X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

W Mediolanie pożegnano Umberto Eco. "Byłeś, jesteś i będziesz dumą tego kraju"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 21:01
- Trudno żegnać słowami mistrza słowa - powiedział podczas świeckiej ceremonii na dziedzińcu zamku zamku Sforzów burmistrz Mediolanu. Pisarz zmarł w piątek w wieku 84 lat.
Audio
  • Włochy pożegnały dziś zmarłego w piątek w wieku 84 lat pisarza, filozofa i semiologa Umberto Eco. Relacja Marka Lehnerta/IAR
Tłumy żegnały Umberto Eco
Tłumy żegnały Umberto Eco Foto: PAP/EPA/MATTEO BAZZI

- Umberto, byłeś, jesteś i będziesz dumą tego kraju - mówił Giuliano Pisapia.

Uroczystości z udziałem kilkuset osób towarzyszyła muzyka barokowego kompozytora Arcangelo Corellego, którego pisarz bardzo lubił.

Włoski minister kultury Dario Franceschini wspominał, że latem zeszłego roku Eco był specjalnym gościem na spotkaniu szefów resortów kultury z wielu krajów, zorganizowanym w związku trwającą wtedy w stolicy Lombardii światową wystawą Expo. - Ministrowie przybyli z różnych zakątków świata patrzyli na Eco jak na bibliotekę, którą nosił w sobie - opowiadał Franceschini.

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz miast, z którymi Eco był związany na różnych etapach życia. Żegnał go także rektor uniwersytetu w Bolonii, na którym pisarz i semiolog wykładał przez 41 lat. Koło trumny położono jego uniwersytecką togę.

Najdłużej oklaskiwano wystąpienie 15-letniego wnuczka pisarza, Emanuele, adresata listu opublikowanego przed kilkoma laty przez Eco pod tytułem "Drogi wnuczku, ucz się na pamięć". Wspominał on wspólne podróże i otrzymane od dziadka książki.

TVN24/x-news

W najbliższy weekend ukaże się we Włoszech książka "Pape Satan Aleppe", nad którą Umberto Eco pracował niemal do ostatniej chwili. Jest to zbiór jego felietonów, publikowanych od 2000 roku na łamach tygodnika „L'Espresso”. Ostatni ukazał się 27 stycznia.

Pisarz ukończył pracę nad tym tomem, poprawił go i oddał do druku – przekazało wydawnictwo La Nave di Teseo, którego profesor był współzałożycielem.

Czytaj więcej
eco 1200 pap.jpg
Michał Rusinek wspomina Umberto Eco

Tytuł książki został zaczerpnięty z VII pieśni Piekła z "Boskiej komedii" Dantego. Słowa te są symbolem niezrozumiałości, ponieważ - jak się przypomina - zawiodły wszelkie próby ich przetłumaczenia.

Wydawca i bliski współpracownik Eco Mario Andreose powiedział podczas ceremonii pożegnalnej, że po śmierci pisarza zanotowano we Włoszech znaczny wzrost sprzedaży gazet. - Umberto byłby z tego bardzo zadowolony - podkreślił. Nawiązał w ten sposób do ostatniego tweeta zamieszczonego przez Eco w listopadzie zeszłego roku, w którym zauważył on, że doszło do odrodzenia prasy papierowej.

Autor "Imienia róży" zostanie pochowany na Cmentarzu Monumentalnym w Mediolanie.

IAR/PAP/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje Umberto Eco - wybitny włoski pisarz, filozof, językoznawca i publicysta

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 07:40
Autor "Imienia róży" zmarł w piątek wieczorem w swym domu. Miał 84 lata - poinformował dziennik "La Repubblica", z którym Umberto Eco był związany.
rozwiń zwiń