Inspektor Zbigniew Maj nowym Komendantem Głównym Policji. "To najlepszy wybór"

2015-12-11, 14:48

Inspektor Zbigniew Maj nowym Komendantem Głównym Policji. "To najlepszy wybór"
Zbigniew Maj był także koordynatorem i twórcą struktur Centralnego Biura Śledczego Policji. Foto: policja.pl

Premier Beata Szydło powołała na stanowisko Komendanta Głównego Policji insp. Zbigniewa Maja. Nominację w piątek wręczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.


Następnie odpowiedzialny za Policję Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński dokonał wprowadzenia insp. Zbigniewa Maja do Komendy Głównej Policji.

W swojej dotychczasowej karierze Zbigniew Maj był m.in. wiceszefem Centralnego Biura Śledczego. Jako zastępca szefa pomorskiej policji nadzorował pion kryminalny.

Powiązany Artykuł

policja free 1200 full article
MSWiA: prace nad mapą zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce

Inspektor Zbigniew Maj urodził się 6 grudnia 1971 r. w Kaliszu. Ukończył Akademię Rolniczą w Poznaniu. Służbę w policji pełni od 1996 roku. Insp. Zbigniew Maj jest m.in. twórcą i członkiem Zespołu ds. Uprowadzeń oraz współtwórcą algorytmu działań Policji w sytuacjach kryzysowych (tj. uprowadzeń dla okupu).

Nowy Komendant Główny był także koordynatorem i twórcą struktur Centralnego Biura Śledczego Policji.

Insp. Zbigniew Maj został dwukrotnie odznaczony przez Prezydenta RP - Brązowym Medalem za długoletnią służbę oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.

"Wysokiej klasy fachowiec"

W opinii Józefa Partyki przewodniczącego pomorskiego oddziału NSZZ Policjantów, który jednocześnie jest wiceprzewodniczącym zarządu głównego tego związku, Maj jest „wysokiej klasy fachowcem, który zdobył duże doświadczenie zawodowe pracując m.in. w CBŚ”. - To najlepszy wybór, jakiego można było dokonać – powiedział Partyka.

Dodał, że – jako związkowiec liczy, iż Maj dokończy rozpoczętą przed kilkoma laty modernizację policyjnych obiektów i taboru. - Dotąd udało się przeprowadzić modernizację w 40 procentach – zaznaczył dodając, że policyjni związkowcy mają też nadzieję na to, że nowemu komendantowi uda się przeforsować podwyżki zamrożonych przed kilkoma laty policyjnych pensji. - Jako związek trzymamy kciuki – powiedział Partyka.

Poprzedni Komendant Główny Policji generał inspektor Krzysztof Gajewski został odwołany ze stanowiska w czwartek. Resort nie podał przyczyn odwołania.

"Czystek nie będzie"

Jarosław Zieliński, wiceminister w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nadzorujący m.in. policję zapowiadał na początku grudnia, że zmiana Komendanta głównego Policji nastąpi. - Nie ma co tego ukrywać - mówił.

- Nie chcemy jednak podejmować decyzji bez głębszej analizy. Taka analiza - jeśli chodzi o kadrę kierowniczą, nie tylko w policji, ale i w innych służbach - obecnie trwa - podkreślał wiceminister.

Powiązany Artykuł

Policja-kogut-663.jpg
Szef MSWiA zwiększy kontrolę nad służbami mundurowymi

Zastrzegł równocześnie, że nie będzie "czystek", ale "w wielu miejscach, gdzie zmiany są potrzebne, zostaną przeprowadzone".  - Nie wszędzie. Są różne wskaźniki oceny. Nie będzie destabilizacji w służbach, ale konsekwentna polityka kadrowa, polegająca na promowaniu oficerów, którzy dobrze służą w swojej formacji - zaznaczył.

- Może też dojść do pewnych przesunięć między strukturami terytorialnymi, bo i takie rozwiązanie jest możliwe. Czasem bywa, że komendant wojewódzki w jednym miejscu, takim gdzie długo pracował, mniej się sprawdza, a w nowym środowisku jego możliwości mogą zostać lepiej wykorzystane. Bierzemy pod uwagę również taki wariant - dodał.

IAR,PAP,kh

 

Polecane

Wróć do strony głównej