X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brexit. Sondaż: Polacy obawiają się wzrostu niechęci do imigrantów w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 08:37
74 proc. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wskazuje na negatywne postawy wobec imigrantów jako swoją główną obawę po referendum w sprawie członkostwa kraju w Unii Europejskiej - wynika z sondażu IBRiS.
Big Ben w Londynie
Big Ben w LondynieFoto: pixabay.com

Z sondażu wynika, że szeroko komentowane przez media incydenty o antyimigranckim wydźwięku, m.in. dotykające polskiej społeczności, znacząco pobudziły niepokój Polaków.

Blisko 74 proc. obawia się dalszych negatywnych postaw wobec migrantów - to o 35 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu, przeprowadzonym na tydzień przed referendum.

- Są to zmiany, których wartość jest bezprecedensowa i wskazuje na bardzo duży ładunek emocji społecznych - ocenił w komentarzu do badań Marcin Duma, prezes IBRiS.

12 proc. Polaków zadeklarowało, że osobiście doświadczyło nieprzyjemności w pierwszych dniach po referendum. Zdecydowana większość z nich - blisko 90 proc. - podkreśliła jednak, że miały one wyłącznie charakter słowny, m.in. obelg, zaczepek i negatywnych komentarzy.

Atak na polski ośrodek, nienawistne ulotki

Czytaj więcej:
wielka brytania flaga 663
Brexit

Policja wciąż bada okoliczności niedzielnego wymalowania farbą na fasadzie budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, znajdującego się w zachodniej dzielnicy Londynu Hammersmith, hasła wzywające Polaków do opuszczenia Wielkiej Brytanii.

Funkcjonariusze prowadzą też śledztwo w sprawie dystrybucji ulotek zawierających mowę nienawiści wobec Polaków mieszkających w Cambridgeshire (środkowo-wschodnia Anglia) i przypadków agresji słownej, m.in. haseł "wracajcie do domu".

x-news.pl, TVN

Policja poinformowała, że w ciągu tygodnia po referendum przyjęła zgłoszenia o ponad 330 incydentach dotyczących przestępstw nienawiści na tle rasowej i narodowościowej - pięciokrotnie powyżej średniej.

Jednocześnie w czwartkowym komunikacie podkreślono, że prawdopodobnie jest to wciąż "znacznie zaniżona" liczba, co wynika m.in. z nieostrej granicy między nieprzyjemnym komentarzem a mową nienawiści.

Powrót do Polski to ostateczność

Badani przez IBRiS Polacy wskazywali również częściej niż przed głosowaniem na strach przed pogorszeniem się sytuacji gospodarczej (66 proc., wzrost o 21 proc.).

Jednocześnie spokojniej niż poprzednio podchodzą do ewentualnego ryzyka wprowadzenia wiz i pozwoleń na pracę, które spadło do poziomu kolejno 24 i 23 proc. (spadek odpowiednio o 19 i 20 proc.).

Pomimo ataków na imigrantów i obaw z tym związanych, zdecydowana większość ankietowanych nadal wiąże swoją przyszłość z Wielką Brytanią (79 proc.).

Powrót do Polski traktują w większości jako "plan B", gdyby zmiany związane z wyjściem kraju z UE byłyby zbyt wielkie. Taki scenariusz rozważa 22 proc. ankietowanych. Bezwarunkowy powrót do Polski planuje 5,5 proc.

Długoterminowy charakter pobytu Polaków w Wielkiej Brytanii podkreśla fakt, że 47 proc. badanych jest skłonne aplikować o brytyjski paszport, który ochroniłby ich przed potencjalnymi zmianami po wyjściu kraju z Unii. Taką opcję wyklucza 38 proc. ankietowanych.

Polacy nie są mile widziani na Wyspach?

Wyniki sondażu wskazują, że o ile Polacy osobiście wciąż w znacznej większości czują się akceptowani (64 proc. wobec 10 proc. mających odmienne zdanie), to obawiają się, że ogólny sentyment wobec Polaków uległ znacznemu pogorszeniu.

28,3 proc. badanych powiedziało, że ich zdaniem Polacy nie są mile widziani w Wielkiej Brytanii, wobec 26 proc. przeciwnego zdania. 44 proc. nie ma opinii.

- Badanie przeprowadzono w politycznie bardzo gorącym okresie, więc warto będzie powtórzyć taki pomiar jesienią, kiedy relacja Wielkiej Brytanii z resztą Unii Europejskiej powinna być już bardziej klarowna - podkreślił Duma.

Szef IBRiS dodał, że w ciągu kilku miesięcy powinien wyklarować się również szerszy nastrój społeczny Brytyjczyków wobec imigrantów, "co będzie miało bezpośredni wpływ na decyzję polskich imigrantów, czy faktycznie będą chcieli pozostać w kraju, czy jednak z niego wyjechać".

***

Badanie Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadzono 29 czerwca-1 lipca na próbie 2562 Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

PAP, kk

Czytaj także

Ataki na Polaków. David Cameron: na takie zachowania nie ma miejsca w W. Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 16:31
Brytyjski premier zapowiedział walkę z atakami na obcokrajowców w Wielkiej Brytanii. Od ogłoszenia wyników referendum w sprawie dalszego członkostwa Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej dochodzi do nich coraz częściej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: 330 przestępstw motywowanych nienawiścią w ciągu tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 21:08
Tyle przestępstw odnotowano w ubiegłym tygodniu. To ponad pięć razy więcej niż tygodniowa średnia z ubiegłego roku.
rozwiń zwiń