X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Msza w Hawanie. Pół miliona osób na spotkaniu z papieżem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 17:37
Franciszek odprawił mszę na placu Rewolucji w Hawanie. Podczas niej po raz pierwszy w trakcie zagranicznej pielgrzymki udzielił pierwszej komunii pięciorgu dzieciom. Watykan wyjaśnił, że to "znak nadziei na rozwój Kościoła na Kubie".
Audio
  • Pół miliona osób na mszy z papieżem Franciszkiem. Relacja Jana Pachlowskiego z Miami (IAR)
  • Relacja Jana Pachlowskiego z Chicago (IAR). Papież rozpoczął pielgrzymkę na Kubę. W sobotę na lotnisku w Hawanie przywitał go między innymi prezydent Raul Castro
  • Przywitanie papieża Franciszka w Hawanie. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
Papież Franciszek na Placu Rewolucji w Hawanie
Papież Franciszek na Placu Rewolucji w HawanieFoto: PAP/EPA/Orlando Barria

40 minut trwał przejazd papamobile między sektorami. Papież był entuzjastycznie witany przez zgromadzonych. W ich dłoniach powiewały flagi Watykanu i Kuby. Pojazd co chwila zatrzymywał się, Franciszek podchodził do ludzi, witał się z nimi i ściskał trzymane w ramionach dzieci.

"Kto nie żyje, by służyć, nie przysłuży się życiu"

W homilii papież mówił o znaczeniu i wymogu służby innym: "Kto chce być wielki, niech służy innym, a nie wysługuje się innymi". Wskazał, że nie służy się ideologiom, ale ludziom.

Franciszek przypomniał, że być chrześcijaninem to znaczy "służyć godności braci, walczyć o godność braci i żyć dla godności braci". - Chrześcijanin zawsze powinien odłożyć na bok swoje potrzeby, oczekiwania, swoje pragnienia wszechmocy - przypomniał.

Papież zauważył, że uczniowie Jezusa dyskutowali o tym, kto miałby zająć najważniejsze miejsce, kto miałby zostać wybrany jako uprzywilejowany, "miałby wznieść się szybciej, aby objąć stanowiska dające pewne korzyści". - Jezus odrzuca ich logikę mówiąc im po prostu, że autentyczne życie to takie, które przeżywa się angażując się konkretnie na rzecz bliźniego - powiedział.

Służenie innym papież określił jako "troskę o kruchość" i dodał, że "miarą wielkości narodu i osoby jest to, jak służy najsłabszym braciom". - W tym odnajdujemy jeden z owoców człowieczeństwa - stwierdził.

Homilię zakończył słowami: "Kto nie żyje, by służyć, nie przysłuży się życiu".

Po mszy Franciszek modlił się wraz z obecnymi za tych, którzy stracili nadzieję i nie znajdują bodźców do dalszej walki, za ciepiących niesprawiedliwość, opuszczenie i samotność, za starych, chorych, dzieci i młodzież, za wszystkie rodziny w tarapatach.

W mszy wzięli udział między innymi prezydent Raul Castro z przedstawicielami rządu, prezydent Argentyny Cristina Kirchner oraz członkowie kubańskiego episkopatu z arcybiskupem Hawany, kardynałem Jaime Ortegą y Alamino.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Z okazji wizyty Franciszka, władze udostępniły mieszkańcom Hawany bezprzewodowy sygnał internetowy, co zdarza się bardzo rzadko. Wierni wykorzystali to, aby wysłać wiadomość do wszystkich znajomych z zachętą do uczestnictwa w mszy na placu Rewolucji.

Plac Rewolucji jest miejscem symbolicznym dla Kuby. Zajmuje powierzchnię 72 tysięcy metrów kwadratowych i może pomieścić 600 tysięcy osób. Znajduje się tam budynek ministerstwa spraw wewnętrznych, ozdobiony 36-metrowej wielkości wizerunkiem Che Guevary, argentyńskiego rewolucjonisty straconego w 1967 roku oraz pomnik poety Jose Marti, bohatera narodowego Kuby. To tam przywódca rewolucji kubańskiej Fidel Castro wygłaszał swoje wielogodzinne przemówienia do narodu.

Czytaj dalej
papież1200.jpg
Papież: droga sprawiedliwości, pokoju, wolności i pojednania dla Kuby

Najważniejszym wydarzeniem niedzieli będzie spotkanie Franciszka z prezydentem Raulem Castro. Media w Stanach Zjednoczonych spekulują, że podczas rozmów może być obecny jego brat, Fidel. Wiadomo, że papież poruszyć ma między innymi temat kubańskiej opozycji.

W oficjalnym planie wizyty nie ma jednak rozmów z kubańskimi dysydentami. Zdaniem Watykanu, takie sprawy powinny być załatwiane poufnie.

Wieczorem Franciszek weźmie udział w spotkaniu z lokalną młodzieżą i odprawi nieszpory w hawańskiej katedrze.

Poniedziałek Franciszek spędzi w mieście Holguin, gdzie odprawi mszę oraz w Santiago. Tam spotka się z kubańskimi biskupami i odwiedzi sanktuarium maryjne. We wtorek w Santiago odbędzie się papieska msza w tamtejszej bazylice oraz spotkanie z rodzinami. Tego dnia papież odleci do Stanów Zjednoczonych.

Przesłanie papieża do Kubańczyków (CNN Newsource/x-news)

IAR/PAP, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudna droga do pojednania. Papież Franciszek odwiedzi Kubę i USA

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 12:45
Papież Franciszek jest w drodze na Kubę, która jest pierwszym etapem jego 10. zagranicznej podróży. Po czterech dniach odleci stamtąd do Stanów Zjednoczonych. 25 września odwiedzi siedzibę ONZ w Nowym Jorku, gdzie wygłosi przemówienie nas forum Zgromadzenia Ogólnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież całe lato uczył się angielskiego przed pielgrzymką w USA

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 20:35
Papież Franciszek przez całe lato uczył się angielskiego, przygotowując się do wizyty w Stanach Zjednoczonych, którą rozpocznie we wtorek, po wizycie na Kubie - informują watykaniści. Nauczycielem papieża był ksiądz z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
rozwiń zwiń