Lekarze z Polski w kurdyjskim szpitalu. "Troje dzieci na jednym łóżku"

2016-03-21, 16:20

Lekarze z Polski w kurdyjskim szpitalu. "Troje dzieci na jednym łóżku"
Od wielu lat w Iraku trwa wojna domowa, w której Kurdowie są jedną ze stron. Foto: PAP/EPA/ALI ABBAS

Medycy z Polski przez trzy tygodnie pomagali pacjentom w przepełnionym szpitalu w Erbilu w irackim Kurdystanie. Na oddziale ratunkowym szpitala Rozh Hala odbywa się 800 konsultacji na dobę. Polacy wspierali uchodźców i lokalną społeczność.

Posłuchaj

Pediatra i psychiatra doktor Paweł Szczuciński o pracy w kurdyjskim szpitalu/IAR
+
Dodaj do playlisty

W irackim Kurdystanie na 5,5 mln mieszkańców jest ponad 1 milion uchodźców.Około 250 tys. to uciekinierzy z Syrii. Reszta, to uchodźcy wewnętrzni, ratujący się przed działaniami tak zwanego Państwa Islamskiego.

Pediatra i psychiatra doktor Paweł Szczuciński mówi, że teraz w Kurdystanie lekarzy jest niewielu, a wojna sprawia, że spektrum przypadków jest bardzo szerokie - od ran postrzałowych, przez zaburzenia związane ze stresem pourazowym po dzieci ze złamaniami i starszych ludzi z zawałami.

Piotr Stopka, koordynator działań PCPM w Kurdystanie podkreśla, że w 2014 roku, kiedy do Kurdystanu dotarła duża fala uchodźców, część z nich miała pieniądze by przeżyć. Po ponad roku pieniądze się jednak kończą - dodaje Stopka. - Osoby, które kiedyś korzystały z prywatnej służby zdrowia muszą teraz korzystać z publicznej, która jest darmowa, ale boryka się wieloma problemami - mówi koordynator.

Wylicza, że tamtejsi lekarze nie dostają pensji, brakuje leków, a liczba pacjentów jest duża. - W szpitalu pediatrycznym na jednym łóżku leży troje dzieci, a czas konsultacji na jedno wynosi minutę - mówi Stopka. Według niego, ludzi jest tak dużo, że nie można im poświęcić więcej czasu.

Irackie siły odbijają z rąk dżihadystów prowincję Salah ad-Din / RUPTLY/x-news

Lekarze zespołu ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej pojechali, by wspierać tamtejszy personel medyczny. Oprócz Pawła Szczucińskiego w misji w Iraku brały udział jeszcze doktor Katarzyna Pikulska-ortopeda i doktor Dorota Goćwin-anestezjolog.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

W Iraku trwa wojna sił rządowych, a także kurdyjskiej partyzantki z tak zwanym Państwem Islamskim. Celem DAESZ, spadkobiercy sunnickich ekstremistów z okresu okupacji Iraku przez siły zachodnie, jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu.

IAR/iz

Polecane

Wróć do strony głównej