X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rząd i Kancelaria Prezydenta komentują decyzję KE. "Standardowa procedura"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 15:01
- Nie zapadły żadne decyzje, które miałyby jakikolwiek negatywny wydźwięk na linii Warszawa-Bruksela - tak rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował decyzję Komisji Europejskiej o objęciu Polski procedurą państwa prawa.
Audio
  • Rzecznik rządu Rafał Bochenek: KE i Polską chcą mieć jak najlepsze relacje (IAR)
Rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek przypomniał, że przewodniczący KE zapowiedział wizytę w Polsce
Rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek przypomniał, że przewodniczący KE zapowiedział wizytę w PolsceFoto: PAP/Radek Pietruszka

KE zdecydowała się w środę wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. 

- To jest standardowa procedura - ocenił rzecznik rządu. - To jest orientacyjna czynność Komisji Europejskiej na bazie pewnych spekulacji, które pojawiały się w krajach zachodniej Europy. Komisja Europejska po prostu chce powziąć nieco więcej informacji na temat tego, co dzieje się w Polsce. Z miłą chęcią poinformujemy przewodniczącego Komisji, zapraszamy go oczywiście do Polski - dodał Bochenek.

Przypomniał, że zaproszenie do szefa KE Jean-Claude'a Junckera wystosowała już premier Beata Szydło podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej. - Powiedział, że przyjedzie - relacjonował rzecznik rządu.

Także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że jest gotowy do wizyty w Polsce. Podkreślił, że Bruksela jest przygotowana do dialogu z Warszawą.

Komisja Europejska ponownie oceni sytuację w Polsce w marcu.

"KE nie ma pełnej wiedzy"

- Komisja Europejska nie ma pełnej wiedzy o sytuacji politycznej w Polsce - tak Marek Magierowski z biura prasowego Kancelarii Prezydenta komentuje decyzję KE o rozpoczęciu oceny praworządności w naszym kraju.

Marek Magierowski powiedział IAR, że w ostatnich tygodniach politycy europejscy mówili, iż w Polsce łamane są zasady demokracji.

- To bardzo jednoznaczne i stanowcze opinie, a dziś słyszymy, że Komisja Europejska dopiero zacznie zbierać informacje na ten temat - zwrócił uwagę. - To jest oczywiście decyzja, która nas martwi - przyznał Magierowski.

Jego zdaniem, pozytywne jest jednak to, że wreszcie najważniejsi politycy w Europie otrzymają informacje o sytuacji w Polsce z pierwszej ręki, a nie za pośrednictwem francuskich, czy niemieckich mediów.

Marek Magierowski wyraził nadzieję, że dojdzie do zapowiadanej wizyty wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa w Warszawie. Magierowski jest przekonany, że Timmermans wyjedzie z Polski z pzreświadczeniem, iż demokracji w naszym kraju nic nie zagraża.

Na czym polega procedura?

Procedura reagowania na systemowe zagrożenia dla rządów prawa istnieje od marca 2014 roku. Celem tej procedury jest umożliwienie Komisji Europejskiej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne m.in. wartości demokratycznych.

Proces ten składa się z trzech etapów. Pierwszym jest ocena KE, podczas której gromadzone i oceniane są wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń.

W kolejnym kroku, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez KE "zalecenia w sprawie państwa prawnego". To wytyczne, by państwo członkowskie rozwiązało zidentyfikowane problemy w wyznaczonym terminie i poinformowało o tym Brukselę.

W trzecim etapie KE monitoruje działania podjęte w odpowiedzi na jej zalecenia. Jeśli uzna, że nie są one wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art. 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

EBS/x-news

PAP, IAR, bk

Czytaj także

Komisja Europejska rozpoczyna ocenę praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 14:19
W Brukseli odbyła się debata KE o sytuacji w Polsce. Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans poinformował po niej, że KE rozpoczęła pierwszą fazę procedury dotyczącej zagrożenia dla państwa prawa.
rozwiń zwiń