X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Iran: parlament zatwierdził umowę nuklearną z mocarstwami

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 09:07
Irański parlament poparł ustawę zatwierdzającą historyczne porozumienie ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego Teheranu - podały oficjalne media irańskie. Ostateczną zgodę musi wydać islamska hierarchia religijna.
Audio
  • Parlament Iranu akceptuje porozumienie atomowe z Zachodem. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Testy rakietowe w Iranie
Testy rakietowe w IranieFoto: PAP/EPA/HO

161 deputowanych poparło ustawę wzywającą rząd w Teheranie do dalszego rozwoju programu nuklearnego zgodnie z porozumieniem, które Iran osiągnął z mocarstwami 14 lipca. 59 członków parlamentu głosowało przeciwko ustawie, a 13 wstrzymało się od głosu.

Ustawa zostanie przekazana teraz religijnej hierarchii islamskiej do ostatecznego zatwierdzenia i wejścia w życie.

Zastrzeżono jednak, że międzynarodowi inspektorzy będą mieć ograniczony dostęp do irańskich obiektów wojskowych - podała irańska agencja prasowa IRNA.

Ustawa zakłada, że na każdą międzynarodową inspekcję w irańskich obiektach wojskowych lub rozmowy z irańskimi naukowcami musiałaby wydać zgodę Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego, w której skład wchodzą wojskowi, politycy i duchowni. Oznacza to, że podczas wprowadzania w życie porozumienia mogą wybuchnąć kolejne spory.

Poza tym zgodnie z ustawą rząd będzie mógł zawiesić ograniczanie programu nuklearnego Iranu, jeśli Zachód ponownie nałoży sankcje na Iran.

14 lipca sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęły porozumienie z Iranem, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Ma to jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Porozumienie wprowadza też embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe pięć lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Umowa musi być jeszcze zaakceptowana przez amerykański Kongres.

Ustępstwa Iranu

Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.

Warunkiem, który musi zostać spełniony, aby zachodnie sankcje zostały zniesione, jest publikacja raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Ma on zostać opracowany do końca tego roku. Aby mógł on powstać, Iran musi dostarczyć międzynarodowym inspektorom odpowiednie informacje na temat swego programu jądrowego i jego rozwoju w ostatnich latach.

Prezydent Hasan Rowhani chciał, aby parlament nie musiał wypowiadać się na temat umowy, ale duchowo-polityczny przywódca Irańczyków ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei uznał, że konieczne jest zbadanie porozumienia przez deputowanych.

To właśnie do Chameneia należy ostatnie słowo w sprawie umowy z Zachodem

Większość obserwatorów jest zdania, że Teheran ratyfikuje porozumienie, gdyż krajowi potrzebne jest zniesienie sankcji, aby ożywić gospodarkę. Jednak istnieje ryzyko załamania się umowy w najbliższych miesiącach lub latach, jeśli jedna ze stron uzna, że jej warunki nie są przestrzegane - uważają eksperci.

PAP, to

Zobacz więcej na temat: broń atomowa Iran USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rada Bezpieczeństwa ONZ akceptuje umowę nuklearną. Iran niejednomyślny

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 17:19
Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała porozumienie zawarte z Iranem przez sześć światowych mocarstw, dotyczące jego programu nuklearnego. Tymczasem w Iranie dowódca Strażników Rewolucji oświadczył, że rezolucja RB ONZ jest nie do przyjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Limit atomowy dla Iranu tylko na 10 lat? Tak twierdzi negocjator

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 11:13
Iran nie zaakceptuje żadnych zabiegów mających na celu przedłużenie obowiązywania ograniczeń dla jego programu nuklearnego poza okres 10 lat - oświadczył w środę główny irański negocjator nuklearny Abbas Aragczi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie atomowe z Teheranem. Jest wstępna zgoda irańskiego parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 20:21
Irański parlament, po burzliwej sesji, w niedzielę wstępnie poparł ustawę zatwierdzającą historyczne porozumienie ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego Teheranu. Ostateczną zgodę musi wydać islamska hierarchia religijna.
rozwiń zwiń