Narodowe Czytanie. Cała Polska czyta dziś "Lalkę" Bolesława Prusa

2015-09-05, 13:59

Narodowe Czytanie. Cała Polska czyta dziś "Lalkę" Bolesława Prusa
Czytanie "Lalki" odbywać się będzie w sobotę w całym kraju. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Po "Zemście", "Potopie" i "Panu Tadeuszu" przeszedł czas na "Lalkę". Maraton z wybitnym dziełem Bolesława Prusa rozpoczął się o godz. 11. Potrwa 10 godzin.

Posłuchaj

Narodowe Czytanie "Lalki". Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Narodowe Czytanie "Lalki" zainaugurowała w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie.

- Czytanie nas jednoczy. Dziś czytają młodzi, starsi, Polacy z wielkich miast i małych miejscowości. To jest niezwykle ważne - powiedział prezydent. Podkreślił, że czytanie klasyki, takiej jak "Lalka" buduje w społeczeństwie więzi.

- "Lalka" nie tylko pokazuje, jak wyglądało życie w tamtych, dość już odległych czasach, ale jakie były przemyślenia, troski tamtych ludzi - wskazał, dodając, że karty "Lalki" zapewniają nam ciągłość pamięci, która buduje wspólnotę.  

Streaming wideo z czytania "Lalki" w Ogrodzie Saskim>>>


x-news.pl, TVN24

Harmonogram:

ODCINEK 1: "JAK WYGLĄDA FIRMA J. MINCEL I S. WOKULSKI PRZEZ SZKŁO BUTELEK?" Bartłomiej Topa

ODCINEK 2: "PAMIETNIK STAREGO SUBIEKTA" Jerzy Radziwiłowicz

ODCINEK 3: "W JAKI SPOSÓB NOWI LUDZIE UKAZUJĄ SIĘ NAD STARYMI HORYZONTAMI" Małgorzata Foremniak

ODCINEK 4: "KŁADKI, NA KTÓRYCH SPOTYKAJĄ SIĘ LUDZIE RÓŻNYCH ŚWIATÓW" Magdalena Różczka

ODCINEK 5: "WIELKOPAŃSKIE ZABAWY" Mateusz Rusin

ODCINEK 6: "ONA - ON - I CI INNI" Jadwiga Jankowska-Cieślak

ODCINEK 7: "PAMIĘTNIK STAREGO SUBIEKTA" Jerzy Bończak

ODCINEK 8: "WIDZIADŁO" Eryk Lubos

ODCINEK 9: "WIEJSKIE ROZRYWKI" Anna Dymna

ODCINEK 10: "PAMIĘTNIK STAREGO SUBIEKTA – PROCES" Jan Peszek

ODCINEK 11: "TEMPUS FUGIT, AETERNITAS MANET" Piotr Głowacki

ODCINEK 12: "JAK ONI SIĘ WYNOSZĄ…" Paweł Królikowski

Gospodarzem spotkania jest dziennikarz Dwójki Aleksander Laskowski. W trakcie przerw o Bolesławie Prusie oraz jego poglądach na sztukę, dziennikarstwie i kronikarstwo opowiada zebranym aktor Paweł Deląg. Wśród gości są Małgorzata Górzyńska - komisarz wystawy "Warszawa Lalki" i dyrektor Biblioteki Narodowej - Tomasz Makowski.

Czytającym aktorom towarzyszy muzyka grana na żywo. Do współpracy zaproszono siedmiu młodych kompozytorów reprezentujących różne światy muzyczne: Wojciecha Majewskiego, Nikolę Kołodziejczyka, alternatywnego solistę Bajzla, Zespół zimowa, Bobby the Unicorn, Chłopcy kontra Basia.

Publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad tym wydarzeniem. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Trzy lata temu był czytany "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, rok później słuchaliśmy dzieł Aleksandra Fredry, a w ubiegłym roku - "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W pierwszym roku w akcji wzięło udział 60 miejscowości, w drugim - 750, a w ubiegłym - niemal dwa tysiące.

Organizatorami wydarzenia są: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalne audycje związane z akcją przygotowały wszystkie Programy Polskiego Radia, które jest partnerem medialnym wydarzenia.

IAR/Polskie Radio/PAP,aj,kh,kk

Polecane

Wróć do strony głównej