X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nord Stream 2 nie powinien dojść do skutku". Polska i Słowacja są przeciw

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 21:39
Nord Stream 2 - to rozwiązanie szkodliwe dla naszych krajów - zaznaczył prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na Słowacji. I dodał, że wraz z prezydentem Andrejem Kiską będą czynić starania, by inwestycja nie doszła do skutku.
Audio
  • Prezydent Słowacji Andrej Kiska o Gazociągu Północnym i potrzebie budowy interkonektorów, połączeń gazowych między państwami (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda o rosyjskim gazociągu (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nord Stream, materiały prasowe

Czytaj też
nord stream 2 mozaika 1.jpg
Były szef NATO: Nord Stream 2 to błąd

Prezydenci spotkali się w Tatrzańskiej Łomnicy. Prezydent Słowacji Andriej Kiska wyraził nadzieję, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie rozwieje niepokój, związany z konfliktem na wschodzie Europy. Zaznaczył, że Polska i Słowacja mają zbieżne interesy w polityce zagranicznej i gospodarczej: "Kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się w Czerwonym Klasztorze, powiedzieliśmy sobie, jaki mamy stosunek do budowy (gazociągu) Nord Stream 2, było to nasze wspólne stanowisko. Od wtedy ta sprawa nabrała biegu, przez ten rok doprowadziliśmy do tego, że o tym się mówi". Jego zdaniem, rozbudowa Gazociągu Północnego to problem, który dotyczy całej Europy.

- Powinniśmy wyrażać jasno swoje stanowisko, tak jak to robimy, jako sprzeciw wobec tej inwestycji, szkodliwej dla naszych krajów (…). Powinniśmy podejmować zabiegi na arenie międzynarodowej, aby nie doszła do skutku. Ta inwestycja pozbawiona jest warstwy ekonomicznej, natomiast ma zdecydowaną warstwę polityczną – mówił z kolei prezydent Andrzej Duda.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę trzeciej i czwartej nitki morskiego gazociągu z Rosji do Niemiec, co znacznie zwiększy jego przepustowość. Porozumienie w tej sprawie Rosja i Niemcy podpisały we wrześniu 2015 roku. Budowie sprzeciwiają się państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

(TVN24/x-news. Prezydent Duda o Nord Streamie 2 podczas spotkania z ukraińskim prezydentem. "To nie jest projekt gospodarczy, tylko polityczny")

„Zarówno Polsce, jak i Słowacji potrzebna jest silna Unia Europejska”

Przyszłość strefy Schengen i Unii Europejskiej oraz inwestycje transgraniczne - to były inne najważniejsze  tematy rozmowy prezydentów.

Andrzej Duda mówił o wspólnym stanowisku Warszawy i Bratysławy w kwestii imigracji. - Przede wszystkim Europa powinna pilnować swoich granic zewnętrznych. Trwanie Strefy Schengen jest w interesie zarówno Polski, jak i Słowacji - powiedział. Jak dodał, dlatego właśnie trzeba przyjmować programy, wspierające kraje, których granice zewnętrzne granice Unii Europejskiej są narażone na napływ uchodźców.

Zarówno Polsce, jak i Słowacji potrzebna jest silna Unia Europejska - przekonywał polski prezydent. W naszym interesie jest UE jako silny organizm, wspólnota państw narodowych, z otwartymi granicami wewnętrznymi i swobodą przemieszczania się - dodał.

Jak mówił Andrzej Duda, rozmowa z Andrejem Kiską dotyczyła też polsko-słowackich planów współpracy w dziedzinie infrastruktury, budowy dróg ekspresowych, autostrad, połączeń kolejowych, a także wspólnej infrastruktury energetycznej, w kontekście wspomnianego wyżej sprzeciwu wobec projektu Nord Stream 2.

Prezydenci rozmawiali i o tym, jak ważne jest ściślejsze połączenie Polski i Słowacji. Jak podkreślił Andrej Kiska: "Infrastruktura drogowa jest najważniejszą rzeczą, jaką musimy poprawić". Wspomnieli o dwóch rozwiązaniach: budowie drogi szybkiego ruchu między Krakowem a słowackim Popradem oraz o wybudowaniu tunelu z Zakopanego do Strebskiego Plesa. - Oprócz połączeń drogowych, ważne jest dla nas także połączenie gazowe za pomocą interkonektorów, które pozwoliłyby na przesyłanie sobie wzajemnie odpowiednich ilości gazu i tym samym zapewniły nam bezpieczeństwo energetyczne.

Szczyt NATO. "Obrona i odstraszanie"

Prezydent wyraził nadzieję, że tegoroczny szczyt NATO w Warszawie będzie wszechstronny, uwzględni sytuację na flance wschodniej oraz południowej sojuszu oraz podejmie działania i decyzje idące dalej niż te ustalone na ostatnim szczycie w Walii.

- Kolejny temat szczytu NATO to zwiększenie obecności wojsk sojuszu w tych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które widzą taką potrzebę, aby tworzyć skuteczną metodę obrony i odstraszania – powiedział prezydent i wyraził nadzieję, że będzie to szczyt decyzyjny.

"Podobne spojrzenie"

Polska i Słowacja mają podobne potrzeby i spojrzenia na przyszłość – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Słowackiej Andrejem Kiską w słowackiej Tatrzańskiej Łomnicy.

- Trzeba jasno powiedzieć, że prawie we wszystkich sprawach z panem prezydentem się zgadzamy - zaznaczył na konferencji prasowej Duda. - Co do tego, jakie są nasze potrzeby i spojrzenia na przyszłość (...) i jeżeli chodzi o to, czego możemy się spodziewać, jeżeli chodzi o rozwój sytuacji w Europie, a też czemu powinniśmy zapobiegać - mówił polski prezydent.

- Wydaje mi się bardzo potrzebne, żeby sąsiedzi, politycy znaleźli czas na to, aby mogli szczegółowo porozmawiać o aktualnej sytuacji politycznej w naszych krajach, w Europie i na świecie - podkreślił z kolei Kiska. - Jestem przekonany, że empatia, wymiana poglądów doprowadzają do tego, że potrafimy potem wyciągać z tego wnioski, prowadzące do tego, żeby nasze relacje były jeszcze lepsze niż do teraz - dodał prezydent Słowacji.

Kiska poinformował, że z Dudą zgodzili się, że jedną z "najważniejszych rzeczy" jest poprawa połączeń pomiędzy Polską i Słowacją. - Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można poprawić połączenia drogowe. Mówiliśmy również o możliwościach połączeń kolejowych poprzez wybudowanie tunelu między Zakopanem i Strebskim Plesem - powiedział.

Jak mówił prezydent Polski, jest to "kwestia wzmocnienia (...) kontaktów międzyludzkich (...) problem turystyki, problem biznesu, kwestia tworzenia dodatkowych więzi między naszymi państwami". - To kwestia budowy dróg, autostrad, ale przede wszystkim dróg ekspresowych, połączeń kolejowych, ale także kwestia naszego wspólnego bezpieczeństwa energetycznego, a więc również stworzenia odpowiedniej dla wymagań czasów, w jakich żyjemy i przyszłości, odpowiedniej infrastruktury energetycznej - wyliczał.

Duda zwrócił też uwagę, że spotkanie było szczególnie ważne w kontekście prezydencji, które Słowacja obejmie w Unii Europejskiej, a Polska - w Grupie Wyszehradzkiej.

- Jedno jest pewne po tych naszych rozmowach: obydwa kraje i nasze narody mogą liczyć na dobrą współpracę prezydentów, jeżeli chodzi o realizację zadań, które są związane z tymi ważnymi rolami, które nam od lipca przypadną - zaznaczył prezydent Polski.

Andrzej Duda przyznał, że liczy, że jeszcze przed wakacjami uda mu się odwiedzić Bratysławę z oficjalną wizytą.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef Gazpromu: Nord Stream 2 będzie się zaczynać w rejonie portu Ust-Ługa

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 13:33
Morski odcinek projektowanego gazociągu Nord Stream 2 będzie zaczynać się w rejonie portu morskiego Ust-Ługa, w obwodzie leningradzkim - poinformował prezes Gazpromu Aleksiej Miller, cytowany na stronie internetowej rosyjskiego koncernu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Ukrainy: Nord Stream ma tylko jeden cel

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 01:54
Petro Poroszenko na 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa ostro skrytykował plany budowy nowej niemiecko-rosyjskiej magistrali gazowej Nord Stream 2. Podkreślił, że projekt ten uzależnia Europę od rosyjskiego gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. ambasador USA: Nord Stream 2 zabójczy dla unijnej strategii LNG

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 18:39
Gazociąg Nord Stream 2 zniszczy strategię energetyczną UE i uniemożliwi realizację unijnych planów zwiększenia roli gazu skroplonego (LNG) – ostrzegł b. ambasador USA w Unii Europejskiej i Azerbejdżanie Richard Morningstar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były szef NATO ostrzega: budowa Nord Stream 2 to błąd

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 10:00
- Powinniśmy zmniejszyć naszą zależność od Rosji - przekonuje Anders Fogh Rasmussen i przestrzega przed zagrożeniem, jakie wynika z uzależnienia energetycznego Europy od Rosji.
rozwiń zwiń