X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Chile. 10 osób nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 17:12
Chile odwołało alarm tsunami wprowadzony po silnym trzęsieniu ziemi. Ustanowiono go wcześniej prewencyjnie na terenie całego kraju. Do 10 wzrosła liczba ofiar. Ewakuacji wymagał milion osób.
Audio
  • Trzęsienie ziemi i fala tsunami. Relacja Moniki Trętowskiej z Santiago de Chile (IAR)
Ludzie w Santiago de Chile - w stolicy Chile było odczuwalne trzęsienie ziemi, zatrzęsły się budynki, ludzie wyszli na ulice
Ludzie w Santiago de Chile - w stolicy Chile było odczuwalne trzęsienie ziemi, zatrzęsły się budynki, ludzie wyszli na uliceFoto: PAP/EPA/Christian Iglesias

Według chilijskiego instytutu sejsmologicznego trzęsienie miało siłę aż 8,4 w skali Richtera, natomiast według amerykańskiej służby geologicznej USGS - 8,3. Po nim nastąpiły silne wstrząsy wtórne.

Fale zalały dzielnice mieszkalne jednego z miast

Bezpośrednio po trzęsieniu wydano ostrzeżenie przed tsunami dla całego regionu Pacyfiku. Chilijska marynarka wojenna podała później, że fale, które uderzyły w nadmorskie miasto Coquimbo, miały do 4,5 metra wysokości. Na skutek tsunami zalane zostały dzielnice mieszkaniowe. - Ocean dotarł nawet do śródmieścia - poinformował burmistrz Coquimbo.

(Trzęsienie ziemi w Chile, źr. RUPTLY/x-news)

Fale, choć nie tak duże jak w Coquimbo, wdarły się także do kilku innych miejscowości położonych nad Pacyfikiem.

Przed nadejściem tsunami władze Chile wezwały mieszkańców rejonów nadmorskich do przeniesienia się w bezpieczne miejsca.

Według chilijskich mediów ewakuowano parlament, który ma swą siedzibę w portowym mieście Valparaiso.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w stolicy Chile, Santiago, gdzie zakołysały się budynki, a przestraszeni ludzie wybiegli na ulice.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na Pacyfiku, około 230 km na północny zachód od Santiago.

Chile położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia - strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną.

Agencja AP przypomina, że w 1960 roku najpotężniejsze z zarejestrowanych do tej pory na świecie trzęsienie o sile 9,5 spowodowało w Chile śmierć ponad 5 tysięcy ludzi. Pięć lat temu w trzęsieniu ziemi o sile 8,8 zginęło w tym kraju ponad 500 osób.


PAP/IAR/agkm,to