Po raz 88. zostaną wręczone Oscary - nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej

2016-02-27, 21:33

Po raz 88. zostaną wręczone Oscary - nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej
Ceremonię w hollywoodzkim Dolby Theatre w Los Angeles poprowadzi aktor i scenarzysta Chris Rock. Foto: PAP/EPA/MATT CAMPBELL

Uroczysta gala rozpocznie się ok. godz. 2 czasu polskiego w nocy z 28 na 29 lutego.

Posłuchaj

Statuetki Oscarów będą produkowane w Nowym Jorku, a nie jak dotychczas - w Chicago. Relacja Jana Pachlowskiego z Miami (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nagrody wręczone zostaną w 24 kategoriach. O złotą statuetkę walczyć będą filmy, które miały premierę w roku kalendarzowym poprzedzającym galę.

W najważniejszej kategorii - najlepszy film - zmierzy się w tym roku osiem produkcji: "Big Short", "Most szpiegów", "Brooklyn", "Mad Max: Na drodze gniewu", "Marsjanin", "Zjawa", "Pokój" oraz "Spotlight".

W kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa o Oscara rywalizują: Cate Blanchett, Brie Larson, Jennifer Lawrence, Charlotte Rampling i Saoirse Ronan.

W kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy zmierzy się pięciu artystów - Bryan Cranston, Matt Damon, Leonardo DiCaprio, Michael Fassbender i Eddie Redmayne.

W zeszłym roku za najlepszy film uznano obraz "Birdman", który otrzymał cztery statuetki w najważniejszych kategoriach: za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oryginalny i zdjęcia.

Tyle samo Oscarów - cztery - dostał obraz "The Grand Budapest Hotel", za charakteryzację, muzykę, kostiumy oraz scenografię.

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny zwyciężył polski film "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

Złoty rycerz

Oscary, ufundowane w 1927 roku, zostały po raz pierwszy wręczone w 1929 roku.

Oficjalna nazwa wyróżnienia Amerykańskiej Akademii Filmowej brzmi: Nagroda Akademii za Zasługi - Academy Award of Merit. Od 1931 roku stosuje się nazwę Oscar.

Statuetka jest wykonana z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota. Przedstawia postać nagiego rycerza trzymającego oburącz miecz krzyżowca, skierowany ostrzem w dół. Stoi on na cokole, zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami, symbolizującymi pierwotne branże Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.

Zaprojektował ją Cedric Gibbons w 1928 roku, a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley.

Oscarowi rekordziści

Najwięcej Oscarów w historii nagrody - każdy po 11 - zdobyły filmy: "Ben Hur", "Titanic" i "Władca Pierścieni: Powrót Króla". Najwięcej, po 14 nominacji, dostał "Titanic" oraz "Wszystko o Ewie".

Najczęściej nagradzani aktorzy to: Jack Nicholson, Walter Brennan i Daniel Day-Lewis - otrzymali po trzy Oscary. Najczęściej nominowanym aktorem - 12 razy - jest Jack Nicholson.c

Wśród aktorek najwięcej nagród trafiło w ręce Katharine Hepburn - cztery statuetki, natomiast rekord w nominacjach - bo aż 19 - należy do Meryl Streep, która zdobyła trzy.

Najczęściej nagradzany reżyser to John Ford, zdobywca czterech Oscarów, a najczęściej nominowany - William Wyler, który uzyskał 12 nominacji, ale też i trzy statuetki.

Polacy z Oscarem

W gronie zdobywców statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej znajdują się Polacy.

W 1942 roku Leopold Stokowski, amerykański dyrygent polskiego pochodzenia, dostał honorowego Oscara za muzykę do filmu "Fantazja" Walta Disneya, zaś w 1954 roku zdobywcą statuetki był kompozytor Bronisław Kaper za ścieżkę dźwiękową do filmu "Lili".

W 1979 roku Stefan Kudelski otrzymał Honorową Nagrodę Zasługi, za rozwój techniki nagrywania dźwięku oraz w 1991 roku Honorową Nagrodę Gordona E. Sawyera za osiągnięcia w dziedzinie rejestracji dźwięku.

W 1983 roku Zbigniew Rybczyński dostał wyróżnienie za film animowany "Tango". Ewa Braun i Allan Starski odebrali nagrodę za scenografię do "Listy Schindlera" w 1994 roku.

Janusz Kamiński dwukrotnie został wyróżniony w kategorii najlepsze zdjęcia, w 1994 roku za "Listę Schindlera" i w 1999 roku za "Szeregowca Ryana".

Rok 2000 to Oscar za całokształt twórczości Andrzeja Wajdy.

W 2003 roku "Pianista" Romana Polańskiego otrzymał trzy statuetki, w tym za reżyserię, rolę męską i scenariusz adaptowany. W 2006 roku Jan Kaczmarek został nagrodzony Oscarem za muzykę do filmu "Marzyciel" Marka Forstera.

W 2008 roku w kategorii krótkometrażowy film animowany, Oscarem uhonorowano polsko-brytyjską animację "Piotruś i wilk". Większość filmu zrealizowało łódzkie studio "Semafor", jednak statuetka powędrowała do Wielkiej Brytanii, ponieważ Brytyjczycy byli producentami filmu, a jego reżyserem - Suzie Templeton.

W 2015 roku "Ida" Pawła Pawlikowskiego została uznana za najlepszy obraz nieanglojęzyczny, zdobywając prestiżową statuetkę.



PAP, IAR, kk

Polecane

Wróć do strony głównej