X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Zanieczyszczenie powietrza zabija trzy miliony ludzi. Naukowcy przewidują: będzie coraz gorzej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 08:12
Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do przedwczesnej śmierci trzech milionów ludzi rocznie. Nowe globalne statystyki publikuje tygodnik "Nature”.
Audio
  • Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do przedwczesnej śmierci trzech milionów ludzi rocznie. Relacja Rafałą Motriuka (IAR)
Zanieczyszczenie powietrza to w Chinach poważny problem. W dużych metropoliach przyczyniają się do niego głównie spaliny aut.
Zanieczyszczenie powietrza to w Chinach poważny problem. W dużych metropoliach przyczyniają się do niego głównie spaliny aut. Foto: PAP/EPA/WU HONG

Źródeł zanieczyszczeń jest mnóstwo. To przede wszystkim transport czy produkcja energii. Ale w Indiach, Chinach czy Bangladeszu ludzie palą także małe, przydomowe ogniska, których dym jest bardzo szkodliwy.

CZYTAJ DALEJ
smog zanieczyszczenie FREE 1200_660.jpg
- Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy całego kraju i nie omija w magiczny sposób uzdrowisk - mówił w Radiowej Jedyne Andrzej Guła z Ogólnopolskiego Alarmu Smogowego

- W Europie, na wschodzie USA czy w Rosji, Turcji i Japonii głównym źródłem zanieczyszczeń jest rolnictwo. A dokładnie amoniak, który wraz z innymi toksynami ma fatalny wpływ na zdrowie - mówi tygodnikowi "Nature” współautor badań Jos Lelieveld. Podkreśla, że trzy miliony zgonów rocznie to dużo więcej niż liczba zgonów wywołanych HIV/AIDS czy malarią.

Jeśli nic się nie zmieni, piszą naukowcy, to w połowie wieku z powodu zanieczyszczenia powietrza będzie umierało dwa razy więcej, czyli sześć milionów ludzi rocznie.

FILM: W 2014 roku Światowa Organizacja Zdrowia zbadała powietrze w 16 tysiącach miast na całym globie. W niechlubnym rankingu metropolii o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu zwyciężyło indyjskie New Delhi. Zanotowano tam najwyższe stężenie cząstek stałych mniejszych niż 2,5 mikrometra, zwanych także PM2,5. Wynosi ono 153 jednostki, podczas gdy w słynącym ze smogu Pekinie – 56, a w Nowym Jorku zaledwie 14. Norma światowej organizacji zdrowia wynosi 10 jednostek. Te drobne cząsteczki przedostają się głęboko do płuc i mogą spowodować przewlekłe problemy zdrowotne. Według analityków, zanieczyszczenie powietrza w New Delhi wynika z dużej liczby starych samochodów, emisji gazów przemysłowych oraz działania elektrowni węglowych.

CNN Newsource/x-news

pp/IAR

Zobacz więcej na temat: NAUKA powietrze zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa antysmogowa. Tak dłużej nie da się żyć

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 17:59
Astma, infekcje górnych dróg oddechowych, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, rak płuca, a także szybsze starzenie się układu nerwowego - lista chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest długa.
rozwiń zwiń