X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Barack Obama w marcu odwiedzi Hawanę. To pierwsza od 88 lat wizyta prezydenta USA na Kubie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 21:20
Wizyta w Hawanie będzie częścią podróży amerykańskiego przywódcy do Ameryki Łacińskiej. Wyjazd Obamy na Kubę potwierdziły źródła rządowe w Waszyngtonie.
Audio
  • Według amerykańskiej telewizji ABC News Barack Obama odwiedzi Kubę 21 i 22 marca. Z Waszyngtonu relacja Marka Wałkuskiego/IAR
Raul Castro i Barack Obama spotkają się na Kubie
Raul Castro i Barack Obama spotkają się na KubieFoto: PAP/EPA/BEHAR ANTHONY /POOL

- Ta historyczna wizyta (...) to kolejna demonstracja zobowiązania prezydenta na rzecz nowego kursu w relacjach między USA a Kubą - oświadczył rzecznik prasowy Obamy w opublikowanym w czwartek komunikacie. Wizyta - dodał - ma służyć dalszej normalizacji stosunków z Kubą, w tym zacieśnianiu więzi handlowych i międzyludzkich, by "poprawić poziom życia Kubańczyków oraz wyrazić nasze poparcie dla praw człowieka".

Biały Dom podkreślił, że oprócz spotkania z prezydentem Kuby Raulem Castro Obama będzie miał okazję porozmawiać z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorcami. W podróży będzie mu towarzyszyć Pierwsza Dama Michelle.

Z Kuby para prezydencka uda się do Argentyny, gdzie zostanie przyjęta przez nowego prezydenta tego kraju Mauricio Macriego. Biały Dom podkreśla, że od prawie dwóch dekad żaden prezydent USA nie złożył merytorycznej wizyty w Argentynie - trzecim z największych krajów Ameryki Łacińskiej.

Poprzednia wizyta prezydenta

Ostatnim urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Kubę, był prezydent John Calvin Coolidge (w styczniu 1928 roku). W 2011 roku na Kubę pojechał były prezydent USA Jimmy Carter.

USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku w odpowiedzi na wzrost napięć z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. W grudniu 2014 roku prezydenci USA i Kuby, Barack Obama i Raul Castro, ogłosili historyczne ocieplenie relacji po ponad 50 latach zimnej wojny amerykańsko-kubańskiej.

Przywódcy obu krajów spotkali się po raz pierwszy twarzą w twarz w kwietniu ubiegłego roku w Panamie, na marginesie odbywającego się w tym kraju Szczytu Ameryk.

Administracja Baracka Obamy zapowiedziała przywracanie stosunków dyplomatycznych z Kubą pod koniec 2014 roku. Jednym z najważniejszych postanowień było wznowienie prac placówek dyplomatycznych obu krajów.

Po raz pierwszy od 1961 r. kubańska flaga pojawiła się na willi przy 16. ulicy w Waszyngtonie, w której dotąd była Sekcja Interesów kubańskich w USA. W uroczystości brał udział szef kubańskiej dyplomacji. Była to pierwsza od 1959 roku jego wizyta w stolicy USA.

Przed dwoma miesiącami prezydent Obama powiedział w jednym z wywiadów, że ma nadzieję odwiedzić Kubę w 2016 roku, ale tylko pod warunkiem, że "poczynione zostaną wystarczające postępy" w relacjach dwustronnych.

Dwustronna komisja

Od jesieni działa dwustronna komisja w ramach której prowadzone są rozmowy na sporne tematy. Poruszane są kwestie m.in. bezpieczeństwa na morzu, zmian klimatycznych i współpracy w dziedzinie ochrony środowiska.

Trudną pulę stanowią prawa człowieka, problemy bezpieczeństwa, sprawa zbiegów (poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości USA) oraz roszczenia ekonomiczne obu stron.

Jednym z efektów pracy komisji było niedawne przywrócenie regularnych przewozów lotniczych między Kubą a USA.

Czytaj więcej
KUBA FREE 1200.jpg
Prezydent USA znosi kolejne restrykcje wobec Kuby

To kolejny krok w kierunku normalizacji stosunków po ponad pół wieku izolacji Hawany przez Waszyngton. W dalszym ciągu będzie jednak zabroniona bezpośrednia turystyka między państwami.

Porozumienie o przywróceniu regularnych przewozów lotniczych podpisały Ministerstwa transportu Stanów Zjednoczonych i Kuby.

W myśl kolejnego porozumienia pomiędzy Hawaną a Waszyngtonem, amerykańskie linie lotnicze będą mogły teraz ubiegać się o przyznanie im prawa do regularnych lotów pasażerskich i cargo pomiędzy USA a Kubą. Rejsy takie wstrzymano ponad pół wieku temu.

Obywatele Stanów Zjednoczonych będą jednak mogli bezpośrednio podróżować na wyspę w 12 ściśle określonych przypadkach. Należy do nich m.in. wymiana kulturalna, podróż sportowców czy dziennikarzy. W celu turystycznym, Amerykanie na Kubę mogą się dostać przez Kanadę czy Meksyk.

Nadal będzie obowiązywać też embargo handlowe. Może je znieść Kongres w Waszyngtonie, ale jest on zdominowany przez Republikanów, którzy są przeciwni takim rozwiązaniom.

Oznaka zmian na Kubie. Kraj otwiera się na internet/RUPTLY/x-news

IAR/PAP/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politolog: ocieplenia w stosunkach amerykańsko-kubańskich nie da się już cofnąć

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 20:00
- To już nie ocieplenie, ale zamknięcie całego rozdziału w dziejach Karaibów i całej Ameryki Łacińskiej - tak ocenił prof. Henryk Szlajfer efekty szczytu państw amerykańskich w Panamie, na którym Raul Castro rozmawiał z Barackiem Obamą.
rozwiń zwiń