Zmiana w prawie. Już nie dostaniemy w spadku długów

2015-10-18, 07:50

Zmiana w prawie. Już nie dostaniemy w spadku długów
Przyjęcie spadku nie będzie już grozić bankructwem. Foto: freeimages.com/David Playford

Odpowiedzialność za długi zmarłego krewnego nie będzie już dręczyć tysięcy Polaków. W życie wchodzą nowe przepisy postępowania spadkowego, dzięki którym nie trzeba będzie zgłaszać sądowi , że nie chcemy brać odpowiedzialności za ewentualne zadłużenie zmarłego członka rodziny.

Posłuchaj

Rewolucja w prawie spadkowym. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Do tej pory, o ile w ciągu 6 miesięcy nie złożyliśmy oświadczenia o przyjęciu "spadku z dobrodziejstwem inwentarza", ryzykowaliśmy, że ewentualny dług krewnego przewyższy masę spadkową a co za tym idzie trzeba będzie go spłacić - mówi Hieronim Ostrowski z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Niejednokrotnie doprowadzało to ludzi do ruiny. Ten stan rzeczy był krytykowany w orzecznictwie i doktrynie dlatego został przygotowany projekt, który odwraca obecną zasadę. - Dziś dziedziczymy do wartości stanu aktywów spadkowych - mówi urzędnik.

To oznacza, że z nowymi przepisami nasze ryzyko spada do zera. - Przykładowo jeśli odziedziczymy po kimś bliskim samochód wart 50 tysięcy zł i jednocześnie dług w wysokości 100 tysięcy zł, to z samochodem trzeba będzie się pożegnać, bo pokryje część długu, ale za to reszta zadłużenia przepada - dodaje Jolanta Niedziela z Izby Notarialnej w Warszawie.

- Zmiany w przepisach mają zapobiec ludzkim tragediom, prowadzącym w najgorszym wypadku do utraty miejsca zamieszkania przez rodzinę pozostałą po zmarłym dziadku czy babci - tłumaczy notariusz Anna Dańko-Roesler. Podkreśla, że ustawodawca zdecydował się na zmianę przepisów z powodu powszechnej niewiedzy z zakresu prawa, i to nie tylko spadkowego, tak u spadkodawców jak i przyszłych spadkobierców.

Notariusz wyjaśnia, że niska świadomość społeczna dotycząca długów spadkowych wynika m.in. z braku edukacji Polaków na poziomie szkoły podstawowej. To tam powinniśmy uzyskać elementarną wiedzę odnośnie tego, że o własny majątek i własne sprawy trzeba dbać. Notariusz podkreśla przy tym, że nasza świadomość powoli się zmienia. Jesteśmy coraz zamożniejsi. Uczymy się ponadto od naszych znajomych i rodziny, która nie zadbawszy o własny majątek, ponosi czasem tego konsekwencje.

Posłuchaj

Jolanta Niedziela z Izby Notarialnej w Warszawie wyjaśnia, co się zmieniło w prawie spadkowym (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty

 

Prócz zmiany zasadniczej drogi przejmowania spadków, w ustawie zapisano też m.in. zmianę zasad ustalania stanu majątku spadkowego - co ma podstawowe znaczenie w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Obecnie majątek ten ustala komornik sądowy, sporządzając spis inwentarza, co dla spadkobierców oznacza koszty, ponieważ komornik korzysta z usług rzeczoznawców.

Nowa ustawa stanowi, że spadkobiercy sami będą mogli składać - w sądzie lub u notariusza - wykaz inwentarza, według wzoru ustalonego przez ministra sprawiedliwości.

IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej