X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

606. rocznica bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 10:05
15 lipca mija 606 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem - starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów.
Audio
  • Na Polach Grunwaldzkich próba generalna przed wielką inscenizacją bitwy. Do walki stają także panie. W tym roku po raz pierwszy rozegrany został I oficjalny turniej bojowy kobiet (IAR)
Turniej rycerski. Na polach grunwaldzkich rozpoczęły się coroczne Dni Grunwaldu. Chorągwie rycerskie założyły obozy i przygotowują się do inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, biorąc udział w turniejach bojowych. Rycerzy i rzemieślników z sąsiadującego z obozami jarmarku obowiązują historyczne stroje i wyposażenie.
Turniej rycerski. Na polach grunwaldzkich rozpoczęły się coroczne Dni Grunwaldu. Chorągwie rycerskie założyły obozy i przygotowują się do inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, biorąc udział w turniejach bojowych. Rycerzy i rzemieślników z sąsiadującego z obozami jarmarku obowiązują historyczne stroje i wyposażenie.Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Dziś na Polach Grunwaldzkich - próba generalna przed sobotnią wielką inscenizacją bitwy z 1410 roku. Imprezy rozpoczną Średniowieczne Mistrzostwa Polski W Szachach Klasycznych, o 10:00 w średniowiecznej oprawie - msza, turniej łuczniczy, bardów i Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich. Wieczorem zostanie rozegrany finał II Turnieju Bojowego Miecza Jednoręcznego "O Złoty Pas Grunwaldu".

Przygotwania do inscenizacji bitwy pod Grunwaldem w toku. Źródło: TVP INFO

606 lat temu krzyżacy walczyli pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi dowodził król Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. To przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego w Europie i osłabienia pozycji politycznej Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy zgromadzili na polach grunwaldzkich ponad 20 tysięcy wojska. Siły polskie liczyły blisko 30 tysięcy rycerzy i wojowników. Krzyżacy stracili 8 tysięcy rycerzy. Do niewoli pojmano 14 tysięcy jeńców. Straty po stronie polskiej wyniosły od 2 do 3 tysięcy zabitych, najwięcej ucierpiały oddziały litewskie. Przez cały następny dzień zbierano rannych i grzebano poległych. W bitwie zginął wielki mistrz zakonu. Co roku z okazji rocznicy tamtego wydarzenia, członkowie bractw rycerskich z całej Europy przedstawiają rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem. Spektakl przyciąga wielotysięczne rzesze widzów. Tegoroczna inscenizacja odbędzie się w sobotę 16 lipca.

IAR/mfm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak