Wiceminister kultury zapowiada korekty w projekcie ustawy medialnej

2016-04-23, 12:05

Wiceminister kultury zapowiada korekty w projekcie ustawy medialnej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: euranet_plus/flickr/CC BY-SA 2.0

Jarosław Sellin zapowiada poprawki dotyczące opłaty audiowizualnej. Projekt trafił do Sejmu w tym tygodniu, a w przyszłym mają się nim zająć posłowie.

Posłuchaj

Jarosław Sellin, wiceminister kultury: poprawimy ustawę, by dotyczyła mieszkań bądź domów (Trójka/IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jarosław Sellin mówił w Śniadaniu w Trójce, że zgodnie z zapowiedziami opłata będzie doliczana do rachunku za prąd. Nie będzie jednak pobierana na przykład od działek rekreacyjnych czy garaży, jeśli będziemy tam korzystać z odbiorników radiowych czy telewizyjnych. Był to jeden z zarzutów opozycji, która wskazywała, że niektórzy będą musieli uiszczać opłatę kilkukrotnie.

Wysokość opłaty audiowizualnej ma wynieść od 12 do 15 złotych.

Na "dużą" ustawę medialną składają się projekty ustaw: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej i przepisy wprowadzające obie ustawy - złożone w Sejmie w środę, jako propozycje posłów PiS.

Media narodowe zamiast publicznych

Ich celem jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu rtv powszechną składką audiowizualną, ściąganą wraz z opłatą za prąd.

Przekształcenie TVP, PR i PAP w instytucje mediów narodowych miałoby nastąpić od 1 lipca.

"Nawiązany przed dniem przekształcenia stosunek pracy pracownika przekształconej osoby prawnej zatrudnionego na czas nieokreślony na stanowisku dyrektora, zastępcy dyrektora, kierownika bądź zastępcy kierownika lub na stanowisku szefa redakcji bądź zastępcy szefa redakcji wygasa z dniem 30 września 2016 r., chyba że do tego czasu strony zawrą umowę przewidującą dalsze trwanie stosunku pracy" - głosi projekt ustawy wprowadzającej ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

Pracownikowi, którego stosunek pracy wygaśnie, ma przysługiwać odprawa pieniężna.

Radia Mediów Narodowych

Wyboru władz mediów publicznych miałaby dokonywać 6-osobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce będzie ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego, czyli w obecnej kadencji z PO.

Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni, mieliby być wybierani w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze. Mają być wybierani na co najmniej 2-letnią kadencję związaną z realizacją przyjętych planów programowo-finansowych.

W mediach publicznych mają powstać Społeczne Rady Programowe utworzone z kandydatów zgłoszonych przez: organizacje społeczne, związki zawodowe, związki wyznaniowe, stowarzyszenia. Społeczne Rady Programowe mają oceniać realizację misji przez poszczególne media i będą mogły występować z wnioskami personalnymi.

IAR, PAP, bk

Polecane

Wróć do strony głównej