Sąd: Mustafie al-Hawsawiemu nie należy się status pokrzywdzonego ws. tajnych więzień CIA

2015-09-28, 14:55

Sąd: Mustafie al-Hawsawiemu nie należy się status pokrzywdzonego ws. tajnych więzień CIA
Sędzia Jan Steraniec i adwokat Mustafy al-Hawsawiego mec. Michał Hajduk podczas ogłoszenia postanowienia ws. Saudyjczyka Mustafy al-Hawsawiego, domniemanego więźnia CIA w Polsce. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Sąd Rejonowy w Szczytnie utrzymał w mocy decyzję Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, która odmówiła Saudyjczykowi Mustafie al-Hawsawiemu statusu pokrzywdzonego ws. tajnych więzień CIA w Polsce. Decyzja sądu w Szczytnie jest prawomocna.

Więzienia CIA w Polsce - czytaj więcej >>>

Sąd w Szczytnie (warmińsko-mazurskie) wydał w poniedziałek postanowienie, w którym utrzymał w mocy decyzję krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej, która odmówiła Saudyjczykowi Mustafie al-Hawsawiemu statusu pokrzywdzonego w śledztwie dotyczącym tajnych więzień CIA w Polsce.

Sędzia Jan Steraniec podkreślał, że według prokuratury brak jest danych stwierdzających istnienie podejrzanego czynu. Wcześniej prokuratura podawała, że nie ma dowodów, iż al-Hawsawi był więziony na ternie Polski, są natomiast dowody, że był więziony na Litwie.

Adwokat Mustafy al-Hawsawiego Michał Hajduk nadal uważa, że istnieją przesłanki do nadania jego klientowi statusu pokrzywdzonego ws. tajnych więzień CIA w Polsce. Dodał, że "ubolewa, że sąd nie poznał całych akt w tej sprawie".

Michał Hajduk powiedział po wyjściu z sali sądowej, że w jego ocenie nadal "istnieje uzasadnione podejrzenie, że al-Hawsawi przebywał na terytorium Polski i w związku z tym w postępowaniu winien mieć status pokrzywdzonego".

Hajduk podkreślił, że sąd w Szczytnie zdecydował o statusie al-Hawsawiego "polegając w dużej mierze na zapewnieniach prokuratury", a nie ściągnął do Szczytna pełnych akt dotyczących więzień CIA w Polsce. - A istniejące materiały prasowe i dostępne informacje strony amerykańskiej pozwalają przyjąć, że al-Hawsawi był w Polsce więziony - dodał Hajduk.

Sędzia Jan Steraniec uzasadniając decyzję zastrzegł, że jeśli pojawią się w tej sprawie nowe okoliczności i dowody, "w każdej chwili status al-Hawsawiego można będzie zmienić".

Status pokrzywdzonych w tym śledztwie uzyskały wcześniej trzy osoby, które twierdzą, że były przetrzymywane w Polsce: Saudyjczyk Abd Al-Rahim Al-Nashiri, Palestyńczyk Abu Zubaida i Jemeńczyk Walid bin Attash.

Pod koniec lipca ubiegłego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska ma zapłacić po 100 tys. euro zadośćuczynienia za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Abu Zubajdzie i Abd al-Rahim al-Nashiriemu. Zubajdzie przyznano dodatkowe 30 tys. euro zwrotu kosztów. W lutym br. Trybunał w Strasburgu odrzucił odwołanie rządu od wyroku uznającego, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka ws. więzień CIA i odszkodowania wypłacono.

PAP,kh

Polecane

Wróć do strony głównej