X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Chcemy pokoju". Papież Franciszek w Republice Środkowoafrykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 20:32
Papież Franciszek przebywający w Republice Środkowoafrykańskiej dokonał w niedzielę otwarcia Drzwi Świętych w katedrze w Bangi - stolicy kraju, co symbolizuje inaugurację Roku Świętego. To pierwsze Drzwi Święte otwarte przed Rokiem Miłosierdzia, który zacznie się 8 grudnia.
Audio
  • Papież: przybywam do Republiki Środkowoafrykańskiej jako pielgrzym pokoju. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
  • Bangi: papież otworzył Drzwi Święte. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
Papież Franciszek jest już w Republice Środkowoafrykańskiej
Papież Franciszek jest już w Republice ŚrodkowoafrykańskiejFoto: PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Stojąc przed Drzwiami Świętymi stołecznej katedry, Franciszek powiedział: "Rok Święty Miłosierdzia zaczyna się wcześniej na tej ziemi, która cierpi od lat z powodu wojny, nienawiści, braku porozumienia i braku pokoju".

- Ta cierpiąca ziemia jest symbolem wszystkich krajów świata niosących krzyż wojny. Bangi staje się też duchową stolicą modlitwy o miłosierdzie Boże. Wszyscy modlimy się o pokój, miłosierdzie, pojednanie, przebaczenie, miłość - mówił papież.

- Dla Bangi, dla całej Republiki Środkowoafrykańskiej i dla wszystkich krajów, cierpiących z powodu wojny, prosimy o pokój - modlił się papież. - Chcemy pokoju - dodał i powtórzył te słowa w miejscowym języku sango.

- Tą modlitwą rozpoczynamy dziś Rok Święty tutaj, w tej duchowej stolicy świata - ogłosił Franciszek.

Złóżcie broń

W wygłoszonej następnie homilii w czasie mszy w katedrze papież prosił o złożenie broni na świecie.

- Do wszystkich, którzy w niesprawiedliwy sposób używają broni na świecie, kieruję apel: złóżcie te narzędzia śmierci, uzbrójcie się w sprawiedliwość, miłość i miłosierdzie, autentyczne gwarancje pokoju - wzywał.

Papież mówił, że zarówno w Republice Środkowoafrykańskiej, jak i w innych częściach świata, ludzie pragną szacunku, sprawiedliwości i równości, "nie widząc na horyzoncie pozytywnych znaków".

- Wszędzie, a przede wszystkim tam, gdzie panuje przemoc, nienawiść, niesprawiedliwość i prześladowania, chrześcijanie są wezwani do tego, by dawać świadectwo Boga, który jest miłością - dodał.

Franciszek wskazywał wiernym, że "Bóg jest silniejszy od wszystkiego".

- To przekonanie daje wierzącym spokój, odwagę i siłę, by wytrwać w dobru, w obliczu najgorszych przeciwności. Nawet wtedy, gdy siły zła rozpętają się, chrześcijanie muszą odpowiedzieć na wezwanie, z wysoko uniesioną głową, gotowi przeciwstawić się w tej batalii, w której Bóg będzie miał ostatnie słowo - powiedział papież.

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Zaraz po przybyciu do Bangi papież spotkał się z tymczasową prezydent Catherine Sambą-Panzą, a następnie z przedstawicielami wszystkich władz w Palais de la Renaissance. Odwiedził także obóz dla uchodźców, gdzie schronienie znalazły tysiące ludzi, którzy uciekli z rejonów trwającego tam konfliktu zbrojnego.

W związku z napięciem w kraju papieskiej wizycie towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, które uwzględniają jednak, jak się zauważa, pragnienie papieża, by być blisko ludzi.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że w drodze do siedziby władz w Bangi Franciszek przejechał 4 kilometry w zamkniętym samochodzie i 5 kilometrów w otwartym pojeździe. W ochronę papieża zaangażowani są też żołnierze ONZ.

Źródło: CNN Newsource/x-news

mr

Czytaj także

Papież Franciszek w Ugandzie. "Negatywne doświadczenia można przemienić w pozytywne"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 17:37
Ojciec Święty spotkał się w sobotę w stolicy Ugandy, Kampali, ze 150 tysiącami młodych ludzi.
rozwiń zwiń