Tunezja radykalnie zaostrza prawo antyterrorystyczne. Wraca kara śmierci

2015-07-25, 14:04

Tunezja radykalnie zaostrza prawo antyterrorystyczne. Wraca kara śmierci
Po zamachu w Sousse w Tunezji wprowadzono stan wyjątkowy. Foto: CNN Newsource/x-news

Po serii zamachów Tunezja ma nowe prawo antyterrorystyczne. Kontrowersyjne przepisy, przywracające między innymi karę śmierci, uchwalił parlament w Tunisie.

Posłuchaj

Tunezja przywraca karę śmierci. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Parlament Tunezji uchwalił w nocy z piątku na sobotę nową ustawę antyterrorystyczną wzmacniającą i rozszerzającą środki będące w dyspozycji władz w walce dżihadystami, którzy dokonali ostatnio krwawych zamachów w tym kraju.

Ustawę antyterrorystyczną poparło 174 posłów, nikt nie był przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Nikt nie głosował przeciwko. Deputowani odśpiewali następnie hymn państwowy a przewodniczący izby Mohammed Ennasir w krótkim wystąpieniu określił głosowanie jako "historyczne".

Władze będą miały większe uprawnienia. W Tunezji będzie można teraz zatrzymać podejrzanych o terroryzm na 15 dni bez dostępu do obrońcy. Łatwiej będzie też o legalne założenie podsłuchów. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak przywrócenie kary śmierci. Przez ostatnie 25 lat w Tunezji jej nie wykonywano, obowiązywało bowiem nieformalne moratorium.

W obawie przed zamachami

Nowe przepisy to reakcja na tegoroczne zamachy na turystów. W jednym z nich, przeprowadzonym przez Państwo Islamskie pod koniec czerwca, zginęło 38 turystów na plaży koło hotelu w Susie. W marcu śmierć poniosło 21 osób, odwiedzających muzeum Bardo w Tunisie, w tym 3 Polaków. Do tego ataku również przyznali się dżihadyści.

Obserwatorzy podkreślają, że za ustawą głosowały zarówno ugrupowania islamistyczne jak i partie świeckie. Została ona jednak skrytykowana przez organizacje pozarządowe i przedstawicieli organizacji społecznych.
Wskazują oni, że ustawa przewiduje karę śmierci za cały szereg przestępstw o charakterze terrorystycznym. Zawarta w ustawie definicja "terrorysty" jest - zdaniem krytyków - zbyt ogólnikowa i stanowi zagrożenie dla praw obywatelskich.
Ponadto krytycy zarzucają ustawie, iż przyznaje policji i służbom bezpieczeństwa nadmierne uprawnienia.

STORYFUL/x-news

IAR, PAP, bk

Polecane

Wróć do strony głównej