X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Komórki macierzyste pomogą w walce z zaburzeniem dwubiegunowym

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 11:50
Statystycznie co siódma osoba dotknięta depresją maniakalną popełnia samobójstwo. Obecnie leczenie schorzenia jest bardzo trudne, lecz sytuację zmienić mogą badania na sztucznie wytworzonych neuronach.
Audio
  • Nowe badania dają nadzieję chorym na depresję - reportaż Rafała Motriuka (IAR)
Choroba dotyka kilku procent ludzi
Choroba dotyka kilku procent ludziFoto: Pixabay

Naukowcy najpierw pobrali fragmenty ludzkiej skóry, by następnie przekształcić je w komórki macierzyste. Z tych z kolei wyhodowali komórki mózgu, czyli neurony, na których testowali różne substancje, mające pomóc w walce z chorobą. Sprawdzali też jak u pacjentów działają dane geny. - Coraz wyraźniej widzimy, że takie choroby jak depresja maniakalna to niekoniecznie wynik czynników zewnętrznych. Przyczyny mogą być czysto biologiczne - powiedział tygodnikowi "Nature" współautor badań, Fred Gage z Instytutu Sulk w Kalifornii.

Trudność w leczeniu depresji maniakalnej polega na dostosowaniu odpowiednich leków i ich dawek do danej osoby. Znalezienie odpowiedniego środka najczęściej trwa miesiącami, podczas gdy choroba jest bardzo niebezpieczna. Cierpiący na nią ludzie doświadczają naprzemiennych stanów pobudzenia emocjonalnego, zwanego "manią", oraz depresji. Na świecie zaburzeniem dwubiegunowym dotkniętych jest około 60 milionów osób.

IAR, who.int

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Długotrwała depresja niszczy mózg

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 22:22
Do takich wniosków doszli australijscy naukowcy, którzy przebadali ponad dziewięć tysięcy ludzi.
rozwiń zwiń