X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marek Magierowski: prezydent nie zaprzysięgnie sędziów TK wybranych przez poprzedni Sejm

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 17:27
Prezydent Andrzej Duda nie zamierza zaprzysiąc trójki sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez poprzedni parlament. Poinformował o tym dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.
Audio
  • Marek Magierowski: prezydent nie zaprzysięgnie trójki sędziów wybranych przez poprzedni Sejm (IAR)
Duża sala rozpraw w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie
Duża sala rozpraw w Trybunale Konstytucyjnym w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jak podkreślił, gdyby te trzy osoby zostały zaprzysiężone, wówczas liczba sędziów Trybunału byłaby niekonstytucyjna. Dodał, że w środę prezydent odbierze ślubowanie od sędzi Julii Przyłębskiej. To ostatnia z piątki sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez obecny parlament.

W miniony czwartek, prezydent zaprzysiągł czterech sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego.

Czytaj dalej
TK 1200 mid-15c03185.jpg
Małgorzata Sadurska: zaprzysiężenie sędzi Przyłębskiej - w środę o 8

Spór o TK

TK uznał w czwartek - 3 grudnia - że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów. Termin ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw minie w przyszły poniedziałek.

5 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK. Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał ma rozpoznać wnioski 9 grudnia.

Prokurator generalny Andrzej Seremet w swoim - ujawnionym we wtorek - stanowisku dla TK uznał, że trzy przepisy nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS są niekonstytucyjne. Seremet uznał za niezgodne z konstytucją zapisy o ponownym wyborze przez Sejm do składu TK pięciu sędziów; o 30-dniowym terminie na złożenia przez sędziego TK ślubowania wobec prezydenta RP oraz o wygaszeniu kadencji dotychczasowego prezesa i wiceprezesa TK.

IAR, to

Czytaj także

Spór o Trybunał Konstytucyjny: kalendarium wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 10:25
9 grudnia TK ma zbadać skargi na listopadową nowelizację ustawy o TK, autorstwa PiS. Przedstawiamy kalendarium wydarzeń związanych z konfliktem o Trybunał Konstytucyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokurator Generalny: trzy przepisy nowelizacji PiS ustawy o TK są niekonstytucyjne

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 12:41
Trzy przepisy nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS są niekonstytucyjne - uznał prokurator generalny Andrzej Seremet w stanowisku dla TK, który w środę zbada tę nowelizację.
rozwiń zwiń