X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Antymuzułmańskie zamieszki na Korsyce. "To przejaw rasizmu"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 21:38
Francuski rząd potępił atak na muzułmański dom modlitwy na Korsyce. W Ajaccio - stolicy tej śródziemnomorskiej wyspy, grupa 250 zamaskowanych mężczyzn w piątek zdewastowała salę i spaliła koran.
Audio
  • Na Korsyce wciąż niespokojnie. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Specjalne środki ostrożności we Francji
Specjalne środki ostrożności we Francji Foto: PAP/EPA/FRANCIS PELLIER/DICOM/MINISTRY OF INTERIOR/HANDOUT

"Doszło do profanacji muzułmańskiego miejsca modlitwy, który też jest nie do zaakceptowania. Apeluję o respektowanie prawa Republiki" – napisał na Twitterze w reakcji na wydarzenia premier Francji, Maurice Valls.

Minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve nazwał to wydarzenie "przejawem rasizmu i ksenofobii".

W sobotę na Korsyce wciąż było niespokojnie. Ponad trzystu manifestantów sforsowało kordon policji, oddzielającej jedną z dzielnic Ajaccio od reszty miasta. Prefekt Korsyki Christophe Mirmand twierdzi, że niektórzy chcieli sami wymierzyć sprawiedliwość. Zapewnia, że taki stan rzeczy nie będzie tolerowany. Wyraził nadzieję na szybkie zidentyfikowanie sprawców.

Zamieszki sprowokował czwartkowy atak na dwóch strażaków oraz policjanta. Mundurowi zostali ranni podczas interwencji w ubogiej dzielnicy Ajaccio, zamieszkanej głównie przez imigrantów.

actuman/You Tube

Zbiorowy, milczący protest około 600 osób w centrum miasta, który odbył się w piątek po południu, przekształcił się  w spontaniczny rajd grupy mężczyzn w kapturach na salę modlitwy muzułmańskiej. Uczestniczący w ataku wznosili okrzyki w miejscowym dialekcie korsykańskim "Arabi fora !" (Precz z Arabami!) oraz "Jesteśmy u siebie!"

Narodowe obserwatorium ds. islamofobii działające przy Radzie Kultu Muzułmańskiego we Francji potępiło atak. "Piątek jest tradycyjnym dniem modłów społeczności muzułmańskiej, w tym roku jest to również święto narodzin Mahometa, Mawlid, które zbiegły się z dniem Bożego Narodzenia w chrześcijaństwie" – podkreślono w oświadczeniu.

Eksperci odnotowują wzrost nastrojów nacjonalistycznych i separatystycznych na wyspie. W wyborach regionalnych 6 i 13 grudnia odnieśli zwycięstwo nacjonaliści z ugrupowania "Per a Corsica" (Dla Korsyki), uzyskując ponad 35 proc. poparcia. Zdystansowali tym samym centroprawicę i lewicę. Skrajnie prawicowy Front Narodowy poniósł na Korsyce klęskę, uzyskując zaledwie 9,8 proc. głosów.

Corse-Matin Presse/You Tube

Korsyka jest integralną częścią Francji od 1768 roku, ale cieszy się szeroką autonomią. Lokalni separatyści z większym lub mniejszym nasileniem walczą o pełną niepodległość wyspy.

W całej Francji obowiązują zaostrzone środku bezpieczeństwa. Władze wciąż obawiają się powtórzenia terrorystycznych ataków z 13 listopada, kiedy to w różnych częściach Paryża zginęło w sumie 130 osób. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie.

PAP/IAR/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na ile być tolerancyjnym wobec islamu?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 12:01
Kolejne zabójstwo na tle religijnym w Europie. O szczegółach w "Komentarzu europejskim" Michał Żakowski.
rozwiń zwiń