X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie towarzystwo: to my wygraliśmy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 11:30
"Rosyjskie wojska pokonały Niemców pod Grunwaldem" - taką informację, oczywiście nieprawdziwą, opublikowało Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne. Szefem Towarzystwa jest minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski.
Audio
  • Rosyjskie towarzystwo historyczne twierdzi, że Rosjanie wygrali pod Grunwaldem. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Na polach grunwaldzkich rozpoczęły się coroczne Dni Grunwaldu. Chorągwie rycerskie założyły obozy i przygotowują się do inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, biorąc udział w turniejach bojowych. Rycerzy i rzemieślników z sąsiadującego z obozami jarmarku obowiązują historyczne stroje i wyposażenie
Na polach grunwaldzkich rozpoczęły się coroczne Dni Grunwaldu. Chorągwie rycerskie założyły obozy i przygotowują się do inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, biorąc udział w turniejach bojowych. Rycerzy i rzemieślników z sąsiadującego z obozami jarmarku obowiązują historyczne stroje i wyposażenieFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Krótka notatka zamieszczona na oficjalnej stronie organizacji została zatytułowana "Grunwaldzka Bitwa. 15 lipca 1410 r. pamiętna data wojskowej historii Rosji”. Dalej Rosjanie mogą przeczytać, że "tego dnia 1410 roku, rosyjskie wojska i ich sojusznicy: Litwini, Polacy i Czesi odnieśli zwycięstwo nad niemieckimi rycerzami w grunwaldzkiej bitwie”.

Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne wyjaśnia: "smoleńskie pułki wytrzymały nacisk rycerzy zakonu Krzyżackiego decydując o losach bitwy”. Autorzy notki historycznej zapomnieli dodać, że na 50 chorągwi dowodzonych przez Króla Polski Władysława II Jagiełłę i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda tylko trzy związane były z ziemią smoleńską: chorągiew smoleńska, smoleńsko-mścisławska i smoleńsko-orszańska.

Rosyjskie Towarzystwo Historyczno-Wojskowe już w przeszłości wielokrotnie nadinterpretowywało lub fałszowało historię. To ta organizacja zainicjowała budowę pomnika czerwonoarmistów w Krakowie i sugerowała, że radzieccy jeńcy wojenni z wojny polsko-bolszewickiej umierali w polskich obozach koncentracyjnych.


x-news.pl, TVN24

HISTORIA: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Historia bitwy pod Grunwaldem

Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem - starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów. 15 lipca minęło 605 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a Krzyżakami, czyli członkami Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.

Posłuchaj
01:01 Relacja Witolda Banacha (IAR) Relacja Witolda Banacha (IAR) : historia bitwy pod Grunwaldem

Zwycięstwo na polach pod Grunwaldem było spektakularne. Zdobyto wszystkie nieprzyjacielskie chorągwie, zginęła niemal cała elita Zakonu Krzyżackiego i około 8 tysięcy rycerzy walczących po stronie przeciwnika.

Krzyżacy zgromadzili na polach grunwaldzkich około 27 tysięcy wojska, król Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold dysponowali około 29 tysiącami rycerzy i wojowników.

Przewaga była po stronie polsko-litewskiej. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich, co przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego w Europie i osłabienia pozycji politycznej Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy stracili 8 tysięcy rycerzy, zginął też Wielki Mistrz Zakonu Ulrich von Jungingen, a z nim ponad 200 ważnych osób. Do niewoli wzięto14 tysięcy jeńców. Straty po stronie polskiej wyniosły od 2 do 3 tysięcy zabitych, najwięcej ucierpiały oddziały litewskie. Przez cały następny dzień zbierano rannych i grzebano poległych. Ciało Wielkiego Mistrza odesłano do Malborka.

Bitwa ujawniła wewnętrzny konflikt tlący się w państwie krzyżackim. Zapanowała tam panika, niektóre miasta podniosły bunt. Rokosz mieszczan i rycerstwa pruskiego pokazał, że Krzyżacy nie mają dostatecznego poparcia wśród poddanych. Od tej pory te dwa stany były zarzewiem problemów i ostatecznie doprowadziły do zwycięstwa Polski w wojnie trzynastoletniej oraz odzyskania Pomorza przez nasz kraj.

Bitwa potwierdziła też sens unii polsko-litewskiej. Ten polityczny związek wyrósł na regionalne mocarstwo, które było brane pod uwagę we wszystkich poważniejszych planach i grach politycznych w Europie.

Co roku z okazji rocznicy tamtego wydarzenia, członkowie bractw rycerskich z całej Europy przedstawiają rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem. Spektakl przyciąga wielotysięczne rzesze widzów. Tegoroczna inscenizacja odbędzie się 18 lipca.

Białorusini o bitwie pod Grunwaldem

Białorusini ze środowisk niezależnych, którzy odwołują się dziś do tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego, przypominają obecnie, że w bitwie pod Grunwaldem brały udział chorągwie z terenu (dzisiejszej) Białorusi. Np. Historyk Anatolij Taras podkreśla że było ich aż 23, a zwycięstwo pod Grunwaldem zjednoczyło przedstawicieli poszczególnych ziem współczesnej Białorusi od Grodna i Brześcia do Mohylewa i Witebska. - Od tamtej pory mamy prawo mówić, że to nasi przodkowie - Białorusini brali udział w grunwaldzkiej bitwie - twierdzi historyk. Historyk dodawał, że również chorągwie smoleńskie wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego i nie miały żadnego odniesienia do współczesnej Rosji. 

IAR/agkm

Ilustracja : print screen ze strony towarzystwa; http://histrf.ru/ru/rvio/activities/news/item-1850

Czytaj także

Grunwald 1410. Bitwa krwawa i ryzykowna

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 05:49
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń