X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent w Norwegii. "Skandynawia naturalnym obszarem współpracy"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 06:36
- Kładziemy duży akcent na współpracę w regionie Morza Bałtyckiego, szczególnie z krajami skandynawskimi, która przez wiele lat była trochę na marginesie. Prezydent bardzo liczy, że wizyta w Norwegii, później w Danii, a w przyszłości także w Szwecji i Finlandii, odbuduje potencjał politycznej współpracy ze Skandynawią - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Audio
  • Około 4 tysięcy żołnierzy do Polski i krajów bałtyckich oraz kilkusetosobowy, wielonarodowy oddział na wschodzie Europy. Takie są na razie wstępne pomysły na wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Relacja Wojciecha Cegielskiego/IAR
  • Prezydencki minister ds. międzynarodowych Krzysztof Szczerski powiedział, że głównym celem wizyty w Norwegii, a później także w Danii, Szwecji i Finlandii jest odbudowanie współpracy z krajami skandynawskimi (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Paweł Supernak

Andrzej Duda z małżonką rozpoczynają dziś po południu oficjalną wizytę w Norwegii. Pierwszym punktem niedzielnego pobytu w Oslo będzie spotkanie z Polakami mieszkającymi w tym kraju. Prezydent wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla Polonii.

Oficjalny program wizyty rozpocznie się w poniedziałek od powitania pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przez króla Norwegii Haralda V i królową Sonję. Tego samego dnia zaplanowano rozmowy prezydenta z przewodniczącym norweskiego parlamentu i z premier Norwegii Erną Solberg.

"Dopełnienie "projektu ABC"

Krzysztof Szczerski powiedział, że podstawowym celem rozpoczynającej się dziś wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Norwegii jest podkreślenie wagi współpracy z krajami skandynawskimi, w tym z Norwegią.

- Chcemy, żeby państwa skandynawskie były drugim po Europie Środkowo-Wschodniej naturalnym obszarem regionalnym współpracy Polski; środowiskiem, z którym Polska nawiąże szczególne, strategiczne kontakty - powiedział Szczerski. Jak dodał, byłoby to dopełnienie "projektu ABC", czyli projektu współpracy regionalnej z państwami położonymi wokół trzech mórz: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego.


Czytaj więcej
gazociąg free 1200.jpg
Budowa gazociągu "Baltic Pipe" już za cztery lata

Minister tłumaczył, że wizyta ma charakter państwowy i została tak zaplanowana, żeby pokazywać całość relacji polsko-norweskich. Dlatego prezydent Andrzej Duda - jak mówił Krzysztof Szczerski - będzie przemieszczał się od Oslo po Narwik na dalekiej północy, w każdym miejscu podkreślając bogactwo relacji z Królestwem Norwegii.

Krzysztof Szczerski wyjaśnił, że prezydent podczas wizyty odbędzie szereg rozmów politycznych dotyczących relacji dwustronnych, m.in. z premier Solberg. - Prezydentowi właściwie podczas całej wizyty będzie towarzyszył król Norwegii Harald V, dla którego podczas oficjalnego obiadu zagra ubiegłoroczny finalista konkursu Chopinowskiego Szymon Nehring - poinformował minister.

Andrzej Duda otworzy też polsko-norweskie forum biznesowe, w którym wezmą udział m.in. przedstawiciele polskiego przemysłu stoczniowego i obronnego, a także przedsiębiorstw energetycznych. - Będziemy rozmawiać o dużym kontrakcie na gazociąg. Będzie też dyskusja o współpracy przemysłów zbrojeniowych; zostanie podpisany list intencyjny pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i norweskim wytwórcą uzbrojenia dotyczący współpracy - poinformował prezydencki minister.

Ważna narada przed szczytem NATO

Jak powiedział, prezydent będzie też gościem Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Norwegii w bazie w Reitan. - To będzie spotkanie zamknięte o wysokiej klauzuli tajności. Będziemy rozmawiać o kwestiach strategicznych dotyczących wojskowego wymiaru szczytu NATO; o tym, jak należy adekwatnie odpowiedzieć na zagrożenia pojawiające się wokół NATO - mówił Szczerski.


Czytaj więcej
duda 1200.jpg
Prezydent: szczyt NATO musi dać jasny i głośny sygnał naszej jedności

Ważnym wymiarem wizyty prezydenta w Norwegii, mówił prezydencki minister, będzie też rozmowa z norweskimi politykami o praktycznym - wojskowym i politycznym - wymiarze szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w Warszawie na początku lipca. - Od szczytu dzielą nas już tygodnie, a nie miesiące. Dochodzimy do ostatecznych decyzji, na których nam zależy, czyli decyzji dotyczących komponowania tej wzmocnionej obecności NATO na wschodniej flance - powiedział Szczerski.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze wschodu i południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

W ostatnim czasie dowództwo sił USA w Europie poinformowało, że w lutym 2017 roku USA rozpoczną zwiększanie swych sił lądowych w Europie poprzez ciągłe rotacyjne przemieszczanie tam brygad pancernych. Brygada wojsk pancernych ma zostać wysłana na rotacyjne turnusy w celu ćwiczeń do krajów Europy Wschodniej: Polski, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Łotwy i Estonii.

TVN24/x-news

W Norweskim Instytucie Noblowskim prezydent wygłosi wykład na temat prawa i pokoju. Jak mówił Szczerski, prezydent podczas swego pierwszego wystąpienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ jesienią 2015 roku zapowiedział, że podczas prezydentury będzie podkreślał znaczenie prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie. - Jako orędownik przestrzegania prawa międzynarodowego prezydent został zaproszony do wygłoszenia wykładu w Norweskim Instytucie Noblowskim - mówił Szczerski.

Hołd dla poległych w Narwiku

Para prezydencka rozpocznie i zakończy wizytę w Norwegii polskimi akcentami. Pierwszego dnia w Oslo odbędzie się spotkanie z Polakami mieszkającymi w tym kraju. Zasłużone dla Polonii osoby zostaną uhonorowane odznaczeniami państwowymi.

Z kolei ostatni dzień wizyty będzie poświęcony historii. Prezydent Andrzej Duda odwiedzi cmentarz wojenny niedaleko Narwiku, gdzie znajdują się groby polskich żołnierzy, którzy walczyli w bitwie o Narwik w czasie drugiej wojny światowej.

Czytaj więcej
Narwik_663.jpg
Bitwa o Narwik – pierwsze zwycięstwo aliantów

- Andrzej Duda będzie pierwszym polskim prezydentem, który odwiedzi ten cmentarz, który - dzięki staraniom prezydenta - Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odnowiła w tym roku - zaznaczył.

Bitwa o Narwik między siłami niemieckimi a alianckim Korpusem Ekspedycyjnym trwała od 9 kwietnia do 8 czerwca 1940. W bitwie wzięła udział Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich dowodzona przez gen. Zygmunta Szyszko-Bohusza, która w trakcie walk straciła 97 żołnierzy, 28 zaginęło, a 189 zostało rannych.

W walkach pod Narwikiem brały udział polskie niszczyciele ORP "Grom", "Burza" i "Błyskawica". "Grom" został 4 maja zatopiony przez niemiecki bombowiec (zginęło 59 członków załogi). Polskie statki pasażerskie MS "Chrobry", MS "Batory" i MS "Sobieski" – jako transportowce wojska – również uczestniczyły w tej operacji.

PAP/IAR/iz,kh


Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: Rosja dąży do nowej zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 21:34
W opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji Reuters prezydent RP Andrzej Duda zarzucił Rosji, że dąży do nowej zimnej wojny poprzez działania na Ukrainie i w Syrii oraz zadeklarował gotowość Polski do wsparcia wysiłków NATO na rzecz zwalczania Państwa Islamskiego.
rozwiń zwiń