Rusza VI Kongres Polska Wielki Projekt

2016-06-09, 21:10

Rusza VI Kongres Polska Wielki Projekt
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Dan Markeye/flickr/CC BY 2.0

Debaty o strategicznych wyzwaniach rozwojowych stojących przed Polską w najbliższych dekadach - to główny cel kongresu rozpoczynającego się w piątek w Warszawie.

Posłuchaj

Kongres Polska Wielki Projekt będzie trwał trzy dni. W radiowej Jedynce europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski zapraszał do udziału/IAR
+
Dodaj do playlisty

"Wyzwania te są gigantyczne, a stan naszego życia publicznego może budzić tylko przygnębienie. W tej sytuacji nie wolno nam ulec pokusie ucieczki w spokój życia prywatnego. Szybko bowiem ujawni się jego kruchość. W naszym wspólnym interesie leży podjęcie trudu odpowiedzialności za wspólne dobro, naszą Rzeczpospolitą" – czytamy w przesłaniu organizatorów opublikowanym na oficjalnej stronie kongresu.

Pomysłodawcy idei strategicznych debat chcą, by pomogły one "mądrze i cierpliwie zbudować sprawne instytucje oraz ponowne zawiązały rozerwane więzy zaufania społecznego".

Polska Wielki Projekt/You Tube

Wśród zapowiadanych prelegentów kongresu znalazło się wielu wybitnych gości z Polski i Europy. Są to politycy, przedsiębiorcy i naukowcy. Będą dzielić się z uczestnikami swoją wizją przyszłości.

W czasie kongresu wystąpią m.in. wicepremierzy: Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin i Piotr Gliński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Jarosław Marek Rymkiewicz, prof. Andrzej Zybertowicz, prof. Roger Scruton, czy Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło.


Powiązany Artykuł

Zdzisław Krasnodębski 1200.jpg
Prof. Zdzisław Krasnodębski: realizujemy nową politykę rozwojową

Prof. Krasnodębski mówił o idei kongresu w radiowej Jedynce. Zaprosił do udziału wszystkich zainteresowanych sprawami ważnymi dla Polski.

Jak podkreślił, wśród prelegentów kongresu będzie wielu gości zagranicznych. Profesor zauważył, że poza naszym krajem opinia o Polsce jest inna, niż przedstawiają to media, skupiające się na kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Kongres trwać będzie trzy dni, każdy z nich dotyczyć ma oddzielnego zagadnienia. Piątek zdominują dyskusje poświęcone gospodarce, a sobota upłynie pod hasłem: "Kultura-Nauka-Państwo". Wręczona także zostanie Nagroda Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wyróżnienie otrzyma pisarz, Jarosław Marek Rymkiewicz.

W niedzielę odbędzie się uroczystość uhonorowania Medalem "Odwaga i Wiarygodność" filozofa i pisarza, prof. Rogera Scrutona.

Polska Wielki Projekt/You Tube

Nagroda Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Honorowa Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to oficjalna nagroda ustanowiona w 2011 r., przez organizatorów Kongresu Polska – Wielki Projekt. Będzie ona przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju.

Nagrodę symbolizuje statuetka pt. "Lśnienie" autorstwa wybitnej rzeźbiarki, przedstawicielki nurtu sztuki ziemi, pani Teresy Murak. Wykonana z brązu rzeźba nawiązuje do rombu płomiennego, figury występującej we wczesnym chrześcijaństwie. Statuetka jest, co podkreśla jej autorka, próbą uchwycenia przemiany materii w energię duchową.

Kapitułę Honorowej Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego tworzą:

Andrzej Gwiazda – założyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Uczestnik strajku w sierpniu 1980 w Stoczni Gdańskiej, współtwórca NSZZ "Solidarność". Wybrany przez Senat w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, odwołany z niego w roku 2010. W tym samym roku zrezygnował z członkostwa w Kapitule Orderu Orła Białego.

Janusz Krasiński – prozaik, dramatopisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych i adaptacji teatralnych. Podczas II wojny światowej członek Szarych Szeregów. Więzień Auschwitz-Birkenau i Dachau. Aresztowany pod zarzutem rzekomego szpiegostwa na rzecz wywiadu USA i skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 15 lat więzienia, przebywał w latach 1947-1956 w więzieniach na Mokotowie, Wronkach i Rawiczu.

W swojej twórczości podejmuje tematy dotyczące historii najnowszej, opowiada o życiu jednostek i społeczeństwa w trybach systemów totalitarnych. Prezes honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zdzisław Krasnodębski (przewodniczący Kapituły) – socjolog, filozof i myśliciel społeczny, doktor habilitowany. Wykładowca socjologii teoretycznej i filozofii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, profesor Uniwersytetu w Bremie i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zuzanna Kurtyka – lekarz pulmonolog. Żona św. Pamięci Janusza Kurtyki, prezesa IPN. Inicjatorka powstania Fundacji imienia Janusza Kurtyki.

Bogusław Nizieński – prawnik, sędzia Sądu Najwyższego, w latach 1998-2005 Rzecznik Interesu Publicznego. Odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, odszedł z Kapituły w 2010 roku.

Premier Jan Olszewski – adwokat, działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL. Poseł na Sejm I, III i IV kadencji, premier Polski w latach 1991–1992. Przewodniczący Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski. Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych, odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, odszedł z Kapituły Orderu w roku 2010.

Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrygent i kompozytor. Autorka muzyki do spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, minister kultury i sztuki w rządzie Jerzego Buzka. Od 2000 roku dyrektor naczelny i programowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Pierwszym laureatem Honorowej Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego został polski pianista, dyrygent, kompozytor muzyki poważnej i filmowej – Wojciech Kilar.

Szczegółowy program kongresu>>>

Spotkania w dwóch pierwszych dniach odbędą się w Arkadach Kubickiego, a niedzielna uroczystość w Akademii Sztuk Pięknych.

polskieradio.pl/iz

Polecane

Wróć do strony głównej