X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Warszawie wręczono nagrody "Przeglądu Wschodniego"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 08:18
Wyróżnienia otrzymali w tym roku między innymi przedstawiciele rosyjskiego Memoriału, a także autorzy z Polski i Ukrainy piszący o Katyniu, trudnych stosunkach polsko-litewskich i Autonomii Galicyjskiej.
Audio
  • Ołeksandr Zinczenko: swoją książkę uznaję za element dialogu. Jest wiele tematów z naszej wspólnej historii, które nas nie dzielą, a jednoczą, Nasze podejście do strasznych kart przeszłości totalitarnej nie różni się (IAR)
  • Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej o książce poświęconej polsko-litewskiemu konfliktowi: jeśli naród polski ma coś na sumieniu, powinien się z tym zmierzyć (IAR)
  • Jan Raczyński, przedstawiciel "Memoriału": dla nas jest to bardzo ważne, że nasza praca jest oparta na badaniach naukowych. Chodzi tu o książki o historii i bazy danych, a także o kwestię prawa człowieka (IAR)
Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej, wydawcy Przeglądu Wschodniego
Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej, wydawcy "Przeglądu Wschodniego"Foto: PAP/Paweł Supernak

Nagrodę "Przeglądu Wschodniego” imienia Aleksandra Gieysztora otrzymał rosyjski Memoriał. Jego przedstawiciel Jan Raczynski powiedział IAR, że duże znaczenie ma fakt, iż doceniono prace naukową stowarzyszenia, która jest podstawą wszystkich działań zarówno tych dotyczących historii, jak i współczesnych problemów z przestrzeganiem praw człowieka.

Nagrodę w kategorii "Dzieła krajowe” otrzymał dr Paweł Rokicki za wydaną przez PAN i IPN książkę "Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich”. Chodzi tu o zbrodnie popełnione przez lojalną w stosunku do Niemców litewską policję oraz Armię Krajową.

Dyrektor Studium Europy Wschodniej, wydawcy Przeglądu Wschodniego, Jan Malicki podkreślił w rozmowie z IAR, że nagroda dla książki poświęconej konfliktowi litewsko-polskiemu ma dodatkowy wymiar. - Jeśli naród polski ma coś na sumieniu wobec innych narodów powinien to jasno, prosto i klarownie wziąć na swoje piersi - podkreślił.

Nagrodę ex aequo w tej samej kategorii, "Dzieła krajowe”, otrzymał profesor Marian Małecki za książkę "Wydział krajowy Sejmu galicyjskiego. Geneza, struktura i zakres kompetencji, następstwo prawne”. Jest to pierwsza tego typu publikacja, która przybliża mechanizmy działalności tej instytucji będącej namiastką rządu, która organizowała życie społeczne i kulturalne Autonomii Galicyjskiej w latach 1861 - 1918.

Ukraiński historyk Ołeksandr Zinczenko został laureatem w kategorii "Popularyzacja problematyki wschodniej” za książkę "Katyń. Śladami polskich oficerów”. Wcześniej została ona wydana na Ukrainie, gdzie wiedza o zbrodni katyńskiej jest minimalna. Sam laureat podkreśla, że Polacy i Ukraińcy za mało wiedzą o wspólnej historii, a na przykład negatywne podejście do czasów totalitarnych w obydwu krajach jest podobne.

Oleksandr Zinchenko z nagrodą Przeglądu Wschodniego.

Opublikowany przez Piotr Pogorzelski na 19 marca 2016

W kategorii „Dzieła zagraniczne” nagrodę otrzymał Theodore Weeks za książkę „Vilnius between Nations. 1795-2000.” Nagrodę specjalną, za całokształt, otrzymała profesor Elżbieta Smułkowa, slawistka, białorutenistka, która w latach 1992-1995 była polskim ambasadorem na Białorusi.

Wyróżnienia wręczano już po raz 23.

IAR//agkm

Czytaj także

Historyk Memoriału Aleksander Gurianow nagrodzony za pracę o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 10:33
W Moskwie ogłoszono w czwartek nazwiska laureatów nagrody im. Jegora Gajdara za 2015 rok. Wśród laureatów jest historyk, szef sekcji polskiej w Memoriale – rosyjskiej organizacji pozarządowej dokumentującej zbrodnie stalinizmu, Aleksander Gurianow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: pisarze bronią esejów kuriera z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 14:00
Intelektualiści z Sankt Petersburga protestują przeciw zajęciu przez policję całego nakładu publikacji Jana Nowaka–Jeziorańskiego.
rozwiń zwiń