X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek do chrześcijan i muzułmanów: razem powiedzmy "nie" nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 11:32
- Jako chrześcijanie i muzułmanie jesteśmy braćmi - stwierdził Ojciec Święty w poniedziałek podczas swojej wizyty w centralnym meczecie w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej Bangi.
Audio
  • Papież w Bangi: chrześcijanie i muzułmanie są braćmi. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Wizyta papieża w meczecie stała pod znakiem zapytania ponieważ znajduje się on w bardzo niebezpiecznym miejscu w Bangi
Wizyta papieża w meczecie stała pod znakiem zapytania ponieważ znajduje się on w bardzo niebezpiecznym miejscu w BangiFoto: PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Meczet położony jest w wyjątkowo niebezpiecznej części miasta, w odległości 5 km od linii dzielącej dzielnicę zamieszkałą przez większość muzułmańską od osiedla chrześcijan. Strefa ta jest symbolem napięć między obu wspólnotami w kraju pogrążonym w konflikcie na tle religijnym.

- Ci, którzy twierdzą, że wierzą w Boga, muszą być wyznawcami pokoju. Razem powiedzmy "nie" nienawiści, zemście, przemocy, zwłaszcza tej dokonywanej w imię religii czy Boga - zaapelował papież. - Jako chrześcijanie i muzułmanie jesteśmy braćmi - podkreślił.

Zwracając się do mieszkańców dzielnicy, zgromadzonych licznie w meczecie, Franciszek powiedział, że jego wizyta w Republice Środkowoafrykańskiej "nie byłaby pełna, gdyby nie spotkał się ze społecznością muzułmańską".

- Pozostańmy zjednoczeni, aby ustały działania z jednej lub drugiej strony, które oszpecają oblicze Boga i mają za cel obronę przy pomocy wszystkich środków partykularnych interesów kosztem dobra wspólnego - oświadczył.

Ojciec Święty z uznaniem wypowiedział się o miejscowych chrześcijańskich i muzułmańskich przywódcach religijnych, którzy odegrali ważną rolę w przywracaniu zgody i braterstwa między dwiema wspólnotami.

Wyraził nadzieję, że zbliżające się wybory w Republice Środkowoafrykańskiej doprowadzą do wyłonienia odpowiedzialnych liderów kraju, którzy "staną się symbolem jedności narodu, a nie przedstawicielami jakiejś frakcji".

- Drodzy przyjaciele, drodzy bracia, zachęcam was do modlitwy i pracy na rzecz pojednania, braterstwa i solidarności między wszystkimi, nie zapominając o osobach, które najbardziej wycierpiały - poprosił papież muzułmanów.

Poniedziałek jest ostatnim dniem wizyty papieża w Republice Środkowoafrykańskiej, a zarazem w Afryce. Franciszek ma jeszcze w planach odprawienie mszy na stadionie. Po jej zakończeniu wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

x-news.pl, CNN

IAR, PAP, kk

Czytaj także

Papież Franciszek otworzył w Bangi Drzwi Święte Roku Miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 06:59
- Rok Święty Miłosierdzia zaczyna się wcześniej na tej ziemi, która cierpi od lat z powodu wojny, nienawiści, braku porozumienia i braku pokoju - powiedział Franciszek.
rozwiń zwiń