X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Kerry nie jedzie na Kubę. Co zrobi Obama? Spór z Hawaną o prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 11:00
Sekretarz stanu USA John Kerry anulował plany podróży na Kubę – ujawniły agencji Reutera źródła w Waszyngtonie. Czy do skutku dojdzie zatem historyczna wizyta Obamy na wyspie? – pytają amerykańskie media. Przypominają przy tym o masowych represjach wobec kubańskich aktywistów.
Kubańskie zakłady tytoniowe w Pinar del Rio, 200 km od Hawany
Kubańskie zakłady tytoniowe w Pinar del Rio, 200 km od HawanyFoto: PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa

Kerry miał pojechać na wyspę w połowie marca, by podjąć dialog w kwestii praw człowieka. Jednak ta podróż została odwołana – poinformowały dwa źródła w administracji USA. Decyzję podjęto w czasie gdy narastają kontrowersje wokół działań kubańskiego rządu dotyczących praw człowieka.

O planach podróży w ciągu tygodnia lub dwóch Kerry informował 23 lutego podczas przesłuchania w Kongresie. Miał przeprowadzić rozmowy w kwestii praw człowieka przed planowaną na 21-22 marca wizytą prezydenta Baracka Obamy na wyspie.

Spory o polityczną opozycję i dysydentów

Według źródeł Reutera, USA i Kuba prowadziły a negocjacje w tym zakresie, włączając w to ustalenia, z którymi dysydentami Barack Obama zobaczy się w Hawanie.  Stwierdzono też, że wizyta w okresie podanym przez Kerry’ego nie byłaby konstruktywna.

Rzecznik departamentu stanu John Kirby nie mógł podać nowej daty podróży Kerrye’go na Kubę. Według niego sekretarz stanu ciągle jest zainteresowany podróżą tam w najbliższym czasie i trwają prace nad tym z ambasadą na Kubie.

Kerry był wcześniej na Hawanie w sierpniu zeszłego roku, brał udział w otwarciu amerykańskiej ambasady.

Hawana nie demokratyzuje kraju

Krytycy otwarcia Obamy na Kubę zauważają, że otrzymał on bardzo mało w zamian za wznowienie relacji dyplomatycznych z wrogiem z czasów zimnej wojny. Zaznaczają, że mimo chęci USA, by normalizować relacje, Hawana niewiele zrobiła, by zwiększyć zakres wolności wypowiedzi albo poprawić traktowanie obrońców praw człowieka lub politycznych dysydentów.

Prezydent Raul Castro poparł otwarcie kubańskiej gospodarki na elementy wolnorynkowe, czyli prywatną przedsiębiorczość. Jednak podkreśla, że „socjalistyczna natura rewolucji” nie ulegnie zmianie. Natomiast dyplomatka odpowiedzialna w MSZ Kuby za relacje z USA, Josefina Vidal, określiła niepokój Waszyngtonu w sprawie praw człowieka jako ”hipokryzję”.

Zapowiadając dwudniową podróż, Obama akcentował, że chce poświęcić swą uwagę kubańskiemu narodowi, poprawie losu Kubańczyków:

Wcześniej zaś stwierdził, że nie pojedzie na wyspę, jeśli władze Kuby nie pozwolą na znaczącą poprawę w zakresie praw człowieka i wolności.

1400 aktywistów aresztowano w styczniu

Kubańscy aktywiści informują tymczasem, że władze trzymają w zamknięciu dziesiątki politycznych więźniów, kilka lat temu były ich setki. Jednak władze ciągle prześladują działaczy politycznych, np. zatrzymując ich w aresztach na krótsze okresy.

Np. Elizardo Sanchez, szef Kubańskiej Komisji na rzecz Praw Człowieka i Narodowego Pojednania  stwierdził, że w styczniu na Kubie zatrzymano ponad 1400 przeciwników władz  – to jeden z rekordowych bilansów w tym względzie w ostatnich latach. Według niego 56 pośród nich zostało pobitych. Do aresztowań, tych krótkotrwałych, dochodzą inne szkody – utrata pracy, stygmatyzowanie przez społeczeństwo.

Być może, jak zastanawia się "Los Angeles Times", szczególnie bolesne dla Obamy jest ponowne aresztowanie pięciu działaczy politycznych, których uwolnienie było częścią procesu przywracania dyplomatycznych relacji między Hawaną i Waszyngtonem w grudniu 2014 roku.

Zwolennicy Obamy twierdzą tymczasem że wizyta prezydenta to ważny krok w kierunku normalizacji i przywracania gospodarki Kuby do realiów współczesnego świata. "LA Times" cytuje jednego z analityków Christophera Sabatiniego, który stwierdza, że sama wizyta nie oznacza poparcia dla polityki władz. Jednak, by wszystko odbyło się właściwe, jego zdaniem, Obama powinien wysłać silny sygnał solidarności z obywatelami Kuby, a nie wsparcia dla rządu.

Kuba i USA zerwały relacje dyplomatyczne w 1961 roku. W grudniu 2014 roku Castro i Obama powiadomili o ociepleniu relacji. Osobiście przywódcy obu państw spotkali się podczas Szczytu Ameryk w Panamie w zeszłym roku.

PolskieRadio.pl: Reuters, Los Angeles Times/PAP /agkm
W lutym na Kubie doszło do spotkania papieża z hierarchą moskiewskiej cerkwi prawosławnej (STORYFUL/x-news). Według doniesień z Białego Domu, Franciszek odegrał znaczną rolę w zbliżeniu między USA i Hawaną w 2014 roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Hawanie znów powiewa amerykańska flaga. Ambasada otwarta

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 20:20
To symbolicznie najważniejszy moment, wznowienia kubańsko-amerykańskich stosunków. W Hawanie po 54 latach ponownie otwarto ambasadę Stanów Zjednoczonych. Porozumienie o przywróceniu pełnych relacji weszło w życie o północy z 19 na 20 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przywrócone regularne przewozy lotnicze między Kubą a USA

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 21:30
To kolejny krok w kierunku normalizacji stosunków po ponad pół wieku izolacji Hawany przez Waszyngton. W dalszym ciągu będzie jednak zabroniona bezpośrednia turystyka między państwami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barack Obama w marcu odwiedzi Hawanę. To pierwsza od 88 lat wizyta prezydenta USA na Kubie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 21:20
Wizyta w Hawanie będzie częścią podróży amerykańskiego przywódcy do Ameryki Łacińskiej. Wyjazd Obamy na Kubę potwierdziły źródła rządowe w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń