X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie Gabriela Narutowicza

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 22:48
93 lata temu pierwszy prezydent odrodzonej Polski został zastrzelony podczas zwiedzania wystawy w warszawskiej Zachęcie.
W środę minęła 93. rocznica zamachu na pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
W środę minęła 93. rocznica zamachu na pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej PolskiejFoto: PAP/Rafał Guz

W środę w krypcie w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela kwiaty na grobie Gabriela Narutowicza złożył prezydent Andrzej Duda.

Inżynier i konstruktor

Gabriel Narutowicz (1865-1922) studiował na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu w Petersburgu i na Politechnice w Zurychu.

W czasie studiów pomagał Polakom ściganym przez carat. Był też związany z emigracyjną partią "Proletariat". Uniemożliwiło mu to powrót do kraju, gdyż władze rosyjskie wydały nakaz jego aresztowania.

Był konstruktorem oraz inżynierem. Pierwszą posadę otrzymał w biurze budowy kolei żelaznej w Sankt Gallen. Zyskał sławę jako pionier elektryfikacji Szwajcarii. Kierował budową wielu hydroelektrowni w Europie Zachodniej.

W czasie I wojny światowej brał udział w pracach Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, należał do stowarzyszenia La Pologne et la Guerre w Lozannie.

We wrześniu 1919 roku, na zaproszenie polskiego rządu, przybył do kraju, gdzie aktywnie zaangażował się w odbudowę państwa polskiego.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>

Minister robót publicznych i spraw zagranicznych

23 czerwca 1920 roku Narutowicz objął tekę ministra robót publicznych w rządzie Władysława Grabskiego i pozostał na tym stanowisku do 26 czerwca 1922 roku, pełniąc tę funkcję także w pierwszym rządzie Wincentego Witosa, a także w pierwszym i drugim rządzie Antoniego Ponikowskiego.

28 czerwca 1922 roku został ministrem spraw zagranicznych w rządzie Artura Śliwińskiego i funkcję tę pełnił również w późniejszym rządzie Juliana Ignacego Nowaka.

W wyborach w 1922 roku poparł Unię Narodowo-Państwową związaną z Józefem Piłsudskim. Sam też kandydował z listy Państwowego Zjednoczenia na Kresach, jednak nie uzyskał mandatu poselskiego.

Po przegranych wyborach Narutowicz dalej pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Juliana Nowaka.

Pierwszy prezydent RP

Wysunięcie w grudniu jego kandydatury na prezydenta było dla niego dużym zaskoczeniem. Początkowo Narutowicz zamierzał odmówić, jednak ostatecznie przyjął propozycję złożoną mu przez działaczy PSL "Wyzwolenie".

Pierwsza tura głosowania nie przyniosła rozstrzygnięcia. W kolejnej odpadł socjalistyczny kandydat Ignacy Daszyński. Jako kolejni odpadli: kandydat połączonych klubów mniejszości narodowych: Jan Baudouin de Courtenay i Stanisław Wojciechowski.

W ostatniej turze głosowano nad dwiema kandydaturami: Maurycego hr. Zamoyskiego i Narutowicza. O wyborze tego drugiego przesądziły głosy lewicy, mniejszości narodowych oraz PSL "Piast".

Narutowicz został pierwszym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.

Urząd prezydenta Gabriel Narutowicz pełnił przez pięć dni. Jego zaprzysiężenie odbyło się 11 grudnia 1922 roku.

16 grudnia tegoż roku Narutowicz został zastrzelony w galerii Zachęta przez powiązanego z endecją malarza Eligiusza Niewiadomskiego, którego po procesie stracono w następnym roku.

prezydent, pl, Wikipedia, kk

Czytaj także

Zamach na Gabriela Narutowicza

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 06:03
- Zamachowiec Eligiusz Niewiadomski uważał, że Gabriel Narutowicz to reprezentant wrogich sił w Polsce. Wrogiem był dla niego też Józef Piłsudski - mówił historyk, dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń