie przed podróżą

Polskie MSZ kategorycznie odradza podróże do Turcji w związku z niepewną sytuacją w tym kraju. Obywatelom polskim przebywającym aktualnie w Turcji MSZ zaleca zachowanie najdalej idącej ostrożności, pozostanie w bezpiecznym miejscu, unikanie miejsc publicznych i wszelkich zgromadzeń.

Wprowadzono stan wyjątkowy, obowiązuje godzina policyjna. MSZ prosi Polaków o przekazywanie informacji nt. swojej sytuacji do konsulów dyżurnych w Ambasadzie RP w Ankarze: (+90) 530 469 1261 oraz Konsulacie Generalnym RP w Stambule: (+90) 530 469 1881.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło też numer infolinii dla osób, kórych rodzina i bliscy przebywają w Turcji - (22) 523 88 80.

Niektóre biura podróży odwolują wycieczki do Turcji:

(WIDEO TVP INFO)

Zapraszamy do śledzenia relacji z rozwoju wydarzeń w Turcji:

***

18:30

Kończymy relację i zachęcamy do przeczytania podsumowania.

17:58

Cztery główne tureckie partie polityczne potępiły próbę wojskowego zamachu stanu. Przyjęta w parlamencie deklaracja stwierdza, że stanowisko partii ma nieocenione znaczenie dla demokracji w Turcji. Deklarację poparła rządząca partia AKP prezydenta Recepa Erdogana i opozycyjna kurdyjska partia HDP. 

17:38

Na lotnisku w Stambule utknęło około 150 Rosjan. W tureckich miejscowościach wypoczynkowych może łącznie przebywać ponad tysiąc turystów z Rosji. W związku z trudną sytuacją prezydent Władimir Putin polecił przeprowadzenie ewakuacji. Ministerstwa Transportu i Spraw Zagranicznych zostały zobowiązane do poinformowania Rosjan, znajdujących się na terytorium Turcji, o takiej możliwości. W ciągu doby do Stambułu i Antalyi państwowe linie lotnicze „Aerofłot” wyślą puste samoloty. Operację zaplanowano na najbliższe trzy dni. Jednocześnie Agencja Lotnictwa Cywilnego wstrzymała wszystkie loty do Turcji, a rząd nie wyraził zgody na organizowanie lotów czarterowych.

17:30

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostro skrytykowała w sobotę turecką armię za próbę dokonania zamachu stanu. Merkel zaapelowała równocześnie do prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o przestrzeganie praworządności w postępowaniu przeciwko odpowiedzialnym za pucz. Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że sposób postępowania z odpowiedzialnymi za tragiczne wydarzenia minionej nocy będzie dla tureckiego państwa "testem na praworządność".

Według Merkel najlepszym fundamentem jest "demokracja, która przestrzega praw wszystkich (ludzi) i chroni mniejszości". Niemcy popierają wszystkich tych w Turcji, który bronią demokracji i państwa prawa - powiedziała kanclerz.

- Narody mają prawo do decydowania w wolnych wyborach o tym, kto nimi rządzi. (...) Czołgi na ulicach i ataki z powietrza przeciwko własnemu społeczeństwu są bezprawiem" - podkreśliła. Za tragiczne uznała to, że tak wielu ludzi zapłaciło za próbę zamachu stanu własnym życiem. "Rozlew krwi w Turcji musi się teraz skończyć - zaznaczyła Merkel.

17:00

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że po fiasku zamachu stanu współpracę sił politycznych w Turcji czeka "nowy start". Polityk wyraził też przypuszczenie, że cztery główne rywalizujące ze sobą partie mogą znaleźć wspólną płaszczyznę współpracy. Wypowiadając się w parlamencie Yildirim ocenił też, że osoby stojące za przewrotem nie są żołnierzami, a terrorystami, których celem był parlament.

16:48

Po nieudanym wojskowym zamachu stanu z ostatniej nocy parlament Turcji zebrał się w Ankarze na transmitowanym przez telewizję nadzwyczajnym posiedzeniu. Przed rozpoczęciem obrad deputowani zastygli na chwilę w ciszy, czcząc pamięć ofiar puczu, a następnie odśpiewali hymn narodowy. Przybyły premier Binali Yildirim został powitany aplauzem.

16:33

Loty Tureckich Linii Lotniczych na lotnisko Ataturka w Stambule zostały przywrócone - poinformował ich rzecznik. Inni przewoźnicy nadal czekają na pełne uspokojenie sytuacji po próbie przewrotu wojskowego. British Airlines odwołało wszystkie sobotnie loty, podobnie Lufthansa. Również wszystkie loty do Turcji z terytorium Rosji zostały wstrzymane. "Do momentu wyjaśnienia sytuacji" - zastrzegła RosAwiacja, federalna agencja transportu powietrznego.

16:30

Na lotnisku w greckim Aleksandropolis wylądował turecki śmigłowiec z ośmioma osobami na pokładzie. Siedem z nich miało na sobie stroje wojskowe. Na przybyszów czekała policja i odwiozła ich na miejscowy posterunek.

STORYFUL

16:28

Próba zamachu stanu w Turcji była głównym tematem rozmowy premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Doszło do niej na marginesie szczytu Azji i Europy ASEM w stolicy Mongolii Ułan Bator, podczas którego szefowie państw UE zadeklarowali wsparcie dla rządów w Turcji.

Wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk podkreśliła, że podczas spotkania uzgadniane były szczegóły deklaracji. Rozmowa trwała kilkanaście minut, nie była wcześniej uwzględniana w agendzie.

Wiceszefowa MSZ mówiła o konieczności przekazania silnego sygnału wsparcia dla rządów w Turcji. - Turcja jest kluczowym partnerem Unii i kluczowym sojusznikiem w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodała.

16:15

Doradca irańskiego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Sajeda Mohammada Alego Chameneia zapewnił, że władze Iranu popierają rząd Turcji, mimo że oba kraje nie zgadzają się ze sobą w wielu kwestiach dotyczących konfliktu w Syrii.

"Nie zgadzamy się z Turcją w kilku sprawach dotyczących Syrii. Mamy jednak nadzieję, że tureckie władze będą szanować poglądy Syryjczyków i ich głosy i w związku z tym pozwolą wybrać im władze" - powiedział Ali Akbar Welajati cytowany przez irańską agencję prasową Tasnim.

16.06

16.05

Dostęp do bazy lotniczej Incirlik na południowym wschodzie Turcji został zamknięty, nikt nie może się do niej dostać ani jej opuścić - poinformował konsulat USA w Adanie. Według tego źródła odcięto dostawy prądu do bazy.

15:59

W ramach dochodzenia w związku z nieudanym wojskowym puczem tureckie władze aresztowały 10 członków Rady Państwa, czyli najwyższego sądu administracyjnego, i poszukują 140 członków Trybunału Kasacyjnego - podała w sobotę prywatna turecka telewizja NTV.

15:50

W Stambule na moście Bosforskim skapitulowała część puczystów.

TR NTV

15:35

Premier Belgii powiedział, że przyszła współpraca Unii Europejskiej z Turcją jest uzależniona od przestrzegania rządów prawa. Charles Michel zaapelował o przestrzeganie demokratycznych standardów.

15:20

W następstwie nieudanego wojskowego puczu turecka policja zatrzymała około 100 żołnierzy w bazie lotniczej Incirlik na południowym wschodzie kraju - poinformowały źródła w tureckich władzach bezpieczeństwa.

15:11

Tureckie siły bezpieczeństwa zakończyły w siedzibie sztabu generalnego operację przeciwko spiskowcom, którzy stali za nieudanym zamachem stanu przeprowadzonym ostatniej nocy - podała stacja telewizyjna CNN Turk.

15:05

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że jego kraj nie otrzymał od Turcji wniosku o ekstradycję islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o to, iż był inspiratorem nieudanego zamachu stanu. Gulen mieszka w USA od 1999 roku.

14:59

W następstwie nieudanego wojskowego puczu turecka Wysoka Rada Sędziów i Prokuratorów (HSYK) usunęła ze stanowisk 2745 sędziów - poinformowała prywatna turecka telewizja NTV.

Zwolniono także pięciu członków HSYK - podała turecka państwowa agencja prasowa Anatolia. Licząca 22 osoby HSYK jest organem dyscyplinarnym tureckiego wymiaru sprawiedliwości.

14:49

Szef NATO: jednostki Sojuszu w Turcji są bezpieczne >>>


14:36

Premier Beata Szydło jeszcze dziś po południu będzie rozmawiała z trzema ministrami na temat sytuacji po zamachu w Nicei oraz próbie wojskowego przewrotu w Turcji.

Poinformował o tym rzecznik rządu Rafał Bochenek. Szefowa rządu, która wróciła dziś ze Szczytu Azji i Europy ASEM w mongolskim Ułan Bator, zaprosiła na naradę szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka oraz ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

14:34

Nowe dane na temat ofiar i aresztów. Podczas próby zamachu stanu w Turcji życie straciło 161 osób - poinformował premier tego kraju, Binali Yildirim. 1440 osób zostało rannych.

Według wcześniejszych informacji, przekazanych przez szefa sztabu, Umira Dundara, łącznie - po stronie rebeliantów i sił lojalnych wobec rządu - zabite miały zostać 194 osoby. Blisko 3 tysiące uczestników puczu zostało aresztowanych.

14:14

W radiowej Jedynce: komentarze o możliwych następstwach puczu. Według większości ekspertów i komentatorów, będzie to umocenienie władzy Edrogana.

13:56

Działania przeciwko uczestnikom nieudanego puczu wojskowego w Turcji zostały w znacznym stopniu zakończone, ale pojedyncze operacje potrwają jeszcze kilka godzin - oświadczył w sobotę szef Państwowej Organizacji Wywiadu (MIT) Hakan Fidan.

13:40

To nie pierwsze takie wydarzenie w historii Turcji. Lista przewrotów wojskowych we współczesnej historii kraju >>>

13:25

Wkrótce więcej o przewrocie w Turcji na antenie radiowej Trójki:


13:10

W bazie tureckiej marynarki wojennej Golcuk, rebelianci przejęli kontrole nad jedną z fregat. W charakterze zakładnika przetrzymują na niej dowódcę floty. Informację taką podały greckie źródła wojskowe.

Omer Celik, turecki minister do spraw europejskich, wspomniał wcześniej, że choć sytuacja w kraju po próbie zamachu się normalizuje, to "w niektórych miejscach rebelianci przetrzymują jeszcze zakładników

12:40

Grecy aresztowali 8 mężczyzn, którzy przelecieli przez granicę z Turcją na pokładzie tureckiego helikoptera wojskowego "Black Hawk". Załoga maszyny poprosiła o azyl polityczny.

Turecki helikopter wylądował w Alexandroupoli, na północy kraju.

Jak informuje grecka agencja Protothema, pilot wysłał sygnał "may day and alert" prosząc o zgodę na lądowanie awaryjne. Na pokładzie maszyny byli wojskowi oraz jeden cywil.

12:17

"Śniadanie w Trójce": politycy zaniepokojeni wydarzeniami w Turcji. Wskazują na to, że Turcji potrzebna jest stabilność, z drugiej strony martwi kich kierunek polityki prezydenta Erdogana [WIĘCEJ NA TEN TEMAT] >>>

Posłuchaj

Co czeka Turcję i świat po nieudanym puczu? (Śniadanie w Trójce) 48:59
+
Dodaj do playlisty

 

12:15

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault napisał w oświadczeniu, że Francja potępia próbę przewrotu w Turcji i ma nadzieję, że "turecka demokracja wyjdzie z niej wzmocniona".

Dyplomata spodziewa się, że "spokój wróci do tego kraju bardzo szybko i podstawowe swobody będą w pełni respektowane po wydarzeniach, które wywołują bardzo ostre potępienie ze strony Francji".

12:12

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier potępił w sobotę próbę wojskowego zamachu stanu w Turcji i wezwał wszystkie siły polityczne do przestrzegania konstytucyjnego porządku.

Jak zaznaczył, wszystkie odpowiedzialne siły powinny "przestrzegać demokratycznych i praworządnych reguł oraz zapobiec dalszemu przelewowi krwi". Za napawający nadzieją uznał fakt, iż wszystkie partie reprezentowane w tureckim parlamencie opowiedziały się za zasadami demokratycznymi.

Niemiecki MSZ wezwał w nocy wszystkich Niemców przebywających w Ankarze i Stambule do zachowania "maksymalnej ostrożności". Przed południem w Berlinie zebrał się sztab kryzysowy.

Kanclerz Angela Merkel wróci do Berlina wczesnym popołudniem z Ułan Bator w Mongolii, gdzie uczestniczyła w szczycie UE-Azja.

12:00

Nowy minister spraw zagranicznych Wlk. Brytanii Boris Johnson poinformował w sobotę na Twitterze, że rozmawiał ze swym tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu i wyraził wsparcie dla demokratycznie wybranego rządu i instytucji" po nocnej próbie przewrotu.


Brytyjskie MSZ poradziło Brytyjczykom, którzy przebywają w Turcji, aby "nie wychodzili na ulice, unikali publicznych miejsc, a szczególnie demonstracji i byli ostrożni".

Brytyjskie linie lotnicze poinformowały o wstrzymaniu w sobotę lotów do i z Turcji, lecz tanie linie easyJet twierdzą, że wszystkie loty w tym kierunku, głównie do ośrodków turystycznych w Turcji, odbędą się planowo.

11:45

Turcja zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów cywilnych w regionie nad morzem Marmara, na północnym zachodzie kraju. Zakaz lotów obowiązuje do godziny 18 czasu uniwersalnego - poinformowała agencja Anadolu. 

11:30

MSZ uruchomiło dziś nowy numer infolinii dla osób, których rodzina i bliscy przebywają w Turcji - (22) 523 88 80.


11:29

Podczas próby wojskowego zamachu stanu w Turcji nie ucierpiał żaden polski obywatel - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Według danych MSZ w kraju tym przebywa obecnie około 9-10 tysięcy polskich turystów.

11:01

Według agencji Anatolia w Ankarze poddało się około 700 żołnierzy.

Ponad 1500 osób zostało zatrzymanych lub aresztowanych.


10:41

Próba zamachu stanu w Turcji, do której doszło w nocy z piątku na sobotę, zakończyła się niepowodzeniem - ogłosił tymczasowy szef sztabu tureckiej armii generał Umit Dundar. Poinformował, że w starciach zginęło w sumie ponad 190 osób, w tym 104 puczystów.

Posłuchaj

Masowe zatrzymania wojskowych po puczu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

Wśród pozostałych 90 ofiar śmiertelnych jest 41 policjantów, dwóch żołnierzy i 47 cywilów - sprecyzował.

W oświadczeniu w telewizji CNN Turk gen. Dundar podkreślił, że Turcja na dobre "zamknęła rozdział" zamachów stanu.

10:36

Siły obrony lotniczej wierne prezydentowi Recepowi Erdoganowi zestrzeliły kolejny śmigłowiec, którym poruszali się puczyści. Maszyna brała udział w próbie zajęcia siedziby operatora telekomunikacyjnego TurkSat, na przedmieściach stolicy kraju Ankary.

Wcześniej media informowały o śmigłowcu zestrzelonym przez wierną rządowi załogę F-16. Niejasna pozostaje sytuacja w wojskowej jednostce śmigłowców, w pierwszych godzinach zamachu helikoptery atakowały między innymi komendę policji w Ankarze.

Szef sztabu tureckich sił zbrojnych poinformował, ze w przewrocie bierze udział część wojsk lotniczych, wojsk pancernych i żandarmerii.

Prezydent na Twitterze zaapelował do mieszkańców, by nie opuszczali ulic i placów tureckich miast: "Kolejny zamach stanu jest możliwy w każdym momencie" - napisał.

10:19

Przebywający na emigracji w USA imam Fethullah Gulen, którego turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarżył o to, że stoi za próbą zamachu stanu w Turcji, zdecydowanie odrzucił te zarzuty. Erdogan już w przeszłości zarzucał Gulenowi próbę obalenia władz.

"Ucierpiałem od wielu wojskowych zamachów stanu w ciągu minionych 50 lat i uważam, że oskarżanie mnie o związki z tą próbą jest wyjątkowe uwłaczające" - głosi komunikat Gulena.

"Potępiam próbę zamachu stanu w Turcji w najbardziej zdecydowany sposób" - oświadczył.

10:00

Do prób przewrotów wojskowych w Turcji po II wojnie światowej dochodziło wiele razy. Niektóre zakończyły się powodzeniam, większość - nie - o tym mówił w Jedynce dr. Adam Szymański z  Uniwersytetu Warszawskiego.


Posłuchaj

Dr hab. Adam Szymański o przewrocie wojskowym w Turcji. (Sygnały dnia/Jedynka) 10:18
+
Dodaj do playlisty

 

09:35

Turcja jest ważnym państwem stabilizującym sytuację na Bliskim Wschodzie - zwrócił uwagę szef MSWiA Mariusz Błaszczak, odnosząc się do próby wojskowego zamachu stanu.


Szef MSWiA Mariusz Błaszczak Szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Błaszczak podkreślił w sobotę rano w radiowej Jedynce, że w takiej sytuacji, z jaką mamy do czynienia w Turcji, dziedziny, które podlegają najszybszej analizie, to - po pierwsze - sytuacja naszych obywateli w tym kraju, żeby zapewnić im bezpieczeństwo i kontakt.

Druga rzecz, jak mówił, to kwestie leżące w gestii ministra obrony narodowej. "Jesteśmy wspólnie w NATO, zresztą wojsko tureckie należy do tych silniejszych wojsk w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc kontakt z centralą NATO W Brukseli i monitorowanie sytuacji" - powiedział szef MSWiA.

(WIDEO TVP INFO)

09:17

Liczba zabitych w próbie zamachu stanu, do której doszło w Turcji w nocy z piątku na sobotę, wzrosła do 90, a liczba rannych - do 1154 - poinformowała w sobotę agencja Anatolia. W całym kraju aresztowano 1563 wojskowych zamieszanych w pucz.

Anatolia poinformowała też, że 200 nieuzbrojonych żołnierzy, którzy uczestniczyli w próbie przewrotu, w poddało się i opuściło siedzibę szefostwa sztabu tureckich sił zbrojnych.

(TR NTV/x-news)

08:47

Próba zamachu stanu spowoduje rozłam w tureckiej armii - tak uważa gość radiowej Jedynki, generał brygady rezerwy Tomasz Bąk

Generał zaznaczył, że turecka armia była zawsze siłą stojącą na straży demokracji i gwarantem utrzymania w ryzach tendencji fundamentalistycznych. Próba przejęcia władzy przez część wojskowych zmieni sytuację w tureckich siłach zbrojnych.

Zwrócił uwagę na informacje o aresztowaniu generałów i wyższych oficerów. Zdaniem gościa Jedynki, czystka z pewnością doprowadzi do rozłamu wewnątrz armii tureckiej i spowoduje bardzo poważne konsekwencje. 

08:36

Premier Turcji Binali Yidrim stwierdził na antenie telewizji NTV, że sytuacja w Turcji jest "w dużej mierze pod kontrolą".

08:28

Siedziba tureckiego wywiadu była celem ataku helikopterów i ciężkiej broni maszynowej podczas nieudanej próby zamachu stanu, do którego doszło w kraju z piątku na sobotę - poinformowały w sobotę rano źródła wywiadu. Trzy osoby zostały ranne.

Szef agencji Hakan Fidan znajdował się w tym czasie w bezpiecznym miejscu i był w stałym kontakcie z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem oraz premierem Binali Yildirimem - podały źródła.

Dodały one, że wywiad współpracuje na bieżąco z armią, policją i rządem w operacjach przeciwko spiskowcom w Stambule i Ankarze.

08:24

Szef sztabu armii tureckiej, gen. Hulusi Akar został został uwolniony w operacji przeprowadzonej przez siły rządowe na bazę lotniczą na przedmieściach Ankary - podała w sobotę agencja Anadolu.

Akar został uprowadzony przez żołnierzy podczas próby przewrotu wojskowego, do której doszło w Turcji w nocy z piątku na sobotę.

08:15

Aresztowania wojskowych w siedzibie stacji TV CNN Turk:

08:13

Chińskie władze apelują do władz Turcji o przywrócenie w tym kraju porządku i stabilności. Specjalne oświadczenie w tej sprawie opublikowało chińskie MSZ. Oświadczenie chińskiego resortu dyplomacji cytuje państwowa stacja telewizyjna CCTV.

Jak poinformowano, ministerstwo nie otrzymało do tej pory żadnych informacji o obywatelach Chin, którzy mogli ucierpieć podczas próby przewrotu wojskowego w Turcji. Chińskie media relacjonują sytuację w Ankarze i Stambule, Do ostatnich wydarzeń na razie nie odniósł się szef chińskiego rządu. Premier Li Keqiang przebywa na szczycie ASEM w Ułan-Bator.

08:08

Niemieckie MSZ za przywróceniem demokratycznego ładu w Turcji.

08:02

Dr hab. Adam Szymański (Instytut Nauk Politycznych UW) w radiowej Jedynce: mało prawdopodobne jest, że to prowokacja władz, po to by partia rządząca wzmocniła swoją władzę i wprowadziła system quasiprezdencki, zbliżający Turcję do rządów autorytarnych.

07:54

CNN: według źródeł medycznych z Czerwonego Półksiężyca 1000 osób zostało rannych w nocnych starciach, 800 w szpitalach w Ankarze, a 200 w Stambule.

07:53

Siedziba głównego dowództwa tureckich sił zbrojnych jest opanowana przez żołnierzy wiernych rządowi - informują przedstawiciele władz. Przyznają jednak, że - jak to określono - małe grupki zamachowców nadal kontrolują jednostkę śmigłowców.

Władze zapewniają, że puczyści nie opanowali jednostek lotnictwa myśliwskiego i
śmigłowce ze zbuntowanych jednostek zostaną szybko zneutralizowane, zamachowcy nie przejęli też kontroli nad budynkami parlamentu i pałacu prezydenckiego.

Część żołnierzy się poddała, donoszą agencje:

07:43

Według źródeł rządowych ze stanowisk usunięto 29 pułkowników i pięciu generałów.

07:42

Aresztowano, według mediów, już 754 wojskowych.

Tak wyglądały aresztowania w Stambule:

07:40

Rośnie bilans ofiar. Co najmniej 60 osób zginęło w Turcji po próbie zamachu stanu, do której doszło w nocy z piątku na sobotę - poinformowała prorządowa agencja Anatolia.

07:35

W związku z próbą puczu na rozkaz ministra obrony Efkana Ali w armii zdjęto ze stanowisk pięciu generałów i 29 pułkowników.

Według oficjalnych doniesień puczyści nie przejęli pod kontrolę żadnych samolotów bojowych, nie ma ataków na parlament ani pałac prezydencki.

07:34

754 osoby zostały aresztowane po próbie zamachu stanu - telewizja CNN cytuje komunikat tureckiego MSW.

07:16

Turcja była tematem nadzwyczajnej narady szefowej unijnej dyplomacji z ministrami spraw zagranicznych i przedstawicielami MSZ z krajów członkowskich. Okazją do spotkania w Ułan Bator był szczyt przywódców Europy i Azji.

Szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini napisała w oświadczeniu, że uczestnicy spotkania przeanalizowali sytuację w Turcji. Wyrazili poparcie dla demokratycznych instytucji w tym kraju i potępili użycie siły przeciwko nim. "Należy uniknąć eskalacji przemocy z udziałem ludności cywilnej" - głosi oświadczenie. Szefowa unijnej dyplomacji napisała też, że ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów ponownie ocenią sytuację w Turcji podczas poniedziałkowego spotkania w Brukseli.

06:41

Liderzy unijnych instytucji zapewnili o poparciu dla demokratycznych władz Turcji. Wspólne oświadczenie w tej sprawie opublikowali przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Donald Tusk i Jean-Claude Juncker.

Poparcie dla demokratycznych instytucji wyraził też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

06:30

Władze Stanów Zjednoczonych poparły prezydenta Tayyipa Erdogana w konflikcie wewnętrznym w Turcji. Prezydent Barack Obama jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku z próbą zamachu stanu w tym kraju.

Początkowo amerykańskie władze powstrzymywały się od komentarzy w sprawie wydarzeń w Turcji. "Nie mam zbyt wielu szczegółów w tym momencie. Mam nadzieję, że będzie stabilizacja, pokój i kontynuacja wewnątrz Turcji" - mówił przebywający w Moskwie sekretarz stanu John Kerry.

Potem szef amerykańskiej dyplomacji wydał osobny komunikat, w którym zadeklarował "absolutne poparcie" dla demokratycznie wybranych, cywilnych władz i demokratycznych instytucji. Prezydent USA Barack Obama jest na bieżąco informowany o sytuacji w Turcji. 

06:25

Prezydent Turcji przekonuje, że nie ustąpił puczystom. Recep Erdogan przemawiał rano w Stambule

Tymczasem turecka telewizja, a za nią stacje międzynarodowe, pokazały żołnierzy rebeliantów masowo poddających się w Stambule.

06:15

Prokuratura w Ankarze poinformowała, że w nocnych starciach w stolicy Turcji zginęły 42 osoby - podała turecka agencja prasowa Anadolu.

06:10

Prezydent Erdogan potępił w sobotę "zdradę", której - jak powiedział - dopuścili się puczyści i oskarżył ich o działania z inspiracji jego wroga imama Fethullaha Gulena przebywającego na emigracji w USA.

Prezydent oświadczył, że nie zamierza się nigdzie wybierać i "pozostanie ze swoim narodem". Dodał, że "miliony wyszły na ulice" protestując przeciwko puczowi.

"Turcja ma demokratycznie wybrany rząd i prezydenta. Spoczywa na nas odpowiedzialność i będziemy wykonywać nasze obowiązki do końca. Nie oddamy kraju tym najeźdźcom" - powiedział Erdogan na konferencji prasowej na lotnisku w Stambule. Według prezydenta puczyści stanowili "mniejszość" w szeregach armii.

06:00

Prezydent Turcji Erdogan powiedział, że hotel w nadmorskiej miejscowości Marmaris, w południowo-zachodniej Turcji, w którym przebywał na urlopie, został po jego wyjeździe zbombardowany.

IAR/PAP/CNN/Reuters/AFP/agkm

ZOBACZ RELACJĘ Z WYDARZEŃ POPRZEDNIEGO WIECZORA >>>

Polecane

Wróć do strony głównej