X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Komisja Europejska rozpoczyna ocenę praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 14:19
W Brukseli odbyła się debata KE o sytuacji w Polsce. Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans poinformował po niej, że KE rozpoczęła pierwszą fazę procedury dotyczącej zagrożenia dla państwa prawa.
Audio
  • Frans Timmermans: dziś Komisja zdecydowała, że przeprowadzi wstępną ocenę sytuacji w ramach postępowania o praworządności (IAR)
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji EuropejskiejFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Uruchomienie procedury to pierwszy taki przypadek w historii. Została ona uzgodniona w marcu 2014 roku. Wiceszef Komisji powiedział, że Bruksela zdecydowała się na taki krok, bo - jejak tłumaczył - wiążące zasady dotyczące Trybunału Konstytucyjnego nie są obecnie przestrzegane.

- Podejmujemy decyzję w świetle informacji, która są obecnie dostępne - zastrzegł Frans Timmermans. Dodał, że celem wszczęcia procedury jest wyjaśnienie sytuacji w obiektywny sposób. - Chodzi o rozpoczęcie dialogu z polskimi władzami, bez przesądzania o kolejnych krokach. Celem nie jest oskarżanie, czy polemika ale rozwiązanie problemów z Polską - podkreślił wiceszef Komisji.

Timmermans poinformował, że wysłał list do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro zapraszając polskie władze do dialogu w sprawie sytuacji w Polsce. - Podkreśliłem, że jestem do dyspozycji, by pojechać do Warszawy, by rozmawiać - zaznaczył.

(Film - Wiceszef KE: chcemy sprawdzić, czy rządy prawa są przestrzegane/ Źródło: EBS/x-news)

Procedura składa się z trzech etapów. Pierwszy to ocena sytuacji - wtedy Bruksela zbiera informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń. W drugiej fazie, jeśli sprawa nie zostanie pozytywnie załatwiona, Komisja ma opublikować konkretne zalecenia. W trzecim etapie monitoruje sposób ich wdrażania.

I dopiero wtedy, kiedy Bruksela uzna, że działania są niewystarczające, może skorzystać z tak zwanej broni atomowej - czyli artykułu 7. z unijnego traktatu, który przewiduje odebranie głosu w Radzie Unii Europejskiej. Do tego jednak potrzebna jest jednomyślność.

W połowie marca KE ma powrócić do tematu sytuacji w Polsce. Wówczas prawdopodobnie będzie znana już opinia Komisji Weneckiej Rady Europy na temat reformy Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Czytaj więcej
trybunał konstytucyjny mozaika 01 1200 free.jpg
Zamieszanie wokół TK

To była pierwsza debata o stanie praworządności w unijnym kraju od czasu przyjęcia w marcu 2014 roku specjalnego mechanizmu dotyczącego ochrony państwa prawa. Wcześniej natomiast komisarze nie raz dyskutowali o demokratycznych standardach, czy europejskich wartościach na przykład na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii, nawet we Francji.

Za każdym razem jednak chodzi o to samo - o presję na kraj członkowski. Opinie, czy takie postępowanie Brukseli jest zasadne są podzielone. Niektórzy uważają, że Komisja jako strażnik traktów ma prawo ingerować w wewnętrzne sprawy unijnych państw.

IAR/aj

Czytaj także

Premier Beata Szydło w Sejmie: Polska nie zasłużyła, by być tak szkalowana. Demokracja ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 13:33
- Polska została niesłusznie pomówiona i oskarżona o coś, co nie ma miejsca, o to że łamane są zasady demokratycznego państwa prawa. To jest nieprawda, to jest pomówienie. Demokracja ma się w Polsce dobrze - powiedziała w Sejmie premier.
rozwiń zwiń