Andrzej Duda w Chinach. Polskie produkty rolne podbiją rynek Państwa Środka?

2015-11-26, 09:42

Andrzej Duda w Chinach. Polskie produkty rolne podbiją rynek Państwa Środka?
Prezydent Andrzej Duda zwiedzał Wielki Mur na zakończenie kilkudniowej wizyty w Chinach. Foto: PAP/Jacek Turczyk

- Jest nadzieja na to, żebyśmy zwiększyli obroty handlowe z Chinami – powiedział prezydent Andrzej Duda, podczas czwartego dnia pobytu w Chińskiej Republice Ludowej.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję, że jego wizyta w Chinach pomoże w zwiększeniu obrotów handlowych z tym krajem. Relacja korespondenta Polskiego Radia Tomasza Sajewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do tej pory prezydent uczestniczył w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym i szczycie przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmawiał również z prezydentem i premierem Chin.

Chińskie przysłowie głosi, że „kto nie był na Wielkim Murze, ten nie widział Chin”. Korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz relacjonuje, że w czwartek, w przerwie między oficjalnymi spotkaniami, prezydent odwiedził położony najbliżej Pekinu odcinek Wielkiego Muru. Na briefingu dla polskich dziennikarzy Andrzej Duda ocenił, że dotychczasowe rozmowy z premierem Chin Li Keqiangiem oraz prezydentem Xi Jinpingiem były „bardzo dobre”.

- Mam nadzieję, że dadzą one tak istotny impuls do otwarcia rynku chińskiego przede wszystkim dla polskich towarów rolnych - powiedział. Prezydent dodał, że ten temat oraz kwestia sprzedaży do Chin polskich maszyn górniczych była często podejmowana w rozmowach z chińskimi partnerami i wyraził nadzieję na zwiększenie obrotów handlowych.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że premier Li Keqiang informował go o wspólnym przedsięwzięciu Francji i Chin w zakresie energetyki jądrowej. Szef chińskiego rządu wyraził chęć nawiązania współpracy.

- Przyjąłem to do wiadomości. Powiedziałem, że dyskusja na ten temat w Polsce w tej chwili trwa i zobaczymy, jak się rozwinie - stwierdził prezydent.

Podczas szczytu partnerstwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin premier Li poinformował zaś, że Chiny i Francja porozumiały się w kwestii wspólnego projektu budowy elektrowni jądrowej w państwie trzecim. W tym kontekście Li Keqiang stwierdził, że Chiny mają nadzieję na współpracę z Europą Środkowo-Wschodnią.

Czwartek to ostatni dzień spotkań prezydenta RP w Chinach. Zostanie on przyjęty przez szefa chińskiego parlamentu i spotka się z pekińską polonią.

Do Warszawy wróci w piątek.

Spotkanie z prezydentem Chin

- Mam nadzieję, że strategiczne partnerstwo Polski i Chin będzie kontynuowane - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. W Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie odbyła się uroczysta ceremonia powitania prezydenta Andrzeja Dudy oraz rozmowy dwustronne.

- Umieszczenie Chin, jedynego państwa azjatyckiego, w planach wizyt zagranicznych pierwszych 100 dni prezydentury jest wyrazem wagi, jaką przywiązuje pan do relacji chińsko-polskich - mówił przewodniczący ChRL.

źródło: Tomasz Sajewicz

Przywódcy Polski i Chin rozmawiali na temat pogłębiania strategicznego partnerstwa obydwu państw oraz rozwoju współpracy gospodarczej. Częściowo będzie ona realizowana w oparciu o chiński projekt nowego Jedwabnego Szlaku. Korespondent Polskiego Radia z Pekinu Tomasz Sajewicz relacjonuje, że w obecności prezydentów doszło też do podpisania umów dwustronnych m.in. o współpracy w zakresie turystyki.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał też umowę o współpracy z największym na świecie Chińskim Bankiem Przemysłowo-Handlowym. Dzięki temu w przyszłości będzie możliwe kredytowanie polsko - chińskich projektów w zakresie infrastruktury. ICBC podpisał też umowę z Polską Agencją Informacji inwestycji zagranicznych.

Spotkanie prezydentów Polski i Chin przedłużyło się, co przez chińskich dziennikarzy uznane zostało za oznakę bardzo dobrych relacji łączących Polskę i Chiny.

Prezydent Andrzej Duda zaprosił prezydenta Xi Jinpinga do złożenia wizyty w Polsce w 2016 roku.

źródło: Tomasz Sajewicz

Posłuchaj

Chiny-Polska: długie rozmowy oznaką przyjaźni. Relacja korespondenta Polskiego Radia z Pekinu Tomasza Sajewicza (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Rozmowy o energii atomowej

Na wtorkowym szczycie państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, szef chińskiego rządu mówił o współpracy w zakresie energii jądrowej. Przed spotkaniem w Suzhou w chińskich mediach pojawiły się zaś spekulacje dotyczące ewentualnego porozumienia w tym zakresie między Pekinem a Warszawą. W obradach szczytu uczestniczy prezydent Andrzej Duda.

Spekulacji chińskich mediów nie sposób zweryfikować, gdyż w materiałach zapowiadających rzekome podpisanie porozumienia dotyczącego współpracy Polski i Chin w zakresie energii jądrowej nie są podane ich źródła. Sprawy początkowo nie skomentowali też członkowie polskiej delegacji na szczyt w Suzhou. Dopiero po południu głos zabrał prezydencki minister Krzysztof Szczerski. - Nie prowadzimy z Chinami rozmów dotyczących programu jądrowego - zapewnił. Dodał, że w tej chwili Polska nie planuje podpisania umowy w tej sprawie, choć Chiny chciałyby wejść na rynek środkowoeuropejski.

Brak współpracy obecnie nie wyklucza nawiązania jej w przyszłości, a chiński kapitał już teraz zaangażowany jest w inwestycje jądrowe w Europie. - Polska mogłaby skorzystać na finansowaniu inwestycji z Państwa Środka - uważa ekspert portalu wysokienapiecie.pl, Rafał Zasuń. Jak mówi, Chińczycy nie mają na razie technologii pozwalającej wybudować odpowiednią elektrownię atomową w Polsce, ale szybko się uczą od krajów, które stawiają u nich takie obiekty. Z najnowszych, certyfikowanych w Unii Europejskiej technologii korzystają, według Zasunia, firmy amerykańskie, francuskie, japońskie i rosyjskie.

Tymczasem podczas przemówienia otwierającego szczyt, premier Chin Li Keqiang stwierdził, że Chiny i Francja ustaliły opracowanie projektu jądrowego w kraju trzecim. To zdanie wypowiedziane zostało w kontekście współpracy Państwa Środka z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Li Keqiang dodał, że Francja dysponuje światowej klasy technologiami, a Chiny mogą zaoferować konkurencyjne cenowo usługi i sprzęt spełniający standardy bezpieczeństwa w tym zakresie.

Wcześniej na szczycie państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin prezydent Andrzej Duda apelował o większą współpracę gospodarczą. Polski prezydent spotkał się dziś z premierem Chin Li Keqiangiem. W Suzhou na szczycie państw mechanizmu 16+1 jako najwyższy rangą polityk reprezentuje nasz kraj.

Posłuchaj

Prezydent na szczycie w Chinach: warto wspólnie planować przyszłość. Korespondencja Tomasza Sajewicza (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Zarówno na spotkaniu z Li Keqiangiem jak i podczas przemówienia otwierającego szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin Andrzej Duda mówił o potrzebie intensyfikacji relacji gospodarczych, jak Polski tak i naszej części Europy z Chinami. - Chiny i kraje naszego regionu Europy odgrywają coraz ważniejszą rolę w światowym krwioobiegu gospodarczym. Dlatego warto połączyć siły, realizować wspólne inwestycje i wspólnie planować przyszłość - stwierdził Andrzej Duda.

W opinii polskiego prezydenta kraje naszego regionu i Chiny są w stanie działać wspólnie w wymiarze politycznym, ale również w zakresie wspólnych projektów gospodarczych. Pośród 16 państw mechanizmu współpracy z Chinami są zarówno państwa unijne, m.in. Czechy, Węgry czy Słowenia, jak i będące poza Wspólnotą państwa rejonu Bałkanów.

źródło: Tomasz Sajewicz

Podczas spotkania w Suzhou wypracowana ma zostać strategia rozwoju na najbliższe lata, głównie w sferze gospodarczej.

W poniedziałek prezydent otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze. Wyraził nadzieję, że w ramach "wielkiego projektu, który Chiny realizują: ‘Jednego Pasa i Jednego Szlaku’, Polska stanie się ważnym, mam nadzieję podstawowym partnerem Chin w Europie". - Miejscem, z którego chińskie wpływy gospodarcze będę promieniowały na resztę Unii Europejskiej - dodał.

Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jednego Pasa, Jednego Szlaku", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej.

Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 roku.

źródło: Tomasz Sajewicz

Ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Justyna Szczudlik-Tatar podkreśla, że szczyt będzie miał charakter dyplomatyczny i wiąże się z dialogiem politycznym. Poza nim polskie władze biorą udział w forach gospodarczych i spotkaniach biznesowych. Według niej uczestnictwo prezydenta w tym szczycie może jednak pomóc Polsce. Wśród 16 krajów naszego regionu Polska jest największym i najważniejszym partnerem Państwa Środka. Uczestnictwo prezydenta pokazuje, że Polsce zależy na bliższych kontaktach z Pekinem.

Posłuchaj

Andrzej Duda chce, aby 5 lat jego prezydentury było okresem intensyfikacji współpracy z Chinami. Korespondencja Tomasza Sajewicza (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

Partnerstwo 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin ogłoszono 3 lata temu w Warszawie, podczas wizyty ówczesnego premiera Chin Wen Jiabao. W Suzhou przywódcy szesnastki i Chin spotykają się po raz czwarty (wcześniej w Warszawie, Bukareszcie i Belgradzie).

W grupie "16+1", oprócz Chin, są: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

źródło: Tomasz Sajewicz

Kraje "szesnastki", oprócz Polski i Rumunii, reprezentują premierzy. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski wyjaśniał przed wyjazdem, że prezydent decyzję o obecności na szczycie "16+1" podjął na początku swojej kadencji, gdy wiele wskazywało, że spotkanie odbędzie się w trakcie wyborów parlamentarnych w Polsce lub tuż po nich. Rumunię reprezentuje szef rumuńskiej dyplomacji.

Prezydentowi w kilkudniowej wizycie w Chinach towarzyszą m.in. wiceministrowie gospodarki i spraw zagranicznych: Ilona Antoniszyn-Klik i Katarzyna Kacperczyk.

Zapraszamy do śledzenia informacji o wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy przygotowywanych przez korespondenta Polskiego Radia z Pekinu Tomasza Sajewicza. Kolejne wpisy i zdjęcia, już bardziej "od kuchni" - tylko na portalu polskieradio.pl.

IAR/PAP/fc, mr

Polecane

Wróć do strony głównej